Atklāta jauna metode, kā atmest smēķēšanu
Izraēlas zinātnieki izpētījuši jaunu metodi, kā smēķēšanu atmest miegā.
Veicmana institūta pētnieki ņēmuši vērā agrākus eksperimentus ar cilvēka spēju mācīties miegā. Par trusīšiem kalpoja brīvprātīgie – zvērināti smēķētāji. Kad viņi likās gulēt piesmēķētā istabā, zinātnieki tabakas dūmiem piejauca īpaši pretīgus aromātus, piemēram, puvušu zivju vai vecu olu smaku. Eksperimentu veica dažādās miega stadijās.
Nākamās nedēļas laikā pīpmaņi izsmēķēja mazāk cigarešu nekā parasti. Vislielāko efektu izdevās sasniegt, ja smaku palaida miega otrajā stadijā – kad miegs ir sekls, palēninās sirds ritms, pazeminās ķermeņa temperatūra, atslēdzas apziņa, paaugstinās uztveres slieksnis.
Nomoda laikā eksperimentam nebija nekādas jēgas, tā ka braukāšana Rīgas tramvajā kopā ar bezpajumtniekiem nesekmēs kaitīgā ieraduma atmešanu. Tagad zinātnieki grib noskaidrot, vai smakas terapijai ir efekts uz ilgāku laiku.
Busulis atmeta vienā mirklī
Dziedātājs Intars Busulis bijis kaislīgs smēķētājs kopš 10. klases un dienā izsmēķēja pat pusotru paciņu. Tomēr viņam atmešanai nebija nepieciešama nekāda īpaša metode, vien gribasspēks.
Tā tas ilga kopš 1993. gada, līdz 2011. gadā Busulis smēķēšanu atmeta vienā mirklī, jo kopā ar draugiem devās 1000 jūdžu ekspedīcijā uz Albāniju.
Intars “Kas Jauns Avīzei” atklāja: “Tas nav nekas grūts, to var ikviens. Mana smēķēšana bija klīnisks gadījums, un tas kaut kā beidzās ar joni. Es pat naktī cēlos augšā, lai uzsmēķētu. Jau vairāk nekā trīs gadus nesmēķēju. Pareizāk būtu teikt – esmu pārtraucis smēķēt, nevis atmetis. Neteiktu, ka man tagad baigi gribētos. To nevēlos atsākt, jo apzinos sekas – sāpēs galvā, garastāvoklis būs nosists, zudīs vēlme vispār kaut ko darīt.
Atceros, kā toreiz atmetu. Tas bija pusdeviņos no rīta. Izsmēķēju cigareti, nodzēsu, un viss! Aizstāju smēķēšanu ar atspirdzinošiem dzērieniem – limonādi un vīnogu sulu. Nebija man nekādu lomku vai psiholoģiska diskomforta.”
Kasjauns.lv/Foto: Evija Trifanova/LETA, All Over Press