Pirmā palīdzība, ja gadījies paslīdēt un neveiksmīgi nokrist
Izplatītākās traumas ziemā ir sasitumi, izmežģījumi un kaulu lūzumi. Žurnāls "100 Labi Padomi" iesaka, ja gājiens pa slidenu ielu vai izklaides svaigā gaisā beigušās ar sāpīgu kritienu.
Pēc sasituma
var būt izteiktas sāpes, tūska un asinsizplūdums. Ja ir bojāti dziļie audi, asinsizplūdums var veidoties arī pēc dienām divām.
Pirmā palīdzība:
auksta komprese un miers. Ja ir aizdomas par kaulu bojājumu vai ir sasista galva, vajag griezties ārstniecības iestādē. Pret asins izplūdumiem labi palīdz ziedes, kas satur heparīnu. Lielu zilumu vēlams novērot – ja tas sāk iekaist un ir temperatūra, iespējams, sākusies infekcija, un tad nekavējoties jāiet pie ārsta.
Par kaulu lūzumu
signalizē ļoti asas sāpes, kas palielinās, pieskaroties un veicot jebkādu kustību, turklāt lūzuma vietā vērojama tūska un deformācija.
Pirmā palīdzība:
vienkāršākajos gadījumos nofiksēt traumēto ķermeņa daļu miera stāvoklī un doties pie ārsta, smagākajos – nekavējoties izsauc ātro palīdzību. Kamēr ierodas mediķi, bez vajadzības cietušo locekli nevajag kustināt un pārvietot. Vaļēju lūzumu apklāj ar sterilu salveti, pacenties cietušo vietu sasegt, lai tā nesalst.
Pēc izmežģījuma
ir tik izteiktas sāpes, ka locītavu vairs pakustināt nevar, tā ir sāpīga un deformējas.
Pirmā palīdzība:
auksta komprese mazinās sāpes un tūskas veidošanos. Cietušo ekstremitāti nofiksē miera stāvoklī, kamēr tiec līdz ārstam. Roku var nofiksēt ar plecā uzkārtu lakatiņu. Ja trauma ir lielāka, piemēram, gūžas locītavā, jāizsauc ātrā palīdzība. Sildošas, arī degvīna un etiķa kompreses pirmajās dienās neder, tās var palielināt pietūkumu un bojāt ādu.
Ieteikums:
lai izvairītos no potīšu saišu sastiepumiem un citām traumām, izvēlies laikapstākļiem piemērotus apavus, gādā, lai tie neslīd, un pārvietojies uzmanīgi. Nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem, bērniem obligāti jālieto ķivere, kā arī roku un kāju aizsargi, kas pasargā no locītavu bojājumiem.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock