Atklāti par dāvanām un dāvināšanu. Sirsnīgs žests vai vēsa pieklājība?
Dzīvesstils

Atklāti par dāvanām un dāvināšanu. Sirsnīgs žests vai vēsa pieklājība?

Jauns.lv

Laika gaitā arī šķietami nevainīgais pasākums „dāvināšana” apaudzis ar dažādām tradīcijām un aizspriedumiem, kurus mēdzam ievērot gluži kā nerakstītus likumus.

Atklāti par dāvanām un dāvināšanu. Sirsnīgs žests ...

Nu, kam gan nepatīk saņemt dāvanas. Ar dāvināšanu gan nav tik vienkārši. Kādam dāvanas meklēšana var būt īsti radošs process, kas sagādā prieku un gandarījumu. Bet citu dāvanu iegāde pa galam nogurdina un prātošana – ko, kā un kāpēc – sagādā milzu galvassāpes. Tāpēc dažkārt ar karsti gaidīto dāvanu varam iegūt ne tikai prieku, bet arī negatīvu enerģiju. Nu, piemēram, ne vienmēr varam būt drošas par „obligātajām” dzimšanas dienas puķēm no kolēģiem vai suvenīriem un dažādiem niekiem no paziņām, kas tikko pabijušas siltās zemēs, jo šādas dāvanas arvien ir tikai formāla pieklājība.

Ja dāvana nebūs dāvināta no sirds vai dāvinātājs to būs iešķiebis negatīvu domu vadīts, saņēmējs to noteikti sajutīs. Ko darīt, ja no iesaiņotā pārsteiguma jūti sliktas vibrācijas? Vispirms jau nomierinies – pastāv uzskats, ka dāvana ar negatīvu enerģiju ilgi pie jauniegūtā saimnieka neuzkavējas un ātri vien dodas savos ceļos – vai nu saplīst, vai pazūd. Ne velti mūsu senči teikuši: „Ja no otra saņemta dāvana pazūd, tad dāvinātājs nav to labprāt devis.”

Ja tomēr dāvana pati neaiziet, tad vari izmēģināt šādas metodes – mazgāt, saldēt vai iznīcināt. Dāvāto priekšmetu uz diennakti vai ilgāk var iemērkt svētītā ūdenī, der arī sālsūdens, vēl labāk, ja tam pievienosi pāris pilienu ēteriskās eļļas. Lielisks ierocis cīņā pret negatīvo enerģiju ir aukstums, un, ja vien izdodas dāvanu iedabūt ledusskapja saldētavā, tad pēc pāris dienām tā būs brīva un lietojama. Ja tomēr gribi būt pavisam droša, ka nevēlamā lieta tevi vairs  netraucēs, to var iznīcināt, sadedzinot. Būtu ieteicams to darīt vecā Mēnesī.

Bet, lai tev pašai nesanāktu šmuce, spiežot rokā radam, draugam vai paziņai glīti iesaiņotu dāvanu, lūk, dažas lietas, kurām labāk met līkumu, jo, kā mēdz teikt, nesapratīs vai arī nelāgi pārpratīs.  

Ko neiesaka dāvināt

Asi priekšmeti

Dāvanu tabu klasika. Pret to dāvināšanu piesardzīgi bijuši jau mūsu senči, un dažos Latvijas novados šis nosacījumus jo īpaši stingri ticis ievērots. Pastāvēja uzskats, ka asu priekšmetu dāvināšana var pat nāvi nest, bet jauni cilvēki, viens otram dāvinot asus priekšmetus, var mīlestību nogriezt. Ja nu tomēr jubilāram dikti gribas iedāvināt tuteni, tad jāievēro izsena aizsardzības metode: dāvanas saņēmējam jāsamaksā kaut viens santīms, tad asā lieta nekādu ļaunumu nespēs padarīt. Jāpiebilst, ka ne mēs, letiņi, vien tādi bailīgi no asumiem. Arī no Fen šui gudrībām raugoties, jebkurš dāvināts ass priekšmets sevī glabā negatīvu enerģiju.

