Ēdiens, kas palīdz atveseļoties. 12 superprodukti
Nav šaubu, ka, lietojot uzturā svaigus un pilnvērtīgus produktus, var sevi pasargāt no daudzām slimībām. Vairāki produkti var būt pat efektīvāki par medikamentiem.
Pārtikas ražošanas industrija nemitīgi piedāvā arvien jaunus rūpnieciski ražotus ēdienus un dzērienus un apgalvo, ka tiem piemīt ārstnieciskas īpašības, bet ir pietiekami daudz dabisku produktu, kuru efektivitāti apstiprina zinātniski pētījumi. Turklāt dabiskajiem produktiem nepiemīt tādi trūkumi kā rūpnieciski ražotajiem – to sastāvā nav ķimikāliju un konservantu, kas ļauj rūpnieciski ražoto pārtiku ilgstoši turēt lielveikalu plauktos. Iepazīsties ar 12 superproduktiem, kurus vērts iekļaut ikdienas uzturā.
Auzu pārslas
Vecā labā auzu pārslu biezputra palīdz novērst asinsvadu slimības, ārstē hroniskus iekaisumus, kas var izraisīt aterosklerozi (lipoīdu uzkrāšanos artērijās), un pazemina holesterīna līmeni. Auzas var sekmēt arī lieko kilogramu samazināšanu un palīdzēt uzturēt normālu ķermeņa svaru. Tām ir zems glikēmiskais indekss (GI) – šādus produktus organisms pārstrādā ilgāku laiku, un tajos esošie cukuri asinsritē nonāk pakāpeniski. Auzas satur fitoaleksīnus avenantramīdus, kam piemīt pretiekaisuma īpašības, kā arī fenoliskos savienojumus fenolus un polifenolus – antioksidantus, kas kavē asins šūnu pielipšanu artēriju sieniņām. Vēl – ēdot putru, tievo zarnu epitēlijšūnas izstrādā īpašu peptīdu, kas palīdz ilgāk saglabāt sāta sajūtu un mazina tieksmi našķoties.
Greipfrūti
Greipfrūti īpaši ieteicami C hepatīta slimniekiem. Bostonas pētnieki atklājuši, ka viens greipfrūts vai kāds cits citrusauglis var darboties tikpat efektīvi kā medikamenti, ko parasti izmanto C hepatīta ārstēšanai .Turklāt greipfrūti neizraisa blakusparādības. Tos var lietot otrā tipa diabēta profilaksei. Bioflavonoīds, kas piešķir citrusaugļiem rūgtumu, bloķē C hepatīta vīrusa šūnu dzīves ciklu. Antioksidanti palīdz aknām sašķelt taukus, vienlaikus paaugstinot jutību pret insulīnu. Pētnieki no Jeruzālemes atklājuši, ka greipfrūti atdarina pretdiabēta medikamentu iedarbību, turklāt neizraisa medikamentiem raksturīgās blaknes, un tiem piemīt tāda pati labvēlīga iedarbība kā gavēšanai, kas liek aknām ogļhidrātu vietā sašķelt taukskābes.
Jogurts
Uzlabo zarnu darbību. Palīdz arī cīnīties pret veselības problēmām, piemēram, diabētu un aptaukošanos. Šis ir probiotisks produkts un satur labās baktērijas, kas uzlabo zarnu mikrofloru. Kā atzīst Londonas Impērijas koledžas pētnieks Džeremijs Nikolsons, dzīvās baktērijas komunicē ar zarnu mikrobiem un atgādina tiem, kā tas ir – būt veseliem.
Olas
Lai gan daudzi cilvēki izvairās no olu ēšanas, mēģinot jebkādā veidā samazināt holesterīna līmeni asinīs, izrādās, olas ir veselīgas sirdij un, tieši otrādi, samazina asinsspiedienu. Vārītās un ceptās olās veidojas peptīdi, kas darbojas kā dabiski inhibitori – tā ir medikamentu grupa hipertensijas ārstēšanai. Īpaši kardiovaskulāro slimību, arī hipertensijas profilaksei der ceptas olas. Kas to būtu domājis, vai ne?
Valrieksti un valriekstu eļļa
Lai cik neticami izklausītos, šie produkti palīdz nomierināties. Ja jūtat stresu, pievienojiet salātiem valriekstus vai valriekstu eļļu. Tie nepieciešami arī sirds veselībai. Gan valrieksti, gan valriekstu eļļa satur daudz Omega 3 taukskābju, kas palīdz organismam tikt galā ar paaugstinātu stresa līmeni. Tie veicina arī asinsspiediena pazemināšanos un sliktā holesterīna samazināšanos. Kādā Pensilvānijas štatā ASV veiktā pētījumā brīvprātīgajiem sešas nedēļas tika doti valrieksti. Viņiem ievērojami samazinājās asinsspiediens (miera stāvoklī) un uzlabojās kardiovaskulārās sistēmas reakcija uz stresa situācijām.
