Kā pretoties apetītlīgu našķu kārdinājumam un "nenoraut" diētu. 7 padomi
Tiklīdz esi uzsākusi jaunu diētu, visa veida neveselīgie našķi šķiet divtik kārdinoši. Uzzini, kā pretoties dažādām atrunām un izņēmumiem, kas traucē īstenot uzsāktās apņemšanās.
Nonākot aci pret aci ar apetelīgu kūciņu vai gardu picas šķēli, tavā galvā kā uz burvju mājienu iešausies tādas domas kā „Es taču tik sen neesmu neko atļāvusies!” vai „ Vakar treniņā pavadīju divas stundas!” Pat ar fantāziju neapdāvināta sieviete šādā situācijā kļūst ļoti radoša. Žurnāls „Fitness” apkopojis padomus, kā turēties tiem pretīm kārdinājumiem un nepieļaut, lai izjūk kārtējā diēta!
Atruna: „Ja tagad sev to aizliegšu, tad vēlāk noteikti apēdīšu vairāk.”
Mums visvairāk gribas to, ko nevaram dabūt. Taču, runājot par ēdienu, kārotā nedabūšana pēc kāda laika samazinās vēlmi pēc tā. Zinātniskie pētījumi pierāda, ka mums visvairāk kārojas to, ko esam pieradušas ēst. Ja pareizu ēšanu padarīsi par dzīvesveidu, čipsu un burgeru vietā sapņosi par veselīgiem gardumiem. Tomēr nedomā par atteikšanos no sliktajiem našķiem kā aizliegumu, bet gan uztver to kā savu izvēli – tā vietā notiesāt kaut ko veselīgu un ar krietni mazāku kaloriju saturu.
Atruna: „Man vajag sevi palutināt pēc tik grūtas dienas.”
Labāk saki: „Liekas kalorijas nav vienīgais sevis lutināšanas veids.”
Kārdinājuma apmierināšana sniegs tev svaigu dopamīna devu, taču zinātniskie pētījumi pierādījuši, ka šokolādes nomierinošā iedarbība ilgst nieka trīs minūtes, bet pēc tam tavs sliktais garastāvoklis atgriezīsies. Turklāt tu jutīsies slikti, ka esi pārkāpusi savu jauno diētu, ko līdz šim tik cītīgi ievēroji. Nerisini emocionālas problēmas ar ēdienu, jo tas gluži vienkārši ir bezjēdzīgi. Apdomā, kas tieši tev liek justies nomāktai, jo problēmu identificēšana ir pirmais solis ceļā uz to risināšanu.
Atruna: „Šis ir īpašs notikums.”
Protams, būtu muļķīgi savā dzimšanas dienā atteikties no kūkas gabala. Taču tam nav jābūt milzīgam, kā arī labāk neprasīt papildporciju. Našķojies gudri! Izrādās, bauda no ēdiena mazinās ar katru kumosu, tāpēc mazas porcijas sniegs tikpat lielu apmierinājumu kā lielas. Ja situācija neļauj izvairīties no kalorijām bagāta našķa, apēd pavisam nedaudz – bet izbaudi katru kumosu! Britu zinātnieki noskaidrojuši, ka netraucēta koncentrēšanās uz ēdienu maltītes laikā ļauj tev apēst mazāk kaloriju.
Atruna: „Es ieklausījos savā ķermenī, un tas pieprasa saldējumu.”
Izsalkuma sajūta norāda tavam ķermenim, ka tam nepieciešams ēdiens. Taču kāre pēc kāda konkrēta ēdiena ir tulkojama tikai kā ierosinājums, nevis neapstrīdama nepieciešamība. Kā zināt, vai esi patiešām izsalkusi vai tikai gribi kaut ko iemest mutē? Vienkārši – ja tev mocīs izsalkums, tev būs pilnīgi vienalga, ko ēst. Varbūt labāk pirms ļaušanās kārdinājumam pagatavo sev tasi jasmīna tējas? Nesenā pētījumā pierādījās, ka jasmīna smaržas sajušana ievērojami mazina sieviešu vēlmi pēc saldumiem.
Atruna: „Es jau tik ilgi esmu noturējusies, neēdot našķus.”
Ja izmantosi ēdienu kā balvu par labi padarītu darbu, tu sev dosi signālu, ka esi sasniegusi mērķi un ar to arī viss beidzies. Tas var novest pie veco ieradumu – neveselīgas ēšanas – atgriešanās. Labāk domā par to, cik labu iespaidu un tavu ikdienu atstājusi veselīga ēšana. Varbūt tev ir vairāk spēka vai arī drēbes izskatās labāk uz auguma. Apzinies un novērtē to!
Atruna: „Ja slaidā skaistule pie blakus galdiņa var atļauties treknu kūkas gabalu, tad to varu arī es.”
Labāk saki: „Man jāēd tas, kas man nāk par labu.”
Katrai no mums ir vismaz viena slaida paziņa, kas ēd kalorijām bagātu un neveselīgu pārtiku, bet nepieņemas svarā ne par gramu. Taču tas nenozīmē, ka sekošana viņas ēdienkartei dos līdzīgus rezultātus arī tev. Tā vietā atrodi kādu autoritāti pareizas ēšanas jautājumos, kas tev šķiet simpātiska un tiecies uz to. Nekādā gadījumā nepaļaujies uz tievām slavenībām, kas tikai intervijās apgalvo, ka neko sev neliedzot. Centies mācīties un ņemt piemēru no savas autoritātes.
Atruna: „Vēlāk to atstrādāšu sporta zālē.”
Uzņemto kaloriju „nodzīšana” vēlāk sportojot varētu likties ļoti gudra rīcība. Taču problēma slēpjas tajā, ka uz nākotnes notikumiem bieži vien raugāmies ļoti optimistiski. Patiesībā ir daudz vieglāk turpināt veselīgu ēšanu, kad izjūti pirmos ieguvumus no tā, nevis mēģinot kompensēt agrāku izēšanos. Labāk sākumā aizej uz treniņu, jo pēc tam varbūt našķi nemaz negribēsies. Pēc aktīvas fiziskas slodzes mazāk izstrādājas hormons, kas atbildīgs par izsalkuma sajūtu. Turklāt treniņa grūtības vēl būs svaigā atmiņā un būs žēl to sabojāt ar neveselīgu pamielošanos.
Kasjauns.lv / Foto: All Over Press