Vājas imunitātes cēlonis - nepilnvērtīgs uzturs
Pirmās, kurām "pieķeras" rudens vīrusi, ir dāmas, kuras pārlieku aizrāvušās ar dažādām diētām, nepievēršot uzmanību veselīgam un daudzveidīgam ikdienas uzturam. Tas traucē imūnsistēmai izstrādāt pretvielas un slimība ir klāt!
Lai imūnsistēma radītu pretvielas un nogādātu līdz aizsargājamai vietai, tai jāizmanto tieši kalorijas. Ja uzņemto kaloriju daudzums samazinās, ķermeņa prioritāšu augšgalā paliek sirdsdarbības nodrošināšana un elpošana - funkcijas, kas nepieciešamas izdzīvošanai. Līdz ar to imūnsistēmai jādarbojas deficīta apstākļos. Ja vēlies zaudēt svaru, dari to lēnām, ēdienkartē iekļaujot augļus, dārzeņus, kā arī produktus, kas satur nepiesātinātās taukskābes - eļļas, sēklas, riekstus. Un nekādā gadījumā neizlaid ēdienreizes! Svars zudīs ātrāk, ja ēdīsi regulāri, taču mazas un veselīgas porcijas. Pilnvērtīgs uzturs stiprinās gan organisma vispārējo veselību, gan nodrošinās sekmīgu imūnsistēmas darbību. Rudenī vēlams pievērst uzmanību produktiem, kuri satura antioksidantus - vielas, kas paaugstina organisma dabiskās aizsargspējas. Vērtīgākie antioksidanti ir C, A un E vitamīns, selēns, beta karotībs, kā arī ogās un augļos esošie bioflavonoīdi, kā arī fitoncīdi. Imunitāti stiprinošas īpašības piemīt arī produktiem, kuri satur pienskābes baktērijas - kefīrs, jogurts, skābpiena produkti.
Dabiskas zāles - ķiploks un medus
Lai stiprinātu imunitāti, noteikti iekļauj ēdienkartē ķiplokus. Tie satur daudz mikroelementu – kāliju, fosforu, kalciju, sēru un jodu, kā arī spēcīgas ēteriskās eļļas, kas labvēlīgi iedarbojas uz elpošanas ceļiem, attīra bronhus un uzlabo vielmaiņu. Pateicoties fitoncīdu klātbūtnei, ķiplokiem piemīt arī antibakteriālas īpašības – tie nonāvē dažādus vīrusus. Tā kā fitoncīdi ir gaistoši, vari vienkārši saspaidīt ķiploka daiviņu, ielikt mazā glāzītē un paelpot; kopā ar gaisu fitoncīdi nonāks degunā un veiks dezinfekciju. Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka ķiplokos esošās aktīvās vielas darbojas pat pret tādiem mikroorganismiem, kas ir kļuvuši nejutīgi pret dažādām zāļu vielām. Turklāt ķiploks ir lielisks mangāna, B6 un C vitamīna un selēna avots. Ķiplokos esošās vielas ievērojami paaugstina organismā pretestības spējas, neitralizē baktērijas, stiprina organisma imunitāti. Ķiplokiem ir dabisks antibiotisks efekts.
Ja klepus jau ir klāt, noteikti palīdzēs bišu produkti. Medus ārstē saaukstēšanos un klepu. Sevišķi vērtīgs ir vietējais Latvijas medus, kas bioloģiski aktīvs, jo sezona ir neilgu laiku un augiem ziedputekšņi ir daudz koncentrētāki nekā vietās, kur ziedēšanas sezona ir visu laiku. Medus pozitīvās īpašības slēpjas faktā, ka tas ir pietuvināts mūsu asins sastāvam. Tas rada ķermenī siltumu un kalpo kā nesējs augu ārstējošo īpašību nogādāšanai uz ķermeņa audiem. Medus palīdz ātrāk atjaunot spēkus, uzturēt veselību un pasargāties no iespējamām saslimšanām. Atceries, ka medus saglabās savas vērtīgās īpašības, ja tas netiks pārkarsēts. 70 grādu temperatūrā no medus paliek pāri tikai saldvielas, jo visi bioloģiski aktīvie fermenti iet bojā un pazūd līdz ar tējas garaiņiem. Tāpēc tējai vai pienam pievieno medu, kad tas jau ir padzisis un nepārsniedz 42 grādu temperatūru.
Teksts: Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock