Kurš vasks vislabāk izrauj liekos matiņus?
Regulāra vaksācija ir ērts un lēts veids, kā uz maksimāli ilgu laika periodu pilnībā atbrīvoties no liekā apmatojuma ne tikai uz kājām un rokām, bet arī bikini zonā un padusēs. Zinot svarīgākos vaksācijas pamatprincipus, ar šo skaistuma procedūru vari nodarboties arī mājās.
Karstais jeb šķidrais vasks
Kā jāuzsilda?
Klasiski tā kušanas temperatūra svārstās no 37 līdz 45 grādiem, bet vienīgais veids, kā to uzsildīt un pēc tam ērti lietot, izmantojot speciālas sildiekārtas. Ja šķidrais vasks ir iepakots dzelzs vai plastmasas traukos, to teorētiski var sildīt arī karstā ūdens peldē uz plīts, taču jāatceras, ka šis vasks ļoti ātri atdziest, tāpēc vienas procedūras laikā būsi spiesta ļoti daudz laika pavadīt, vasku karsējot.
• Šķidro vasku no ādas ar visiem matiņiem var noraut tikai ar speciālu papīra strēmeli, kas jāiegādājas atsevišķi.
• Šķidro vasku parasti iegūst no priežu vaska vai parafīna. Uzklāts ādai, tas salīdzinoši ātri nožūst, tādēļ ir jāstrādā ātri, lai ar papīru norautu matiņus, kamēr vasks nav sacietējis. Ja nebūsi iegādājusies speciālo vaksācijas papīru, karsto vasku no ādas nost nedabūsi. To nav iespējams nomazgāt.
• Šo vasku lietot mājās ir vissarežģītāk, jo tas prasa papildu izmaksas par speciālajām vaska sildīšanas iekārtām.
• Pēc procedūras var ieaugt matiņi. Tāpēc nepieciešams ļoti regulāri veikts pīlings, kas attīra ādas virsējo slāni.
Ar šķidro vasku vislabāk vaksēt lielas ķermeņa zonas – kājas un rokas.
Izmaksas
No Ls 2 līdz Ls 6 vaska bundža (+ izmaksas par speciālo vaska sildīšanas iekārtu un papīra strēmelēm).
Cietais vasks
Kā jāuzsilda?
Ja cietais vasks ir dzelzs bundžās, to uzsilda karstā ūdens peldē, ja stikla – to var sildīt arī mikroviļņu krāsnī. Vienīgi, pirms klāt uz ādas, noteikti jāpārbauda, vai vasks nav pārāk karsts, jo tad var nejauši apdedzināties.
• Cietais vasks pēc savas struktūras ir ļoti neelastīgs. Ķermeņa zonās, kur matiņi ir stingrāki, tos var tikai noraut, nevis izraut ar visu saknīti. Šādā situācijā vaksācijas efekts būs īss, jo līdz galam neizrautie matiņi ātri vien ataugs.
• Cietu vasku uz ādas klāj maziem laukumiem, lai procedūra būtu mazāk sāpīga.
• Sildot vasku ūdens peldē, paies vismaz 40 minūtes, kamēr tas iegūs šķidru konsistenci.
• Lai pēc procedūras atbrīvotu ādu no vaska paliekām, nepieciešams losjons pēc epilācijas. Ja vēlas ekonomēt, var lietot pašu labāko olīveļļu. Svarīgi, lai eļļa būtu kvalitatīva. Ja tās sastāvā būs arī propilēna glikols vai citi no naftas atvasināti produkti, sakairinātā āda tiks vēl vairāk sakairināta. Naftas produkti ādai neļauj elpot, tādēļ tā pēc vaksācijas var iekaist.
• Ja, veicot bikini vaksāciju, pēkšņi sapratīsi, ka sāpju slieksnis ir izsmelts un vairs tās izturēt nevari, vasks tāpat būs jānorauj, citādi to ādai nevarēsi noņemt.
• Cietais vasks vaksācijas laikā palīdz ne tikai izraut matiņus, bet arī līdz ar atmirušo ādas raga slāni norauj daļu epidermas, kas ir dzīvā ādas daļa. Organisms jūt, ka tam ko atņem, tādēļ aktīvāk ražo ādas šūnas. Āda kļūst neaudz biezāka, tāpēc palielinās risks, ka matiņi var ieaugt.
• Ja vien tev ir pietiekams sāpju līmenis un tu spēj pati noraut uz savas ādas klāto vasku, ar cieto vasku droši procedūras vari veikt arī pati.
Kuriem matiņiem piemērots
Bikini zona un seja.
Ap Ls 6 vaska bundža.
Cukura vasku uzskata par vienu no maigākajiem un ādai saudzīgākajiem vaskiem spalviņu izraušanai. Tā kā tas iegūts no dabiskā cukura un iepildīts stikla traukos, to var pat minūtes laikā uzsildīt mikroviļņu krāsnī.
Plusi/mīnusi
• Cukura vasks nepielīp pie ādas, bet gan pie matiņiem, tāpēc tas izrauj matiņus ar visām saknēm, netraumējot epidermas slāni. Matiņu ieaugšanas risks ir minimizēts.
• Tā kā mājās lietojamā cukura vaska sastāvā ir arī kumelīšu ekstrakts un citrona sula, āda procedūras laikā tiek arī nomierināta un dezinficēta, kas nozīmē – ir mazāks risks iegūt ādas iekaisumus.
