5 veselīga miega priekšnoteikumi
Labs miegs ir ļoti svarīga mūsu dzīves daļa – galu galā guļot mēs pavadām trešdaļu sava mūža. Uzzini, no kā atkarīgs veselīgs miegs.
Nav obligāti jāguļ astoņas stundas dienā
Vai tu sāc satraukties, ja vairākas dienas pēc kārtas nav izdevies gulēt pa astoņām stundām? Tas nekas, jo šis ir ļoti individuāls jautājums. Dažiem cilvēkiem pietiek ar 6 vai 7 stundām, bet citiem vajag vairāk. No matemātiskās perspektīvas cilvēkam vajadzīgi pieci 90 minūšu miega cikli, kas ir 7,5 stundas. Amerikāņu klīniskais psihologs Maikls Breuss iesaka mācīties no savas pieredzes – ja pamostoties jūties labi atpūtusies un pilnībā gatava jaunai dienai, tad esi gulējusi optimālo laiku.
Vienas stundas snauda dienas vidū padarīs tevi tikai vēl vairāk nogurušu
Viens miega cikls ir nevis 60, bet gan aptuveni 90 minūtes. Guļot tikai stundu, miegs pēkšņi pārtrūkst visdziļākā miega fāzē. Nav brīnums, ja pēc tam jutīsies nevis atpūtusies, bet gan vēl vairāk nogurusi – tā norāda ASV Miega medicīnas akadēmijas pārstāvis Kristofers Vinters. Ja vajadzīgs tikai neliels enerģijas pieplūdums, pietiks ar 20 minūšu pagulēšanu. Bet jaunajām māmiņām, kas naktī nespēj pietiekami izgulēties, to kompensēs 90 minūšu snauda.
Pilnmēness traucē tavam miegam
Daudzi ir pamanījuši, ka pilnmēness laikā biežāk pietrūkstas no miega un sliktāk guļ. Nesenā pētījumā atklājās, ka vidējais gulēšanas ilgums pilnmēness laikā samazinās. Tad samazinās hormona melatonīna līmenis, un mums ir grūtāk gan aizmigt, gan arī nogulēt tikpat ilgi kā parasti. Tas tāpēc, ka mūsu ķermeņi darbojas vienotā ritmā ar Mēness ģeofizisko ritmu.
Ja esi atradusi līdzekli, kas palīdz tev labāk iemigt, tad pieturies pie tā
Ir dzirdēts, ka vieglāk iemigt palīdz kumelīšu tēja, silts piens vai kas cits. Taču patiesībā nekāda universāla līdzekļa nav, un tev pašai ar izmēģinājumu palīdzību jāsaprot, kas darbojas vislabāk. Vai ir kāda lieta, kas tev palīdz atslēgties no dienas notikumiem un ieaijāt sevi miegā? Tad neatkāpies no tā, lai arī ko spriedelētu zinātnieki.
Pamēģini uzņemt vairāk melatonīna
Tas ir hormons, ko ķermenis ražo, kad pienācis laiks doties pie miera. Uzņemot to uztura bagātinātāja veidā, pat pūces tipa cilvēks, kas pieradis iet gulēt ap pulksten diviem naktī, izmainīt gulēšanas paradumus un aiziet gulēt ap pusnakti. Galvenais ir ievērot ļoti mazu devu, aptuveni 200 mikrogramus, dažas stundas pirms iecerētā gulētiešanas laika. Tas jādara mēnesi vai divus, un pēc tam jau organisms būs pieradis pie sava jaunā „iekšējā pulksteņa”, uzsver Džordža Vašingtona universitātes Medicīniskā centra profesore Helēna Emselema.
Avots: Elle / Foto: All Over Press