Zobu pasta, kas dara brīnumus – kā atrast īsto?
foto: Shutterstock
Dabīgo zobu pastu sastāvā nav sintētisku vielu. Antibakteriālās īpašības nodrošina ēteriskās eļļas, piemēram, piparmētru, tējaskoka, rozmarīna. Mazāk abrazīvo vielu, var lietot gan ikdienā, gan ārstniecības nolūkos.
Esi vesels

Zobu pasta, kas dara brīnumus - kā atrast īsto?

Veselības nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Pats svarīgākais ir pareiza zobu kopšana ikdienā, kā arī regulāri zobārsta un higiēnista apmeklējumi. Zobu kopšanas līdzekļu klāsts ir ļoti plašs, tāpēc ir būtiski saprast savu zobu stāvokli un individuālās vajadzības.

Kādu zobu pastu izvēlēties?

Profilaktiskās jeb higiēniskās zobu pastas ir universālas. Tās aizkavē kariesa rašanos un atsvaidzina. Var lietot ikdienā visa ģimene, izņemot mazus bērnus.

Ārstnieciskās zobu pastas paredzētas smaganu iekaisuma apkarošanai vai kariesa gadījumā, vai jutīgiem zobiem. Dažās no tām ir vairāk antibakteriālo līdzekļu un specifiskas vielas, tās paredzētas lietošanai kursa veidā, nevis ikdienā, un tās lietot var ieteikt zobārsts vai higiēnists.

Balinošās zobu pastas ir populāras, jo uzlabo zobu toni. Sastāvā parasti ir vairāk abrazīvo vielu, kas mehāniski atbrīvo no dažādām paliekām uz zobu virsmas. Ilgstoši lietojot, var bojāt zobu emalju un zobi var kļūt jutīgi.

Dabīgo zobu pastu sastāvā nav sintētisku vielu. Antibakteriālās īpašības nodrošina ēteriskās eļļas, piemēram, piparmētru, tējaskoka, rozmarīna. Mazāk abrazīvo vielu, var lietot gan ikdienā, gan ārstniecības nolūkos.

Visas zobu birstes nav vienādas

Zobu birste katram jāizvēlas pēc savām vajadzībām, jo tās atšķiras pēc lieluma un formas, kāta, saru materiāla un mīkstuma pakāpes. Ieteicamais zobu birstes izmērs ir 2,5–3 cm gara galviņa, kātam jābūt ērti satveramam un neslīdošam. Zobiem un smaganām saudzīgākās būs mīksto (soft) saru zobu birste, kas ir arī elastīgāka, tāpēc ar to var piekļūt grūti aizsniedzamām vietām. Ja nav īpašu sūdzību, iesaka vidēji cietas (medium), bet retāk lieto cietās (hard) zobu birstes. Ar elektrisko zobu birsti aplikumu var noņem labāk. Taču pats svarīgākais neatkarīgi no zobu birstes veida ir regulāri, vismaz reizi trīs mēnešos, to mainīt.

Izvēloties zobu kopšanas līdzekļus bērniem, jāņem vērā viņa vecums. Bērni nedrīkst lietot zobu pastas ar pārāk lielu fluora daudzumu. Līdz trīs gadu vecumam tie var būt 500 ppm, 3–6 gadu vecumā – 1000 ppm.