Lolita Neimane padara veselīgākas kulinārā šova receptes
Ēst gatavošana ar populāro dietologi un Stradiņa universitātes pasniedzēju Lolitu Neimani gardēdim un kulinārijas raidījuma vadītājam Jānim Ozolam izvērtās visai interesanta.
Iecerētos ēdienus raidījumā izdevās pagatavot ar mazāku sāls cukura un tauku daudzumu, jo dietoloģe ieteica savas korekcijas. Ēdiena garša no tā nezaudēja, un bija gandarījums, ka maltīte izdevusies patiešām veselīga.
Piebremzē ar sāli un cukuru
Kad Jānis Ozols gatavojās dāsni pārkaisīt foreli un dārzeņus ar sāli, stāstot, cik pārāks par parasto sāli ir jūras sāls un ka tas satur gan kāliju, gan magniju un vēl daudz ko citu, Neimane klusi piebilda, ka – arī daudz nātrija. Savukārt par ļoti veselīgo, pirmā spieduma olīveļļu dietoloģe atgādināja, ka kaloriju daudzums eļļā no tā nesamazinās un to ir būtiski atcerēties tiem, kas ikdienā rēķina līdzi uzņemtajām kalorijām.
Vai tiešām biešu marinādei vēl papildus jāpievieno cukurs, ja bietes tāpat to satur un ir saldas, vai salātiem jāpievieno sāls, ja tiem pievienos sāļu kazas sieru? Izrādās, garšo lieliski arī bez papildu sāls un cukura.
Rūpīgi nosusina eļļu
Kad pēc receptes eļļā bija jāvāra lazdu rieksti, dietoloģe jau sāka bažīties, ko teiks viņas studenti, kam lekcijās viņa māca kaut ko citu. Arī saulespuķu eļļas bundžu dietoloģe nolika tālāk, bet riekstus pēc vārīšanas eļļā rūpīgi susināja ar papīra dvieli.
Savukārt foreles recepte viņai bija ļoti pa prātam, sevišķi sablenderēto zaļumu kažociņš. Garšaugi ar ķiploku un citronu zivij piešķir īpašu garšu, un nav vajadzīgs lieki mānīt mēles garšas kārpiņas ar sāli. Īpašu garšas niansi zivij piešķīra bumbieri – tos pat varētu likt vairāk.
“Kāpēc bumbieri? Tikpat labi var jautāt, kāpēc diriģents vada kulinārijas raidījumu, turklāt Centrāltirgū,” receptes variācijas skaidroja Ozols.
Rudens ēdelība ved pie dietologa
Izmantojot gadījumu, Ozols apjautājās dietoloģei par savu figūru un prognozēm, savukārt viņa – par Ozola vecāku ķermeņa aprisēm. “No gēniem neizbēgsi, taču ir iespēja ar veselīgu dzīvesveidu daudz ko ietekmēt,” skaidro Neimane.
Arī par atļaušanos sev vēsajā gadalaikā uzaudzēt tauku kažociņu Neimane pasmaida. “Ja būtu ļauna, tad teiktu, ka tas ir normāli, bet pavasarī nāciet pie manis.” Lai arī daudziem cilvēkiem rudenī pastiprinās ēdelīgums, tomēr ievērot veselīga uztura un dzīves paradumus nepieciešams visu gadu.
Dietoloģe savos gados var lepoties ar apskaužamu figūru, ir zinoša un prasmīga kulināre, kas spēj savienot ēdiena veselīgumu ar garšu. Tomēr no kārumiem neatsakās – nākot uz raidījuma ierakstu, Neimane ļāvās nostalģijai un iegādājās dažādu šķirņu halvas, ko baudīt, dodoties ciemos.
Raidījumu Garšīgi dzīvojam skatieties TV3 svētdienās pulksten 9.25 no rīta vai atkārtojumu TV3 Play, kā arī Rīgas Centrāltirgus mājaslapā. Tūlīt pēc raidījuma precīzas ēdienu receptes publicējam portālā www.kasjauns.lv un Rīgas Centrāltirgus mājaslapā
vai
Receptes:
4 personām
Pagatavošana – 5 minūtes.
