Svētku tērpu stils. Aktuālākā vakartērpu tendence - new look. FOTO
Mēdz teikt, ka mode virzās pa spirāli. Šajā sezonā no jauna iemirdzas modes nama Christian Dior 40. gadu „new look” siluets modernā interpretācijā, ko ieteicams ņemt vērā izvēloties piemērotāko kleitu svētku ballei.
Otrā pasaules kara nomocītajā Eiropā „new look” stils bija kā svaiga gaisa malks modes industrijai. Kara laikā praktisku apsvērumu dēļ dominēja vienkārši piegriezumi un lēti materiāli. Tradīcijām bagātajai Francijas augstajai modei draudēja noriets, un sievietes bija izslāpušas kaut pēc nelielas greznības, ko ienest savā ikdienas dzīvē.
Dior 1947.gada modes skate, kurā tika izrādīts jaunais „new look” stils, tika uzņemta ar skaļiem aplausiem un sajūsmas saucieniem. Modes bībele Vogue to ar humoru raksturoja kā „nekaunīgu plānu, kā sievietes padarīt ekstravaganti, romantiski, koķeti sievišķīgas”.
„New look” ļāva dāmām atgriezties pie uzsvērti sievišķīga silueta un greznības. Dior 1947.gada kolekciju raksturo smilšu pulksteņa forma – slaids viduklis (bieži vien akcentēts ar jostu) un plandoši svārki. Kara laikā kleitas pašūšanai vidēji tika izmantoti nepilni trīs metri auduma, turpretī Dior tērpiem vajadzēja ne mazāk par 23. Modes nams savā laikā saņēma bargu kritiku par izšķērdību tik grūtā laikā, taču „new look” tik un tā kļuva par vienu no visslavenākajiem stiliem modes vēsturē.
„Bija beidzies kara un uniformu periods,” vēlāk rakstīja Kristians Diors. „Es radīju sievietes-puķes ar maigu plecu līniju, slaidiem vidukļiem kā liānām un svārkiem, platiem kā ziedu vainagiem.”
Mūsdienu dizaineri šajā sezonā nākuši klajā ar neskaitāmām „new look” interpretācijām. Dažas no tām ļoti līdzinās Dior oriģinālajam pienesumam, savukārt citas tikai aizņemas dažas detaļas un kombinē tās ar šobrīd aktuālajām tendencēm, piemēram, nepārprotami mūsdienīgiem rakstiem vai krāsām.