Vientulība - mīlestības trūkums, slikta rakstura sekas vai lielā izdevība?
Varētu teikt – kad cilvēks ir viens uz paša vēlēšanos, tā ir vienatne, bet, ja vienatne ir spiesta lieta, to saucam par vientulību. Kad jūtamies vientuļi, mēs skumstam. Jo vairāk skumstam, jo vientuļāk mums kļūst. Līdz pienāk diena, kad šķiet pilnīgi skaidrs: es nevienam neesmu vajadzīgs. Palīgā!
Pēc filozofu definīcijas, cilvēks ir sabiedriska būtne, līdz ar to – vientulība nevarētu būt cilvēka agregātstāvoklis. Un tomēr kā par 21. gadsimta ligu tiek nominēta mūsdienu cilvēka arvien vairāk izteiktāka vientulības izjūta. Tiek meklēti vainīgie un risinājumi, tomēr jautājums paliek: kas tad ir vientulība – spēcīgs pārdzīvojums, mīlestības trūkums, slikta rakstura sekas vai varbūt – lielā izdevība.
Vientulība – satikšanās ar sevi
Spēja ik pa brīdim apzināties, sajust sevi, nevis nemitīgi reaģēt uz apkārtējiem trokšņiem ir ļoti liela vērtība. Ja cilvēkam nebūtu iespējas palikt ar sevi vienatnē, viņš nespētu eksistēt. Filozofi un psihoterapeiti uzsver, ka cilvēkam ir jāizdzīvo, jāapzinās, ka viņš ir viens. Tikai to sapratis, viņš spēj uzņemties atbildību par savu dzīvi. Līdz tam, esot nemitīgā attiecību, komunikāciju, informācijas karuselī, cilvēks visbiežāk neuztver likumsakarības, neapjauš, kurā brīdī dzīve atkarīga no paša, nevis no ārējiem apstākļiem.
Vientulība ir ieiešana sevī, tikšanās ar to es, kurš nemelo. Tā es būtība, kam cilvēks uzticas, ar ko rēķinās un ko viņš dzird, ikvienam būtu jāattīsta.
Bailes no vientulības ir pamatotas, taču, tās kultivējot sevī, cilvēks nonāk paša radītā nebrīvē. Bailes no vientulības jau ir iekodētas zemapziņā. Atstāts viens, cilvēks nomirtu, jo viņam nav ne asu nagu, ne zobu, viņš nespēj uzbrukt un aizstāvēties. Nokļūstot bezpalīdzīgā situācijā, cilvēks, tāpat kā no bara padzīts dzīvnieks, ir pakļauts nāvei. Tā ir lielākais drauds – kļūt par autsaideru. Un bargākais sods – tālab jau noziedznieku izolē cietumā, nepaklausīgu bērnu soda ar mājas arestu. Taču, kultivējot domu – ja es palikšu viens, miršu, cilvēks sevi iesloga tādā kā paša radītā kambarī. Dzīvojot pāra attiecībās, viņš bieži vien ir nelaimīgs, gatavs ciest pazemojumus, vardarbību, lai tikai partneris viņu nepamestu. Tāds sadomazohisms – lai arī cieš, cilvēks priecājas, ka kādam tomēr ir vajadzīgs. Viņš auklējas ar šīm mokām, centrējoties uz šo vienu cilvēku, lai gan apkārt ir arī citi cilvēki – varbūt daudz labāki un viņam piemērotāki.
Vai vientulību rada mīlestības trūkums?
Jēdzienā vientulība ietilpst vesela izjūtu gamma: vēlme būt mīlētam, vajadzīgam, neatstumtam... Tālab cilvēkam, kuram uznāk vientulības izjūta, jāpadomā, kāpēc šis jautājums – būt vajadzīgam, mīlētam – aktualizējies. Nereti mēdz pārmest, ka, bēgot no vientulības, cilvēks gatavs veidot jebkādas attiecības, saucot to par otra cilvēka izmantošanu. Patiesībā mēs visi cits citu savā ziņā izmantojam, un tas ir normāli: tā ir brīvības pakāpe – atdoties un ņemt; apzināties savu vientulību, savu vajadzību pēc mīlestības, zinot, ka to pašu varu sniegt otram. Savukārt tie, kas, vicinot karogu, apgalvo – esmu pilnīgi neatkarīgs! –, ir ļoti vientuļi. Tā nav poza, šiem cilvēkiem ir kāds pamats tā justies. Varbūt viņi reiz tikuši izsmieti vai pazemoti, varbūt viņi tik ļoti ir vīlušies cilvēkos, dzīvē, ka slēpjas aiz demonstratīvās pašpietiekamības maskas.
