Ko darīt, kad zālēm beidzies derīguma termiņš?
Reizēm, pārlūkojot mājas aptieciņu, nākas konstatēt, ka daļai zāļu ir beidzies derīguma termiņš. Lielā zāļu dārdzība kādam ir iemesls pārdomāt: “Varbūt vēl šīs zāles var izmantot? Nemaz jau tik sen tas termiņš nav beidzies. Kas tad ļauns ar mani var notikt?” Lūk, daži iemesli, kāpēc nepierādīt teicienu, ka skopais maksā divreiz...
Pievērs uzmanību zāļu derīguma termiņam!
Mājas aptieciņu nepieciešams izrevidēt vismaz pāris reižu gadā. Vislabāk to darīt pirms siltās un aukstās sezonas sākšanās, kad, pārbaudot zāļu derīguma termiņu, nepieciešams arī pārlūkot, kādi medikamenti jāiegādājas, lai nepieciešamības gadījumā varētu sniegt operatīvu pirmo palīdzību. Tāpat jāpārbauda, vai visām zālēm, kas atrodas mājas aptieciņā, ir lietošanas instrukcija un salasāms nosaukums. Ja zāles uzglabāsi oriģināliepakojumā un būs pievienota lietošanas instrukcija, tas atvieglos gan tavu, gan mājinieku spēju vieglāk un bez kļūdīšanās lietot īstos medikamentus. Lai medikamenti nezaudētu savu efektivitāti, vēl pirms beidzies derīguma termiņš, ir svarīgi tos uzglabāt tā, kā norādīts lietošanas instrukcijā. Ja rodas neskaidrības, par to, kā medikamenti glabājami un kā lietojami, tie jāsagatavo nodošanai un jānes uz bīstamo atkritumu pieņemšanas punktu vai aptieku.
Kur nododami nederīgie medikamenti?
Aptieciņu periodiski nepieciešams izrevidēt, lai tajā nebūtu zāļu ar beigušos derīguma termiņu. Neievērojot šos noteikumus, zālēm var notikt bioķīmiski procesi, kā dēļ var izmainīties aktīvo zāļu vielu molekulas, un zudīs to efektivitāte. Vecas zāles var būt bīstamas. Gan tāpēc, ka ar laiku samazinās aktīvo vielu koncentrācija un tās nedarbojas, gan tāpēc, ka laika gaitā notiek ķīmiskas izmaiņas, kas var radīt kaitējumu.
Nederīgās zāles nekādā gadījumā nedrīkst izmest sadzīves atkritumos. Nepareizi utilizētas, tās var radīt kaitējumu gan cilvēkiem, gan apkārtējai videi. Visu utilizācijai paredzēto labāk sagatavot jau mājās, ievērojot šādus noteikumus – ievietojiet zāles (tabletes, kapsulas u. tml.) bez iepakojuma kastītēm polietilēna maisiņā. Pārliecinieties, vai pudelītēm ar šķidrumiem un ziežu iepakojumiem vāciņi ir stingri noslēgti. Noņemiet plastmasas uzgaļus aerosoliem un izsmidzinātājiem. Maisiņam, kurā esat ievietojuši nederīgos medikamentus, rūpīgi noslēdziet galu. Savukārt dzīvsudraba termometri – gan veseli, gan saplīsuši – uz aptieku jāaizgādā slēgtā traukā, piemēram, burkā.
Nederīgos medikamentus var nodot bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos, kā arī A aptiekās.
Visās A Aptiekās ir izvietotas speciālas kastītes veco un nederīgo medikamentu savākšanai. Atnesot uz aptieku nederīgās zāles, jautājiet farmaceitam, kur tās novietot.
Pārskatot mājas aptieciņu, būtu ļoti svarīgi pievērst uzmanību zāļu iepakojumiem un zāļu uzglabāšanas režīmam (uzglabāšanas temperatūrai un vietai). Ja zāles jāglabā īpašos apstākļos – vēsā vai aukstā vietā, tumšā vietā, šie nosacījumi noteikti jāievēro. Pārkāpumi zāļu uzglabāšanas nosacījumos var izraisīt zāļu priekšlaicīgu bojāšanos, un tās var kļūt potenciāli bīstamas pacienta veselībai.
Raksts tapis sadarbībā ar A Aptieku/Foto: Bulls Press