Arī vīriešiem ir „kritiskās dienas”
Sievietes var stundām ilgi runāt par premenstruālo sindromu (PMS) un pirms mēnešreizēm kļūt pilnīgi neciešamas, bet - kā arī vīriešiem? Kā skaidrot viņu neadekvāto uzvedību?
Iespējams, jūs brīnīsieties, taču arī vīrieši cieš no kritiskajām dienām, kuras speciālisti mēdz saukt par „menstruācijām”.
Vīriešu un sieviešu cikls
Pētnieku viedokļi šajā jautājumā atšķiras. Franču andrologs Silviens Memuns vērš uzmanību, ka vīriešu cikls ilgst 72-74 dienas – tieši tik ilgi, lai pilnībā paspētu nobriest spermatozoīdi (tāpēc arī ārsti iesaka vīriešiem veikt spermogrammu ik pēc trim mēnešiem).
Farmācijas koncerns „Baeyr” ir publiskojis cita pētījuma rezultātus, pēc kuriem var secināt, ka vīriešiem regulāri ir „kritiskās dienas”. Tās ir saistītas ar hormonālajām izmaiņām, kuras ietekmē dzimumtieksmi, emocijas un organismu kopumā.
Viņu uzvedību un seksualitāti nosaka testosterona līmenis, kas mainās 22 dienu cikla laikā. Kad tas notiek, vīrietis var būt nikns, ātri aizkaitināms, jūtīgs – tieši tāpat kā sievietes jūtas PMS vai mēnešreižu laikā.
Tomēr atklāt vīriešu ciklu ir daudz grūtāk nekā sieviešu. Par testosterona līmeni var spriest pēc vīrieša uzvedības. Ja hormonu līmenis ir zems – cilvēks ir apātisks, bez iniciatīvas, ātri apvainojas, neizlēmīgs. Tajā laikā vīrietim jāēd laba, spēcinoša pārtika, lai viņš atkal justos vīrišķīgs un stiprs. Jo sievietēm taču ir tāpat – premenstruālā sindroma laikā gribas apēst kaut ko garšīgu un barojošu.
Speciālisti ir arī pamanījuši, ka vīrieša organismu ietekmē Mēness fāzes. Un visnaskākie uz mīlēšanos viņi ir tieši pilnmēness un jauna mēness fāzē! Dārgās dāmas, izdariet secinājumus! :)
Vīriešus ietekmē arī sezonu maiņa. Visaugstākais testosterona līmenis ir pavasarī un rudenī, pēc tam tas samazinās.
Seksualitātes hormoni
Gudrās grāmatās rakstīts, ka sievietes organismā ir arī vīriešu hormoni, un otrādi.
Profesors Ričards Šarps no Londonas reproduktīvās medicīnas centra atgādina, ka sievietes organisms nevar iztikt bez vīriešu hormoniem – tie sievietes kauliem piešķir stiprumu, muskuļiem – elastīgumu, bet seksuālo pievilcību paceļ līdz maksimālajai atzīmei. Tās dāmas, kuru organismā ir paaugstināts testosterona līmenis, ir aktīvākas, enerģiskākas, ar augstāku libido, taču uz ķermeņa ir arī vairāk apmatojuma.
Testosterons neietekmē vīrieša garastāvokli un muskuļu masu, taču no tā ir atkarīga viņa seksuālā uzvedība. Nebrīnieties, ka „muskuļu kalns” izrādīsies slikts mīlnieks – muskuļotas krūtis, apmatojums un plati pleci ir tikai sekundārās dzimumpazīmes.
„Vīrietības līmeni” lielākoties nosaka iedzimtība. Taču nav noslēpums, ka daži pesticīdi iedarbojas līdzīgi kā sievišķais hormons estrogēns. Lūk, kāpēc vīrieši kļūst arvien sievišķīgāki, - secinājuši vīriešu veselības speciālisti.
Testosterona līmenis asinīs var diennakts laikā mainīties – tā kulminācija ir starp pulksten diviem naktī un sešiem rītā, bet viszemākais tas ir ap vieniem dienā. Tāpēc vīrieši rītos mēdz būt moži un aktīvi, bet priekšpusdienā jau snauduļo. Sievietēm vislielākā vēlme pēc seksa ir ap pulksten četriem pēcpusdienā – tieši tad parādās izteikts darbīgums un prātā nāk seksuāla rakstura domas.
Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock