Kā organizēt mājas aptieciņu, ja ģimenē ir bērns?
Kad ģimenē ienāk bērns, dzīvē daudz kas mainās. Vecākiem jākļūst par plaša profila speciālistiem - jāprot dziedāt, nodarboties ar aktiermākslu, gatavot ēst, izzināt pasauli un jāprot veikli sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Kam būtu jāatrodas mājas aptieciņā, lai pirmās palīdzības sniegšana būtu efektīvāka?
Medikamenti – atbilstoši vecumam un svaram!
Svarīgi nesajaukt šo vienkāršo formulu. Ja rodas šaubas par medikamenta devu, kāda būtu nepieciešama jūsu mazulim, vienmēr jākonsultējas ar ģimenes ārstu, pediatru vai farmaceitu. Tomēr ir gadījumi, kad palīdzība mazulim jāsniedz nekavējoties, vai arī bez mediķu palīdzības var iztikt. Šādos gadījumos būtiski, lai mājas aptieciņā būtu pareizie medikamenti..
Ko liekam mājas aptieciņā?
Ir lietas, kas palīdzēs ne tikai pirmās palīdzības sniegšanā, bet arī ikdienas kopšanai – pašiem jaunākajiem ir nepieciešamas dažādas lietas ikdienas kopšanai. Jaundzimušo krociņu iztīrīšanai lieti noderēs vate, vates kociņi, kumelītes vannošanai un kāda ziede, ar ko kopt apsārtušu dupsi vai locītavas.
Gļotādu iekaisumi – gadās, ka mazuļiem rodas mutes gļotādu iekaisumi, kā rezultātā mazulis var pat atteikties zīst, tāpēc svarīgi šos iekaisumus ārstēt laikus. Ir pieejamas zīdaiņiem paredzētas pioktanīna šķīdums, kas mazinās gļotādu iekasumu.
Vēdera darbības traucējumi – varētu teikt, ka kolikas ir biežākā jaundzimušo problēma. Tomēr ir svarīgi pārbaudīt, vai tā nav kāda cita kaite, piemēram, kāda produkta nepanesība. Koliku gadījumā ir pieejami dažādi pilieni, ar kuru palīdzību no vēdera tiek izvadītas sakrājušas gāzes. Gan mamma, ja tā baro bērnu ar krūti, gan bērns var lietot dažādas tējas (piemēram, fenheļa un ķimeņu) vēdera darbības uzlabošanai. Arī vecākiem bērniem nepieciešams padomāt par pirmo palīdzību gremošanas traucējumu gadījumā – aptieciņā būtu jābūt medikamentiem pret vēdera aizcietējumiem, caureju un vemšanu.
Iesnas – ja iesnas ieilgst, var rasties vidusauss iekaisums. Tāpēc ir svarīgi pēc iespējas ātrāk atbrīvot bērna degunu no iesnām un mazināt deguna gļotādas tūsku. Degunu var tīrīt ar speciālu jūras ūdeni un ar speciāliem aspiratoriem izsūkt izdalījumus no mazuļa deguna. Ja tas nepalīdz, tad jākonsultējas ar ārstu, lai noteiktu, kādus medikamentus lietot, iesnu mazināšanai.
Paaugstināta temperatūra – lai noteiktu precīzu paaugstinātu temperatūru, mājās nepieciešams turēt termometru. No medikamentiem ir pieejamas gan dupsī ievietojamās svecītes, gan dažādi sīrupi, kurus lietot temperatūras mazināšanai. Šajā gadījumā ir ļoti svarīgi ievērot bērna vecumu un ķermeņa savaru, lai varētu iedot pareizo zāļu devu.
Klepus un kakla sāpes – vadoties pēc bērna vecuma, pieejamas dažādas zāles šo simptomu mazināšanai gan tablešu, gan sīrupu veidā.
Alerģijas – ja zīdainim ir novērotas alerģiskas reakcijas, tad preparāti alerģijas mazināšanai ir ļoti svarīgi. Ļoti bīstamas sekas var būt gadījumos, ja piepampst balss saites. Sēcoša ieelpa vai izelpa ir pazīme, kad balsenē ir radusies tūska. Šādos gadījumos ar karsta tvaika inhalācijām nevajadzētu īpaši aizrauties, jo siltais gaiss var palielināt tūsku.
Dezinfekcijas līdzekļi – marles, plāksteri, dezinfekcijas līdzekļi un pretapdegumu aerosoli būs pirmie, kas palīdzēs dažādu traumu un apdegumu gadījumā.
Padomā par bērnu, dodoties ceļojumā!
Tam pat nav jābūt ceļojumam uz eksotiskām zemēm. Pat dodoties īsākās vai garākās brīvdienās uz laukiem, ir svarīgi, lai būtu iespējams sniegt bērnam pirmo palīdzību. Šajos gadījumos svarīgi pārdomāt sava bērna veselības stāvokli – vai ir kādas alerģijas, hroniskas saslimšanas vai par gaidāmajām aktivitātēm brīvdienās. Ja, paredzētas aktivitātes brīvā dabā, tad papildus „standarta” medikamentiem, var līdzi paņemt smēres pret moskītu izraisītiem kodumiem un saules aizsargkrēmu.
Drošība pirmajā vietā!
Viens no svarīgiem priekšnoteikumiem aptieciņas uzturēšanā ir regulāra sekošana līdzi medikamentu derīguma termiņiem. Nepieciešamo medikamentu atjaunošana un medikamentu, kuriem beidzies derīguma termiņš, pareiza utilizēšana.
Tāpat aptieciņa obligāti jāglabā bērniem nepieejamā vietā, vislabāk aizslēdzamā skapīti vai kastītē, jāievēro medikamentu specifiskā uzglabāšana, piemēram, ledusskapī vai tumšā vietā. Ērtības un drošības labad iekšķīgi un ārīgi lietojamos medikamentus vajadzētu glabāt atsevišķi.
Ja neesi pārliecināta par bērna veselības stāvokli, vislabāk meklēt ārsta palīdzību!
a.APTIEKAS farmaceites Laumas Kalniņas ieteikumi:
Vasaras sezonā vienmēr jābūt pieejamam saules aizsargkrēmam, jo bērnu āda ir ļoti jutīga un saule ādai var kaitēt. Iesaku saules aizsargkrēmu lietot katru dienu, jo tā Jūs pasargāsiet vislabākajā veidā savu bērnu! Aptieciņā būtu jātur arī pēc sauļošanās krēms, lai nomierinātu sakairinātu ādu, piemēram, pēc dienas, kas pavadīta jūras krastā! Ar medikamentiem, kas paredzēti temperatūras samazināšanai nevajadzētu ļoti aizrauties, jo paaugstināta temperatūra ir dabiska organisma cīņa. Lietot šos medikamentus (sīrupi, svecītes, tabletes) vajadzētu, tad kad temperatūra pārsniedz 37,5 C. Arī pretalerģijas geliem (ziedēm, krēmiem) būtu jābūt pieejamiem, jo kukaiņu kodumi, augu izraisītas alerģiskās reakcijas, ka arī vienkārši izsitumi, kas radušies no kādas alerģijas, vasarā nav retums.