• Salīdzinot ar citiem vaskiem, cukura vasks ir salīdzinoši dārgāks.
• Lielākā cukura vaska priekšrocība – ja vaksācijas laikā vairs nevari izturēt sāpes, vari ieiet dušā un vasku nomazgāt. Tas no ādas noskalosies un neatstās lipīguma sajūtu.
• Kad cukura vasks ir klāts uz ādas, to kopā ar lieko apmatojumu var noraut ar speciālām 100 % kokvilnas auduma strēmelēm. Salīdzinot ar papīra strēmelēm, audums padara vaksāciju elastīgāku un mazāk sāpīgu. Turklāt auduma strēmeles var lietot vairākkārt – tās ir jāizskalo un jāizžāvē.
• Regulāri vaksējoties ar cukura vasku, iespējams paildzināt matiņu ataugšanas periodu līdz pat 60 dienām. Tie kļūs plānāki un gaišāki, un, veicot vaksāciju regulāri, liekā apmatojuma problēma būtiski mazināsies.
Kuriem matiņiem piemērots
Var ērti vaksēt visas ķermeņa matainās zonas: seju, paduses, bikini, rokas, kājas.
Ap Ls 18.
Medus jeb orientālais vasks
Orientālais vasks, saukts arī par medus un citrona pastu, tiek uzsildīts zem tekoša silta ūdens. Nelielu gabaliņu pastas mīca rokās, līdz tas iegūst vajadzīgo vaksācijai paredzēto konsistenci. Uzsilst apmēram minūtes laikā.
Plusi/mīnusi
• Izvēloties orientālo vaksāciju, āda būs mazāk kairināta, matiņi tiks izrauti ar visām saknītēm, kā arī pasargāsi sevi no pūtītēm vai ieaugušiem matiņiem, jo vaskam piemīt antibakteriālas īpašības.
• Tā kā procedūra ar šo vasku ir ļoti komplicēta, mājas apstākļos to nav iespējams veikt. Jādodas tikai pie speciālista.
• Matiņi vienmēr tiek izrauti ar visām saknītēm, turklāt, pateicoties medus pastā esošajiem enzīmiem, kas dziļi iesūcas zemādā, tiek novārdzinātas matu saknītes. Vaksācija ir mazāk sāpīga, bet lielākā priekšrocība – ja šo metodi regulāri izmanto vairākus gadus – liekie matiņi izzūd pilnībā.
• Lai dotos uz orientālo vaksāciju, matiņi nav jāataudzē līdz piecu milimetru garumam, kā tas ir, izvēloties jebkuru citu vaksāciju. Ar medus pastu perfekti var izraut pat trīs milimetru īsus matiņus!
• Ja no medus produktiem ir alerģija, šī procedūra nebūs tev piemērota.
Īpaši piemērots visjutīgāko ķermeņa zonu liekā apmatojuma likvidēšanai: bikini daļai, padusēm un sejai.
Izmaksas
Ap Ls 15 (par reizi).
Obligātie vaksācijas likumi
1. Lai jau ar pirmo reizi izdotos matiņus izraut ar visām saknītēm, ņem vērā vaksācijas svarīgāko pamatlikumu: vasku uz ādas jāklāj matiņu augšanas virzienā, bet jārauj – pretēji to augšanas virzienam.
2. Lai pēc procedūras neveidotos pūtītes, āda pirms vaksācijas rūpīgi jāattīra. Vari izmantot speciālos pirms un pēc epilācijas produktus, vai arī taupīgu izvēli – dušu. Svarīgākais, lai pirms procedūras āda ir attaukota un uz tās nav ķermeņa krēma palieku.
3. Lai izvairītos no matiņu ieaugšanas, obligāti regulāri jāveic pīlings! Protams, var lietot arī speciālos pret matiņu ieaugšanas serumus, bet parasti to sastāvā ir etiķis vai tam līdzīgas vielas, kas veicina ādas virsējā slāņa nolobīšanos. To pašu dara arī pīlings!
4. Vaksācijas laikā āda ir jānostiepj, tad jutīsi mazākas sāpes.
5. Nereti vaksācijas laikā āda dabiski svīst, kas mazina vaska spēju pielipt pie ādas vai matiņiem. Lai procedūra būtu efektīvāka, uz matiņiem, kas atrodas ātrāk svīstošajās zonās (bikini daļā, „ūsiņu” zonā un padusēs), nedaudz uzber birstošo pūderi (der arī milti). Tas noņems mitrumu, un vasks matiņam labāk pieķersies.
6. Ērts risinājums visām, kurām ar vasku sildīšanu negribas noņemties – izmantot vaska strēmeles, kas uzreiz gatavas lietošanai.
7. Vaksācija būs mazāk sāpīga, ja to veiksi drīz pēc mēnešreizēm.
8. Iepriekšējā dienā pirms vaksācijas ādai veic rūpīgu pīlinga procedūru.
9. Savukārt pēc vaksācijas izvairies no tiešiem saules stariem, jo uz ādas var veidoties pigmenta plankumi. Tāpat peldes atklātās ūdens tilpnēs vai baseinā, kur ir hlorēts ūdens, var lieki kairināt ādu un palielināt iekaisuma risku.
Konsultēja kosmētiķes Inese Priekule un Laina Traniņa