Kā ielikt kontaktlēcas: Praktiska pamācība iesācējiem
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Kā ielikt kontaktlēcas: Praktiska pamācība iesācējiem

Reklāmas projekts

Pirmo reizi mēģinot ielikt kontaktlēcas, daudziem šķiet: “Nē, paldies, tas nav priekš manis!” Doma par kaut ko svešu acī tiešām nešķiet pievilcīga. Tomēr, izmēģinot mūsdienīgas kontaktlēcas, piemēram, Bausch + Lomb kontaktlēcas, 90% lietotāju atzīst, ka tās acīs pat nejūt. Tātad – tas nav tik biedējoši, kā šķiet!

Kontaktlēcu pareizu ievietošanu var apgūt mierīgi un droši kopā ar redzes speciālistu. Optikas veikali, tostarp arī OptiO optika, piedāvā iespēju pārbaudīt redzi ar kontaktlēcu piemērīšanu kopā ar acu aprūpes speciālistu. Tas palīdz iepazīt kontaktlēcas ievietošanas trikus, pārvarēt pirmo satraukumu un sniedz iespēju uzdot sev interesējošos jautājumus speciālistam.

Iveta Celherte, “OptiO” optometriste

“Lai kontaktlēcu lietošana nekļūtu par iemeslu acu iekaisumiem, ikviens pacients pirmreizējās kontaktlēcu pielaikošanas vizītes laikā tiek iepazīstināts ar noteikumiem, kurus būtiski ievērot. Piemēram, ūdenī mītošo mikroorganismu dēļ ar kontaktlēcām nebūtu ieteicams peldēties, arī gulēšana lēcās ir pieļaujama tikai tad, ja to ir apstiprinājis redzes aprūpes speciālists. Un visbeidzot vizītes laikā, kad pacients ir apguvis lēcu ielikšanu acī un izņemšanu no tās, viņš tiek iepazīstināts ar lēcu kopšanu. To ir īpaši svarīgi zināt un ievērot cilvēkiem, kuriem tiks pielaikotas atkārtoti lietojamās kontaktlēcas, lai nepareiza lēcu kopšana nav iemesls dažādiem acu iekaisumiem vai acu ārējās virsmas izmaiņām. Lai ilgtermiņā ikviens kontaktlēcu lietotājs būtu drošs, ka lēcas joprojām ir viņam piemērotas un tās nekādā veidā nav atstājušas ietekmi uz acs veselības rādītājiem, ikgadējs redzes aprūpes speciālista apmeklējums ir tas, ko noteikti ir jāiekļauj savā kalendārā.”

Sagatavošanās kontaktlēcu ielikšanai

  • Nomazgā rokas: Ja iespējams, lieto antibakteriālas, nearomātiskas ziepes, rūpīgi noskalo un nosusini rokas ar tīru dvieli, kas neplūksnojas. Plūksnas ir mazas matu vai diegu daļiņas, kas izdalās no dvieļa, īpaši, ja tas ir jauns un mazgāts vien dažas reizes.
  • Nagu kopšana: Apvīlē nagus, lai tie būtu gludi un netraumētu lēcas vai acs virsmu. Nagi var viegli ieskrāpēt vai pat saplēst kontaktlēcu materiālu.
  • Izvēlies piemērotu vietu: Spogulis vannas istabā vai galds ar labu apgaismojumu. Daži cilvēki dod priekšroku stāvēšanai spoguļa priekšā, kamēr citiem patīk noliekties pār plakanu virsmu un lūkoties lejup uz spoguli.

Kontaktlēcas sagatavošana

  1. Atver lēcas iepakojumu. Ja sāc ar kreiso aci, atver kreisās acs lēcu iepakojumu, lai nesajauktu stiprumus.
  2. Paņem lēcu ar pirkstu. Izmanto rādītājpirkstu un paņem lēcu no lēcas iepakojuma vai arī izlej lēcu uz delnas virsmas, lai vieglāk to paņemt.
  3. Pārbaudi lēcas formu. Lēcai uz pirksta jāizskatās kā perfekti izliektai bļodiņai. Ja malas ir izlocītas uz āru, lēca ir izvērsta nepareizi – tā ir jāizgriež uz otru pusi.
  4. Ja lēca ir bojāta, izmet to. Īpaši vienas dienas lēcām – tās ir ļoti plānas un bojājumi mēdz gadīties.
foto: Publicitātes foto

Lēcas ielikšanas tehnika

  1. Atvelc augšējo acs plakstiņu. Ar brīvās rokas pirkstu pavelc augšējo plakstiņu uz augšu un piespied to pie acs dobuma augšpuses vai pie uzacs loka.
  2. Pavelc apakšējo plakstiņu uz leju. Ar tās rokas vidējo pirkstu, kas tur lēcu, pavelc apakšējo plakstiņu uz leju.
  3. Ieliec lēcu acī. Skatoties taisni spogulī, lēnām virzi lēcu uz acs radzeni. Kad tā pieskaras acs virsmai, lēca pati pieguls acij.
  4. Noņem pirkstu. Maigi atlaid plakstiņus, aizver aci. Ar aizvērtām acīm paskaties augšup, lejup, pa labi un pa kreisi. Samirkšķini pāris reizes, lai saslapinātu lēcu.
  5. Pārbaudi redzi. Ja redzi skaidri, lēca ir pareizajā vietā. Ja jūti gaisa burbuli vai diskomfortu, uzmanīgi pavelc lēcu ar pirkstu uz sānu vai pamasē lēcu caur plakstiņu.

Atkārto tās pašas darbības ar otru aci.

Ko darīt, ja nesanāk?

Pirmajās reizēs ielikt kontaktlēcas var būt izaicinājums. Var sanākt daudz mirkšķināt, var trīcēt rokas u.t.t. Tas ir normāli! Atvēli tam laiku un necenties kontaktlēcas ielikt steigā. Lielākā daļa lietotāju atzīst: pēc dažām reizēm process kļūst tik ierasts, ka kontaktlēcas var ielikt dažu sekunžu laikā.

Kontaktlēcu tīrīšana un uzglabāšana

  • Vienas dienas lēcas: Izmanto un izmet pēc katras lietošanas.
  • Mēneša lēcas: Katru vakaru jāizņem, jānomazgā ar šķīdumu un jāglabā kontaktlēcu konteinerī ar jaunu šķīdumu.
  • Nekad nelieto krāna ūdeni vai siekalas kontaktlēcu tīrīšanai. Tas var izraisīt acs infekcijas.
  • Seko optometrista ieteikumiem un lietošanas instrukcijām.

Vai kontaktlēcu lietošana ir sāpīga?

Nē, pareizi ievietota kontaktlēca acīs nav jūtama un nesāp. Izņēmumi ir, ja lēca ir netīra, bojāta vai nederīga acīm. Ja rodas diskomforts, apsārtums vai citi simptomi, lietošanu ir jāpārtrauc un jākonsultējas ar acu aprūpes speciālistu.

Kontaktlēcu lietošana sniedz brīvību no brillēm un jaunu redzes kvalitāti. Tas prasa nelielas iemaņas un pacietību, taču laika gaitā process kļūs dabisks. Atceries – ja rodas jautājumi vai neskaidrības, vienmēr var vērsties pie sava acu aprūpes speciālista.