Vientulības izjūta var būt ģimenē, darba kolektīvā, kad cilvēks jūtas nesaprasts vai atstumts. Taču ir reāla vientulība, piemēram, esot vienam uz slimnīcas gultas. Vecuma vientulība ir situācija, kurā no laba prāta neviens neatrastos, jo veciem cilvēkiem vieniem vienkārši reāli ir grūti – slimības progresē, viņi nespēj sevi apkalpot. Taču, aptaujājot vecos vientuļniekus, pārsteidzoši, ka materiālās rūpes vai bailes pakrist bieži vien viņus uztrauc vairāk nekā vientulība. Protams, patīkami ar kādu parunāties, taču vecie ļaudis dzīvo savā pasaulē, atmiņās. Vēl viena nianse – jo labāks materiālais stāvoklis vecumdienās, jo mazāk vientuļš jūtas cilvēks – iespējams, tāpēc, ka viņš skaidri novērtē katru dienu kā doto iespēju, lieki nefilozofējot, kāpēc ir tā, kā ir.
Vientulībai ir arī savu stereotipi, kas strādā kā pastiprinājuma pogas cilvēka pašsajūtai. Piemēram, vairākumam cilvēku, kuri ir vieni, svētkos vientulības izjūta pastiprinās. Lielākoties svinamās dienas ir ģimenes svētki, un nu jau sabiedriskā doma vientuļniekiem liek justies neriktīgiem, apdalītiem. Tomēr te jāatgādina – dažkārt apskaužamajā ģimenē kopā dzīvo divi vientuļi cilvēki, kam bailes no savas dzīves ir tik lielas, ka viņi gatavi turpināt tēlot savu lomu, pat ja par to jāupurē sava laime.
Ir cilvēki, kas labprāt dzīvo vieni, viņiem patīk plānot savu laiku, budžetu, taču ir arī tādi, kam tā ir tikai loma. Nereti viņi ieņem karojošās feministes vai karojošā vecpuiša stāju, taču pienāk brīdis, tie paši svētki, un nemanot piezogas apjausma – jā, kaut kas ar manu dzīvi nav kārtībā. Dziļi sirdī viņi tomēr gribētu ģimeni. Jābūt godīgam pret sevi un jāatzīstas – es gribētu kaut ko mainīt, bet nevaru. Kāpēc? Varbūt jāpārdzīvo kāda krīze – tā, lai slikti ir pa īstam. Varbūt pēc tās cilvēks būs gatavs tiešām kaut ko mainīt.
Gatavi pārmaiņām
Ieilgušu vientulību grūti izturēt. Tie, kam ir rosīga dzīve ārpus mājas – draugi, darbs, sabiedriskā dzīve, virspusēji ir pat daudzmaz apmierināti. Taču viņi bieži vien nespēj nodibināt attiecības no sirds uz sirdi. Tas ir mazliet vairāk nekā kopā pavadīt vakaru un pāris reižu pārgulēt. Ir pat anekdote. Klubā satiekas divi cilvēki, kopā pavada nakti. No rīta puisis saka: “Mēs pārgulējām, taču es pat tavu vārdu nezinu!” Meitene: “Tas vēl nav iemesls, lai iepazītos!” Ir daudz vieglāk nodarboties ar seksu nekā atvērt sirdi un šajā riska zonā ielaist otru. Vientulība ir sekas cilvēka prasmei, spējai veidot savu dzīvi. Bet bieži tieši tad, kad cilvēkam šķiet, ka visa pasaule no viņa ir novērsusies, ir labākais laiks, lai ieraudzītu savas jaunās iespējas. Cik ir stāstu, ka tieši pēc šķiršanās, pārdzīvojot neizmērojamu smagumu, sieviete sākusi savu biznesu vai sākusi darīt to, ko sen jau kārojusi. Cik pieredžu par liktenīgām traumām, slimībām, kad esi viens, iesprostots savās bēdās, bet piepeši viss top skaidrs, un sirdī ienāk miers. Jo atrasta jauna dzīves jēga. Vientulība bieži vien ir kā tilts no vecās dzīves uz jauno, tik monumentālas pārmaiņas vieglā dzīves pārskrējienā neizdarīsi.
