Bieži iekaist kakls, sāp mandeles. Kā rodas hroniskā angīna?
No mandeļu ķirurģiskas izņemšanas nav jābaidās, mierina ārste.
Runā speciālists

Bieži iekaist kakls, sāp mandeles. Kā rodas hroniskā angīna?

Jauns.lv

"Ko darīt, ja bieži iekaist kakls un uz mandelēm ir strutu pūslīši?" padomu vaicā žurnāla "100 Labi Padomi" lasītāja. Atbild VC4, Capital Clinic Riga otolaringoloģe Inese Krūmiņa.

Šādas sūdzības var būt dažādām LOR slimībām, bet visbiežāk ar šiem simptomiem cilvēki saprot hronisko angīnu jeb tonsilītu. To par hronisku uzskata tad, ja ar akūtu angīnu slimo piecas vai vairāk reizes viena gada laikā. Visbiežāk hroniskā formā tas sākas pēc akūta iekaisuma, turklāt mēdz noritēt slēptā formā. Hronisks tonsilīts reti sākas bez iepriekš izslimotas akūtas angīnas, bet to var veicināt citi hroniska iekaisuma perēkļi (neārstētos zobos, degunā un to blakusdobumos u. c.) To var ierosināt arī radioaktīvais starojums.

Kā tas notiek?

Hroniska angīna rodas, ja aukslēju mandeles netiek galā ar savu uzdevumu – cīnīties ar infekciju, kas izpaužas kā slimīgas pārmaiņas mandelēs. Angīnu var ierosināt gan strutas radoši mikrobi – streptokoki, stafilokoki –, gan vīrusi un patogēnās sēnes).

Simptomi:

paaugstināta temperatūra, iekaisušas aukslēju mandeles, kas izpaužas ar periodiskām sāpēm rīklē un/vai detrītu – baltu vai pelēku biezpienveidīga satura veidojumiem aukslēju mandeļu ejās. Ja veidojas detrīts, tas nozīmē, ka mandeles nespēj cīnīties ar infekciju.

Ko darīt?

Ja pēc akūtas angīnas detrīts nepazūd, noteikti vajadzētu apmeklēt otolaringologu (LOR). Ir svarīgi noskaidrot hroniskā iekaisuma dziļumu, jo tas var veicināt reimatisma vai citu streptokoku infekciju komplikāciju risku. Atkarībā no situācijas var izvēlēties optimālu terapiju, un tai ir vairākas iespējas.

* Mandeļu ķirurģiska izņemšana.

No tās nav jābaidās, jo, izņemot slimās aukslēju mandeles, vēl paliek mēles mandele, divas rīkles sānu valnīšu mandeles, divas tubārās mandeles, kas aizsargā no infekcijām.

* Daļēji ķirurģiska ārstēšana

– kriptolīze jeb mandeļu piededzināšana, ko veic ar radiofrekvences viļņu zondi vai lāzeru.

* Krioterapija jeb piesaldēšana.

Biežāk lieto bērniem.

Ko nedarīt?

Nevajadzētu detrītu agresīvi aiztikt un pašrocīgi mēģināt dabūt laukā ar karotīti vai kādu citu priekšmetu.

Profilakse:

ieteicams skalot kaklu ar salvijas tēju 1 reizi dienā visas aukstās sezonas laikā, var lietot D3 vitamīnu vai zivju eļļu, lai spēcinātu organismu. Regulāri rūpēties par mutes higiēnu.


Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock