Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Frānsiss Bēkons. Henrietes Moraesas portreta studija, 1964. (Foto: Publicitātes foto)

Pompidū centrā Parīzē skatāmi Bēkona dzīves mirkļi

Dzīvesstils
11. novembrī 11:14 2019. gada 11. novembrī 11:14
Una Meistere | Pastaiga
“Šeit nav nekā cita, tikai dzīve. Nāve pastāv vienīgi dzīvo prātā,” reiz teicis Frānsiss Bēkons (1909–1992), viens no 20. gadsimta izcilākajiem un atzītākajiem gleznotājiem. Un piebildis, ka, viņaprāt, “dzīve ir tikai mirkļu sērija”, bet laime esot traģēdija jau pati par sevi.

Bēkona glezniecība slavena ar savām dīvaini savērptajām cilvēku un dzīvnieku figūrām, kuras izstaro dziļas emocijas un sāpes. Tos ierindo starp 20. gadsimta spēcīgākajiem mākslas tēliem, savukārt Bēkona daiļradi kopumā atzīst par vienu no iekārotākajām un dārgākajām parādībām mūsdienu mākslas tirgū.

Kā apgalvo mākslinieka biogrāfi, Bēkona apetīte pēc ciešanām esot bijusi tikpat spēcīga kā viņa apetīte pēc baudas. Starp citu, Bernardo Bertoluči, filmējot Pēdējo tango Parīzē, Marlonu Brando vedis uz Bēkona izstādi un licis ieskatīties tā gleznu varoņu sejās. Bertoluči fascinējis Bēkona darbu oranžais – kā pasaule, kas it kā iznirst no iekšpuses. Lielā mērā šīs gleznas kļuvušas arī par filmas iedvesmas avotu.

Frānsiss Bēkons. Henrietes Moraesas portreta studija, 1964. (Foto: Publicitātes foto)

Vērienīgās izstādes "Frānsiss Bēkons. Grāmatas un gleznas", ko šoruden Bēkonam velta Pompidū centrs, fokusā ir pēdējās divas mākslinieka karjeras desmitgades. Tajā skatāmas 60 Bēkona darbi, un īpaša uzmanība pievērsta literatūrai kā vienam no viņa iedvesmas avotiem. “Māksla pati par sevi ir ļoti mākslīga lieta. Es neesmu pārliecināts, ka cilvēki to redz,” mākslinieks savulaik atzinies. “Patiesībā vien dažiem cilvēkiem ir īpašā glezniecības acs...”

Centre Pompidou
Place George Pompidou

11. septembris – 20. janvāris

Vēl portālā

Ināra Slucka: par mežabrāļiem, teātri un katlu, kurā vārāmies šodien
Uz slimnīcu pie Zavorotņukas aiznesta viņas gadu vecā meitiņa
Kā kopt pieticīgo istabas augu - aspidistru jeb mājas svētību
Tēmas: Parīze
Pievienot komentāru

Гирлянды и странные фигуры: Ким Кардашьян украсила дом к Рождеству

«Мои мечты разрушились»: Алла Пугачева вспомнила, как пожертвовала актерской карьерой