Cilvēkam ir jānonāk līdz izmisumam, lai paveiktu to, kas ikdienā nav viņa spēkos. Pārvarot iedomu lepnību, atzīstot – es jūtos slikti, lai uzdrošinātos meklēt citu cilvēku sabiedrību, kas var palīdzēt. Turklāt meklējot sev līdzīgos, savējos, tādus, kas cilvēku grib. Nevajag pārdzīvot par tiem, kas negrib, kas pametuši, aizmirsuši. Nav jāpārdzīvo par radinieku, kurš neuzvedas kā radinieks, un draugu, kurš ļaunāks par ienaidnieku. Jo viens nav rads, otrs draugs. Varbūt bija, tagad vairs nav. Ir jāmeklē jauni cilvēki un jātiecas pie tiem, kas saprot, novērtē un ir priecīgi būt kopā. Un jādara tas pašiem, nevis jāgaida, kad nāks pie tevis, cerībā, ka viņi remdēs citu nodarītās sāpes.
Dažreiz tā ir liela uzdrošināšanās. Rūdīta vientuļnieka vai mūžsena cietēja pārbaude – cik tad patiesībā cilvēks vēlas otru cilvēku blakus. Jo mēdz būt, ka šo nastu cilvēks nes vecāku, dzimtas dēļ, atkārtojot viņu scenāriju, kļūdas. Mamma, reiz apdedzinājusies, arī meitai māca: nevajag uzticēties vīriešiem, arī pret sievietēm jābūt uzmanīgai, jo draudzene aizvīlusi mīļoto cilvēku, un vispār pasaule ir ļauna. Augot šādā gaisotnē, bērns saprot, ka galvenais ir sava ego iekārtošana, nevis ģimenes veidošana, attiecības. Vientulība, attiecību noraidījums jau tiek iepotēts kopš mazotnes, jo kritērijs – ģimene kā vērtība – nekad nav izvirzīts. Un cilvēks cieš.
Nespējot nodibināt sirsnīgas, intīmas, tuvas attiecības, tā sekas var būt atkarība – alkoholisms, narkotikas, darbaholisms, datorspēles. Ir tāda sublimācijas teorija – cilvēks nevis dara to, pēc kā visvairāk tiecas viņa dvēsele, nevis kliedē vientulību, bet gan metas darbā, veido karjeru, dibina dažādus fondus un iesaistās sabiedriskajā dzīvē. Bēdīgāk, ja vientulības skumjas tiek slīcinātas personību iznīcinošās atkarībās – alkoholā, narkotikās, azartspēlēs.
Jautājums mūža garumā
Mēdz arī teikt: jo vairāk cilvēks sevi pilnveido, jo viņš kļūst vientuļāks. Tas ir neizbēgami – jo cilvēks vairāk sāk izprast sevi, dzīvi un procesus, jo viņu pārņem lielākas skumjas. Viņš ne par ko vairs nebrīnās, zaudē savu bērnišķību. Vairāk saprot, vairāk redz. Arvien vairāk attālinās, distancējas no ierastās dzīves, jo viss jau viņam ir zināms, paredzams, kopā ar draugiem ir garlaicīgi un neinteresanti. Bet tad nāk nākamais līmenis. Un nākamais līmenis garīgajā izaugsmē ir cilvēku mīlestība citā kvalitātē, kas atdod spēju priecāties, brīnīties, pieņemt. Dzīves laikā mēs regulāri pietuvināmies kādai izskaņai. Kādu ilūziju, sapņu, iedomu, zināšanu, attiecību, ierastās dzīves, apstākļu. Turpmākais pašu rokās. Iesi vai neiesi tālāk. Cik liela ir tava vēlme būt laimīgam.
Ja cilvēks pats nevēlas, viņš nekad nebūs viens – atradīs kaut Karlsonu, kas dzīvo uz jumta. Vientulības izjūtas dēļ cilvēkam nevajadzētu ciest. Tomēr līdzās tam – vientulības pārdzīvojums ir nopietna krīze, ko cilvēks izdzīvo, saprotot, ka drīz mirs. Viņš ir divatā ar šo domu, atrauts no pasaules rituma, ļoti labi apjēdzot savu mirklīgumu uz šīs zemes. Un kā būs tur, kur viņš nokļūs pēc tam, atbildi sev var dot tikai pats cilvēks. Kāpēc šajā pasaulē esam nākuši un kurp ejam – tas ir jautājums, uz kuru cilvēks meklē atbildi visu mūžu. Viens pats. Savā klusumā.