Pulkstenis

Lai arī to daudzviet pasaulē uzskata par labumlabo dāvanu, ir ļaudis, kam pret laikrāža dāvāšanu ir zināmi aizspriedumi. No pulksteņu dāvināšanas labāk turies pa gabalu Ķīnā, jo tur atsevišķos novados tam piešķir nāves vēlējuma nozīmi. Līdzīgi ir ar kalendāriem un plānotājiem.

Apavi

Jau izsenis to dāvināšanu uzskatīja par nevēlamu, jo tie simbolizē kā šķiršanos, tā nāvi. Jāatzīst gan, ka mūsdienās šī nozīme ir stipri vien pabalējusi un nereti jubilejās saņemam pat čības.

Svešzemju dievības un suvenīri

It kā jau jauka un eksotiska dāvana, taču tai var būt attiecīgajai kultūrai raksturīga kulta nozīme. Ir nostāsti, ka, piemēram, tādās zemēs kā Meksika, Āfrika, Taizeme vietējie iedzīvotāji mēdz veikt slepenus rituālus, kuros atbrīvojas no savām problēmām, lai pēc tam tās līdz ar suvenīru pārdotu svešzemniekam. Iespējams, ja netic dažādu lietu maģiskajai iedarbībai, šāds suvenīrs nekādi nekaitēs. Tomēr dzirdēts, ka tiem, kas ir enerģētiski jūtīgi, ienesot mājās pabaisu dievības simbolu, sākas dažādas ķibeles.

Tāpat neaizraujies ar tādu suvenīru dāvināšanu, uz kuriem ir nesaprotami uzraksti un to nozīme nav izlasāma, jo ir, piemēram, arābu vai ķīniešu valodā.

Dažādu augu stādi

Nu kura gan nav dzirdējusi – redz, cik puķe labi aug, tātad dāvināta no sirds. Lai tiktu pie kārotā dēsta, tev dāvinātājam jāsamaksā vismaz santīms, jo tad augs zels un plauks, pat ja dāvinātājs tev to devis ne to labāko domu vadīts.

Tukšs maks

Arī to saņemot, tev jārauga, lai maciņā jau būtu iegūlusi kāda monēta. Citādi – maks kā bija, tā paliks tukšs.  

Ieteicamās dāvanas

Dzīvie ziedi

Ziedi ir viens no spēcīgākajiem ieročiem pret negatīvo enerģiju. Letiņi jau pirms gadu simteņiem teikuši: „Ja dabon no otra kādu dāvanu, tad saņēmējs dod kaut ko pretī, ko sauc par ziedu.” Tomēr, paļaudamies vien uz mūsu senču gudrībām, var nonākt gluži neapskaužamā situācijā kādā citā zemē. Piemēram, Kenijā, kur ziedus mēdz dāvināt tikai tad, ja ar to palīdzību vēlas izteikt līdzjūtību. Uzmanīties vajadzētu ar krizantēmu, neļķu dāvināšanu, jo šos ziedus daudzviet pasaulē uzskata par sēru zīmēm. Jā, un droša nav arī sarkana roze – vietām tā ir tikai puķe, vietām – atzīšanās mīlestībā.

Pašdarinātas lietas

Adītas, tamborētas, mezglotas, pērļotas, šūtas vai citādi pašdarinātas – maz ticams, ka tās būs arī negatīvi lādētas. Drīzāk jau rūpīgi izlolotas un ļoti personiskas.

Aplis

Aplis spēj aizsargāt pret ļaunumu un negatīvām enerģijām. Tāpēc droši var dāvināt dārgmetāla ķēdītes, gredzenus, šķīvjus un citas lietas, kam ir apļa forma.

Smaržas

Arī smaržas ir spēcīgs ierocis cīņā pret sliktu enerģiju. Tomēr ir jāpārliecinās, vai konkrētajam cilvēkam izvēlētās smaržas patīk. Kā zināms, aromātu pasaule ir ļoti komplicēta.

Anta Blumberga / Foto: Shutterstock