Kāpēc rudens nāk ar nogurumu? 5 efektīvi risinājumi
Lai arī rudens ir skaists gadalaiks, vairumam no mums tas asociējas ar sliktu pašsajūtu un nogurumu. Iemesli tam ir pavisam dabiski un pastāv vienkārši veidi, kā tikt ar šo problēmu galā.
Sākoties rudenim, galvenais iemesls sliktai pašsajūtai ir saules gaismas trūkums. Tā rezultātā organisms pastiprināti sāk izstrādāt miega hormonu melatonīnu. Kāds gan tur brīnums, ka nogurušas un miegainas jūtamies arī dienā. Grūtības koncentrēties, apātija, drūmas domas, vērojams apetītes pieaugums, it īpaši kāre pēc saldumiem. Tie visi ir dabiski, rudenim raksturīgi simptomi. Pats galvenais - nedrīkst ļauties šim noskaņojumam, jo tas var pāraugt depresijā. Ir būtiski apzināties, ka ir daudz vienkāršu paņēmienu, kā to pārvarēt.
Svaigs gaiss
Vasarā mēs daudz uzturamies ārām baudot sauli un svaigu gaisu. Rudenī, neraugoties uz skaistu un saulainu laiku, tik un tā pamatā laiku pavadām iekštelpās. Tas ir nepareizi. Ir jāizmanto katra saulaina diena, lai atjaunotu organismā D vitamīna rezerves. No rītiem pie atvērta loga veic pāris dziļas ieelpas un izelpas, uz darbu dodies kājām, izmanto pusdienas laiku, lai pastaigātos tuvējā parkā, regulāri vēdini telpas. Tas palīdzēs smadzeņu šūnas apgādāt ar skābekli un ievērojami uzlabos pašsajūtu.
Ūdens
Sākoties rudenim mēs sākam grēkot ar ūdens patēriņu. Vasarā tas bija tik dabiski - laiks karsts un pāris litrus ūdens izdzērām nemanot! Taču rudenī vairs nav vēlme patērēt tik daudz šķidruma. Arī tas ir nepareizi. Ūdens atbilst par normālu organisma funkcionēšanu - vielmaiņu, asinsriti, šūnu apgādi ar barības vielām. Ja pārstājam lietot pietiekami daudz ūdens, šie procesi tiek bremzēti un mēs jūtamies nogurušas. Tāpēc atceries, ka maģiskie divi litri ūdens ir jāizdzer katru dienu, neraugoties no gada laika.
Asinszāles
Ja jūti, ka slikta pašsajūta sāk pāraugt depresijā, esi nervoza, viegli uzbudināma un emocionāla, izmēģini asinszāles tēju. Tas ir sen pazīstams līdzeklis, kas palīdz atslābināt nervu spriedzi, veicina žults izdalīšanos, sekmē gremošanas sistēmas darbību. Izpētīts, ka asinszāle un preperāti, kuru sastāvā ir šis augs, darbojas līdzīgi kā daži depresijas ārstēšanā izmantojami medikamenti. Asinsāle nomierina un palīdz labāk iemigt, tādējādi ļaujot organismam atpūsties, atjaunoties un uzkrāt spēkus, kas sniegs enerģiju nākamajā dienā.
Fiziskas aktivitātes
Iespējams, tev jau apnicis nepārtraukti lasīt par fizisko aktivitāšu nepieciešamību, taču tas ir fakts. Mazkustība pašsajūtu neuzlabos. Sportojot organisms izdala laimes hormonu seratonīnu, kas sniedz prieku un enerģiju. Fiziskas aktivitātes var sākt jebkurā vecumā, tikai ļoti pakāpeniski. Ja nodarbības ir ilgstošas un regulāras, var panākt, ka bioloģiskais vecums ir pat par 10 gadiem mazāks nekā pasē rakstītais. Pārtraucot regulāras nodarbības, trīs mēnešos organisms atgriežas iepriekšējā stāvoklī un viss sasniegtais tiek zaudēts.
Aromterapija
Aromterapija ir vesela zinātne - alternatīvās medicīnas nozare, kas pēta cilvēka labsajūtas un veselības uzlabošanai piemērotākās ēteriskās eļļas. Šo eļļu molekulas ir tik sīkas un iedarbīgas, ka spēj atstāt ļoti spēcīgu iespaidu. Nonākot cilvēka organisma audu šūnās ēteriskās eļļas liek tām atcerēties, kā tās ir darbojušās, būdamas veselas, un tā rezultātā šūnās atjaunojas pareizas funkcijas. Tas ir lielisks veids, kā tikt vaļā no sezonas slimībām un atveseļot organismu patīkamāk un veselīgāk, nekā ar ķīmisku medikamentu lietošanu. Dabiskas ēteriskā eļļas vari lietot gan eļļas lampiņās, gan pievienot vannai vai saviem iemīļotiem kosmētikas produktiem. Rudens sezonā efektīvākās ēteriskās eļļas, kurām piemīt pretvīrusu iedarbība, ir eikalipta, tējaskoka, lavandas, kumelītes, priedes, citrona, timiāna, piparmētras, ģerānijas eļļas.
Teksts: Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock