Vairāk nekā puse iedzīvotāju 2012.gadu uzskata par veiksmīgu
Vairāk nekā puse jeb 57% iedzīvotāju 2012.gadu uzskata par kopumā veiksmīgu, liecina jaunākais "DNB Latvijas barometrs". Tai skaitā 4% teikuši, ka 2012.gads viņiem bijis "ļoti veiksmīgs" un vēl 53% - ka "drīzāk veiksmīgs".
Teju trešdaļa jeb 30% aptaujāto 2012.gadu uzskata par sev neveiksmīgu. No tiem 25% domā, ka gads bijis "drīzāk neveiksmīgs", 5% gads bijis "ļoti neveiksmīgs".
Savukārt 12% bija grūti noformulēt atbildi uz šo jautājumu.
Prognozējot, kāds Latvijai varētu izvērsties 2013.gads, aptaujātie visbiežāk - 40% gadījumu - norādījuši, ka tas būs veiksmīgāks par šo gadu. Tiesa, 34% aptaujāto arī atzīmējuši, ka tas būtiskas pārmaiņas nenesīs. No aptaujātajiem 5% uzskatīja, ka nākamais gads Latvijai kopumā būs sliktāks nekā aizejošais.
Prognozējot, vai ģimenei 2013.gadā naudas būs vairāk, aptuveni tikpat vai mazāk nekā 2012.gadā, vairāk nekā puse jeb 53% aptaujāto pauduši uzskatu, ka naudas viņu ģimenei būs tikpat. To, ka naudas būs vairāk, atzina 17% aptaujāto, bet to, ka mazāk, - 9%.
Pēc pesimisma 2009.gada nogalē, kad 45% aptaujāto prognozēja, ka naudas būs mazāk, kritisko vērtējumu īpatsvars 2012.gadā samazinājies līdz 9%. Šogad pieaudzis arī pozitīvo vērtējumu sniegšanas biežums - no 8% 2009.gadā līdz 17% 2012.gadā.
Salīdzinot ar laiku no 2008. līdz 2012.gadam, šogad regulārie "DNB Latvijas barometra" indikatori kopumā uzrāda iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanos un pozitīvāku vispārējās un ekonomiskās situācijas vērtējumu.
Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš pieļauj, ka šie rezultāti, iespējams, sniedz izskaidrojumu šī gada neparasti lielajam Ziemassvētku iepirkšanās drudzim, kad, kā stāsta aculiecinieki, pie lielajiem Rīgas tirdzniecības centriem pat auto vairs neesot, kur nolikt. Kopš 2008.gada, kad tika sākti "DNB Latvijas barometra" pētījumi, šogad pirmoreiz to iedzīvotāju īpatsvars, kuri domā, ka nākamajā gadā viņiem naudas būs vairāk, ir lielāks nekā to skaits, kuri uzskata, ka naudas būs mazāk. Vēl pagājušajā gadā šī attiecība bija 10% optimistu pret 21% pesimistu, bet šogad jau 17% optimistu pret 9% pesimistu, atzīmē Kaktiņš.
Iedzīvotāju aptaujas dati iegūti pētījumu centra SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā laika posmā no 3.novembra līdz 17.novembrim. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietā, tika aptaujāti 1000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.
"DNB Latvijas barometrs", kas kļuvis par atzītu ikmēneša socioloģisko pētījumu valstī, tiek veidots katru mēnesi, un tajā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Vienlaikus sabiedrībai katru reizi tiek uzdots arī pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo iedzīvotāju vispārējā noskaņojuma izmaiņas.
LETA, Nozare.lv/ Foto: Evija Trifanova/ LETA