Abonē 2025. gadam ar atlaidēm līdz 57% un saņem garantētas dāvanas 55€ vērtībā!

Abonēt žurnālu
Kosmētikas līdzekļi maldina. Uzmanīgi, tas nav jogurts!
Dzīvesstils

Kosmētikas līdzekļi maldina. Uzmanīgi, tas nav jogurts!

Anda Leiškalne

Jauns.lv

Šampūns, kas izskatās kā jogurts, ziepes kā konfektes un citi kosmētikas līdzekļi, kurus viegli sajaukt ar pārtiku apdraud cilvēku veselību un pat dzīvību – brīdina Latvijas Veselības inspekcija.

Kosmētikas līdzekļi maldina. Uzmanīgi, tas nav jog...
Kosmētikas līdzekļi spēj maldināt – tas nav jogurts.
Kosmētikas līdzekļi spēj maldināt – tas nav jogurts.

Inspekcija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un nepieļaut pārtikas produktiem līdzīgu kosmētikas līdzekļu nonākšanu, piemēram, bērnu vai vājredzīgu cilvēku tuvumā.

Kosmētikas līdzekļi, kas atgādina šokolādi, kēksu, jogurtu, konfektes, ogas, augļus vai kādus citus pārtikas produktus, var maldināt patērētājus un radīt priekšstatu, ka tie ir izmantojami uzturā. Tās ir preces, kuras nav pārtikas produkti, bet kuru forma, smarža, krāsa, izskats, iepakojums, marķējums, tilpums vai izmēri var vedināt personas, īpaši bērnus, uzskatīt tās par pārtikas produktiem un tāpēc likt mutē, sūkāt vai norīt, kas varētu būt bīstami un izraisīt, piemēram, nosmakšanu, saindēšanos vai gremošanas trakta perforāciju vai aizsprostošanos.

Tādēļ pārtikas produktiem līdzīgus kosmētikas līdzekļus ir aizliegts ražot, piedāvāt, pārdot vai citādi izplatīt, importēt un eksportēt. To nosaka Preču un pakalpojumu drošuma likums, kas, tostarp, reglamentē arī ražotāja atbildību par apgrozībā laistās preces drošumu, nosakot pienākumu ražot un laist apgrozībā tikai drošu, cilvēka dzīvībai, veselībai, kā arī videi nekaitīgu preci, informē Veselības Inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Vera Zajeca.

Visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir saistoša Eiropas Padomes direktīva par precēm, kuras to maldinošā izskata dēļ var apdraudēt patērētāju veselību vai drošību. Lai dalībvalstīm savstarpēji būtu ātrāk un vieglāk apmainīties ar informāciju vai brīdināt par patērētājiem bīstamām precēm, ir izveidota ES ātrās informācijas apmaiņas sistēma jeb RAPEX ( vairāk šeit ), kurā ir ziņojumi arī par pārtikai līdzīgiem kosmētikas līdzekļiem. Bīstamo preču sarakstu var apskatīt

. Veselības inspekcija, veicot pārbaudes, izvērtē produktus, kas var atgādināt pārtikas preces, kā arī izskata saņemto informāciju no RAPEX. Tomēr, ņemot vērā arvien jaunu šāda tipa preču nonākšanu veikalu plauktos, Inspekcija aicina ikvienu patstāvīgi izvērtēt potenciālos riskus veselībai un tos apzināties, pirms tiek pieņemts lēmums iegādāties šādu produktu.

Anda Leiškalne/ Publicitātes foto