2 glāzes svaigi spiestas ābolu sulas
Smaržīga melnā tēja ar meža ogām
2 kanēļa standziņas
Dzidrais cukura sīrups
100 ml ruma
Tēju pārlej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties, izkāš.
Ābolu sulu karsē ar kanēļa standziņām. Pievieno tēju un rumu, pēc garšas cukura sīrupu.
4 personām
Pagatavošana – viena stunda.
2 –3 kg foreles
5 kartupeļi
3 sīpoli
4 ķiploka daiviņas,
3 burkāni
1 kālis
3 bumbieri
Buntīte pētersīļu
Buntīte diļļu
2 citroni
Olīveļļa,
Sāls un pipari
Pētersīļus, dilles, ķiplokus, viena citrona sulu, olīveļļu, sāli un piparus kārtīgi sasmalcina blenderī. Ar šo maisījumu ierīvē zivi un atstāj nedaudz ievilkties.
Kārtīgi nomazgātus kartupeļus nemizotus pārgriež uz pusēm, nolobītus sīpolus sagriež četrās daļās, burkānus gareniski uz pusēm un šķērsām, bumbierus četrās daļās. Liek cepešpannā kopā ar zivi. Zivi vēl pārklāj bagātīgi ar atlikušo zaļo garšaugu blenderējumu.
Pa virsu uzber sāli un pārslaka ar labu olīveļļu. Liek cepeškrāsnī cepties uz 55 minūtēm 170 grādu temperatūrā. Pēdējā pusstundā temperatūra var būt zemāka.
4 personām
Pagatavošana – 30 minūtes.
1 kg tomātu
3 ķiploka daiviņas
1 sīpols
Burkāns
Puravs
Baziliks
Timiāns
200 ml saldā krējuma
Sāls
Pipari
Pasniegšanai kazas siera bumbiņas
Noblanšē verdošā ūdenī tomātus. Lai tiem būtu vieglāk novilkt miziņu, pirms tam iegriež krustiņu tomāta mizā. Nomizotus tomātus sagriež.
Sagrieztus sīpolus, puravus un uz rupjās rīves sarīvētu burkānu kopā ar sagrieztām ķiploka daiviņām un timiānu liek cepties sakarsētā olīveļļā. Pievieno sagrieztus tomātus, daļu no bazilika, nedaudz apcep un sablenderē. Pēc garšas pievieno sāli, piparus; ja grib sātīgāku zupu, arī saldo krējumu.
Pasniedzot šķīvja vidū zupā liek kazas siera bumbiņu un bazilika lapiņu.
Biešu salāti
4 personām
Pagatavošana – 10 minūtes.
400 g vārītu biešu
200 g kazas siera
120 g lazdu riekstu
30 ml baltvīna etiķa
120 ml eļļas
Kressalāti
Kukulītis ciabatas maizes
Sāls
Pipari
Cukurs
Marinētas bietes nomizo un sagriež plānās šķēlēs. Sajauc olīveļļu ar balzametiķi, sāli, cukuru un tikko maltiem pipariem, pārlej sagrieztajām bietēm un ļauj iemarinēties 5–7 minūtes.
Ciabatas maizi salauž nelielos gabaliņos, liek uz cepamās plātes, pārslaka ar eļļu, liek sakarsētā cepeškrāsnī uz 5 minūtēm. Kad izņem no krāsns, pārkaisa ar smalko sāli.
Apcep lazdu riekstus. Sakarsētā katliņā lej eļļu apmēram vienu centimetru, lazdu riekstus ber vienā kārtā, ļauj vārīties dažas minūtes. Nolej eļļu, riekstus uzber uz papīra dvieļa, nosusina un pārkaisa ar smalko sāli.
Pasniegšanai uz katra šķīvja kārto saplucinātu kressalātu “paklājiņu”, uz tiem pa vidu kā taciņu liek marinētās biešu šķēles, gar abām malām bietēm – maizes gabaliņus. Pārkaisa bietes ar sadrupinātu kazas sieru un pārber ar lazdu riekstiem.
Neimane padara veselīgākas kulinārā šova receptes