Brokoļi
Šis ir visu dārzeņu karalis un tam piemīt daudzas labas īpašības, viena no tām – spēja veicināt imūnsistēmas darbību. Brokoļi un citi krustziežu dzimtas dārzeņi bagātīgi satur ķīmiskas vielas, ko sauc par sulforafāniem. Šīs vielas stimulē imūnsistēmas darbību, aptur šūnu imūnfunkcijas pasliktināšanos un iekustina dendrītus – nervu šūnu daļu, kas pārvada signālus uz organisma šūnām un tādējādi arī uzlabo imūnsistēmas darbību.
Tomāti
Tiem ir plaša spektra labvēlīga ietekme, ieskaitot vēža un sirds slimību riska samazināšanu. Vīrieši, kuri regulāri ēd tomātus un produktus, kas pagatavoti no tomātiem, piemēram, tomātu mērci un picu, var samazināt prostatas vēža risku pat par vienu trešdaļu. Tomāti palīdz arī atjaunot normālu holesterīna līmeni. Kāda pētījuma rezultāti liecina, ka tomāti var palīdzēt arī astmas slimniekiem, mazināt smadzeņu darbības traucējumus, osteoporozi un pat redzes problēmas. Tomātos lielā daudzumā ir superantioksidants likopēns, kas darbojas kā antihipertensīvs medikaments – tas pazemina asinsspiedienu cilvēkiem, kuriem tas ir paaugstināts.
Olīveļļa
Palīdz uzturēt asu prātu – pielejot salātiem olīveļļu, iespējams, jūs sevi pasargāsiet no Alcheimera slimības. Ja slimība jau ir konstatēta, olīveļļas lietošana var palīdzēt mazināt slimības simptomus. Extra virgin olīveļļa satur īpaši daudz polifenolu oleokantalu, kas var mainīt neirotoksīnu struktūru – tie rada Alcheimera slimībai raksturīgās sekas. Lietojiet gan tikai kvalitatīvu extra virgin olīveļļu. Lētākai eļļai, pat ja tā nākusi no Itālijas, var nebūt tik augsta uzturvērtība.
Jūras aļģes
Lai gan ir grūti iedomāties, kādēļ būtu jāēd jūras aļģes, šis necilais augs, kas satur daudz minerālvielu, ir viens no veselīgākajiem produktiem. Kad eksperimentos tika pētīta jūras aļģu ekstrakta ietekme uz limfomas šūnām, pētnieki no Jordānas atklāja, ka šis ekstrakts spēj nomākt limfomas šūnu augšanu, neskarot veselās šūnās. Jūras aļģēs ir polisaharīds fukoidāns, kas spēj nogalināt vēža šūnas.
Mandeles
Mandeles ir īsts atradums. Apēdot dienā tikai 73 g šo riekstu, iespējams pazemināt slikto holesterīnu gandrīz par ceturtdaļu, kā arī samazināt insulīna izstrādi un uzlabot zarnu trakta veselību. Pozitīvu efektu, ēdot mandeles, var panākt četru mēnešu laikā. Īpaši labs tas ir, ja mandeles uzkož uzreiz pēc ēšanas. Mandelēs ir antioksidanti (E vitamīns un fenoli procianidīni), kas samazina šūnu oksidatīvos bojājumus. Šajos riekstos ir arī taukvielas, kas lēni uzsūcas un palīdz samazināt triglicerīdu līmeni – šie asinīs esošie lipīdi ir atbildīgi par sirds veselības problēmām un diabētu.
Linsēklas
Ja trīs mēnešus pēc kārtas uzkaisīsiet savam ēdienam trīs ēdamkarotes šo mazo spēka sēkliņu, iespējams, samazināsiet holesterīnu aptuveni par 10% – pētījumi liecina, ka to efektivitāte ir tāda pati kā statīnu grupas medikamentiem, nav vienīgi riska piedzīvot nepatīkamas blaknes. Linsēklas satur daudz Omega 3 taukskābju un fitoestrogēnu lignānu – abas šīs vielas labvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni.
Zivis
Ēdot zivis kaut vai pāris reižu nedēļā, var būtiski samazināt sirdslēkmes risku. Ja vēl papildus lieto Omega 3 taukskābes, labvēlīgais efekts var būt vēl lielāks – tā apgalvo pētnieki no Alabamas universitātes ASV. Pētnieki deviņus gadus bija sekojuši līdzi desmitiem tūkstošu sieviešu veselībai. Tām, kuras nedēļā apēda trīs zivju porcijas, bija vismazākā iespēja piedzīvot sirdslēkmi, bet arī viena porcija, īpaši, ja papildus tika lietotas Omega 3 taukskābes, spēja nodrošināt labu aizsardzību. Zivis ir arī labs līdzeklis pret stresu. Noteicošā loma ir Omega 3 taukskābēm, kas lielā daudzumā atrodamas tieši treknajās zivīs (lasī, sardīnēs, forelēs, siļķēs, ātēs un zobenzivīs). Lai pasargātu sirdi, regulāri (teiksim, reizi nedēļā) lietojiet uzturā treknās zivis. Omega 3 taukskābēm piemīt arī dabiskas pretiekaisuma īpašības un spēja neitralizēt stresa radītās sekas – stresa laikā mēs ražojam iekaisumu izraisošos citokīnus, piemēram, interleikīnu-6.