Tagad ir labākais laiks, lai noņemtu ādas veidojumus. Skaidro dermatoloģe
foto: Shutterstock
Ja veidojumu uz ādas ir daudz un ar gadiem kļūst vēl vairāk, ieteicams tos pārbaudīt nevis reizi piecos gados, bet jau reizi gadā. Labāk to darīt laikā, kad āda nav nosauļota, tad pārbaude būs kvalitatīvāka.
Esi vesels

Tagad ir labākais laiks, lai noņemtu ādas veidojumus. Skaidro dermatoloģe

Anda Hailova

"100 Labi Padomi"

0

Papilomu krelles uz kakla un padusēs, brūngani veidojumi uz ķermeņa, apsārtusi, pietūkusi seja – tās ir gan kosmētiskas, gan medicīniskas problēmas, kuras labāk novērst tagad, gada tumšākajā laikā. Šie veidojumi lielakoties bojā tikai skaistumu, taču ir vērts tos likvidēt, jo pēc tam prieks ir gan dakterim, gan pašam cilvēkam, atzīst dermatoloģe Vita Priedīte.

Konsultē “Veselības centra 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” dermatoloģe Vita Priedīte

Kāpēc laiks no oktobra līdz marta beigām, aprīļa sākumam ir vispiemērotākais rūpēm par ādas skaistumu?

Daļu no mūsdienīgām skaistuma kopšanas tehnoloģijām, piemēram, lāzerterapiju, ar kuru iedarbojamies uz asinsvadiem, noņemam dažādus ādas veidojumus, veicam ādas atjaunošanu, drošāk izmantot gada tumšākajā laikā, kad saule nav aktīva. Vasarā saules ietekmē var rasties dažādas, pamatā gan pārejošas komplikācijas vai blakusparādības, kas visbiežāk saistītas ar pigmentācijas traucējumiem. Pigmenta šūnas ir samērā aktīvas, un saulē tās pastiprina savu darbību, tā veicinot ādas pārmērīgu pigmentāciju. Un runa nav tikai par lāzerprocedūrām, bet arī par krioterapiju jeb saldēšanu un citām, ja tās tiek veiktas sejai un kaklam. 

Ja cilvēks ir gatavs ļoti apzinīgi ievērot dermatologa ieteikumus, daļu procedūru, ko parasti ieteicams izdarīt rudens un ziemas mēnešos, varam veikt arī pavasarī, vasarā. Piemēram, papilomu noņemšanu no padusēm, zem krūtīm, cirkšņos – vietās, kur tās visbiežāk ir sastopamas un kuras no saules ultravioletā starojuma iespējams pasargāt ar pietiekami blīvu apģērbu. Tiesa, karstā laikā un ķermenim pastiprināti svīstot, šīs vietas var iekaist un sliktāk dzīt. 

Kuri veidojumi visbiežāk uzrodas uz sejas un ķermeņa ādas?

Pamatā tie ir saules plankumi – dažādi pigmentācijas traucējumi, bieži, īpaši sākot ar pusmūžu, mēdz parādīties seborejiskā keratoze, kas ir gaišāki vai tumšāki pelēkbrūni vai dzeltenbrūni veidojumi uz sejas vai ķermeņa, piemēram, muguras, vēdera, dekoltē zonā. Uz sejas, jo īpaši plakstiņu rajonā, var būt papilomas, tāds kā neliels bumbulītis uz kātiņa, taču citreiz papiloma izaug pat tik liela kā zirnis vai pupa.

Var būt cistas, kas ir aizsprostojies tauku dziedzerītis ar baltu “galviņu”. Uz augšējiem plakstiņiem mēdz veidoties arī nelieli dzeltenīgi plakani vai mezglaini veidojumi, tā sauktie holesterīna izgulsnējumi.

Protams, pirms jebkura ādas veidojuma likvidēšanas veicam tā pārbaudi ar dermatoskopu, lai pārliecinātos, ka tas nav aizdomīgs jeb ļaundabīgs. Piemēram, seborejiskajai keratozei mēdz būt arī ļoti tumši veidojumi, bet ar dermatoskopu gūstam pārliecību, ka tā tiešām ir keratoze, nevis kaut kas cits. 

Ar kuru metodi vislabāk atbrīvoties no labdabīgajiem ādas veidojumiem?

Metodes ir pieejamas dažādas, un izvēle ir atkarīga gan no tā, kas cilvēkam varētu derēt vislabāk, gan no tā, ko var piedāvāt konkrētā klīnika vai konkrētais dermatologs.

Plaši tiek izmantotas lāzertehnoloģiju sniegtās iespējas, piemēram, lai likvidētu pigmentāciju plankumus, keratozes, kapilāru tīklojumu, asinsvadu zvaigznītes uz sejas. Joprojām tiek izmantota arī tāda sen pazīstama metode kā kriodestrukcija jeb saldēšana ar šķidro slāpekli, kā arī elektrokoagulācija. Svarīgi, ka šīs metodes iespējams arī kombinēt, jo nav mazsvarīgs arī ekonomiskais aspekts – lāzerprocedūras, piemēram, ir dārgākas nekā krioterapija vai elektrokoagulācija. Nedomāju, ka abas pēdējās būtu sliktākas metodes, vienkārši ar lāzeru jau pirmajā reizē iespējams pilnībā un kvalitatīvāk noņemt veidojumu. Pēc tam paliek tikai maza brūcīte, no kuras pēc laika nokrīt krevelīte. Krioterapija, manuprāt, varētu būt piemērotāka, ja veidojumu ir daudz un tie atrodas nevis uz sejas vai kakla, bet uz ķermeņa. Šādā situācijā lāzera lietošana izmaksātu krietni vairāk nekā saldēšana. Gribu gan pieminēt arī krioterapijas mīnusu – ne vienmēr izdodas uzreiz pilnībā nosaldēt keratozi, un procedūru var nākties atkārtot – pat vairākas reizes. Tāpēc veidojumu noņemšanai no sejas un kakla būtu ieteicams tomēr izmantot lāzeru, jo tas dod labāku rezultātu, bet ķermenim var izvēlēties arī kādu citu metodi – to, kas ir pieejama, ņemot vērā dažādus aspektus. 

Ja ir daudz papilomu, ko ar tām vislabāk darīt?

Papilomas izraisa inficēšanās ar cilvēka papilomas vīrusu, un tās ir sastopamas lielākajai daļai cilvēku. Parasti tās uzrodas ap 40 gadu vecumu, taču dažreiz mēdz izveidoties arī agrāk, piemēram, jau 25 gados. Pa kādai var būt arī bērniem, piemēram, uz deguna, viņiem tas notiek ādas traumatizācijas rezultātā. Ja ģimenē ir vienam, būs arī citiem ģimenes locekļiem, piemēram, meitai, viņas mammai un arī vecaimammai. 

Cilvēku attieksme pret papilomām un vispār pret ādas veidojumiem ir atšķirīga – viens nāks noņemt jau pavisam sīku knibucīti, cits izaudzēs to līdz zirņa lielumam. Iespējams, tāpēc, ka nezina, cik viegli šos veidojumus var likvidēt.  Papiloma aug uz kātiņa, līdz ar to tai ir maza virsma, ar ko tā saskaras ar ādu, tāpēc ir viegli noņemama. Pēc tam par fantastisko rezultātu ir priecīgs gan ārsts, gan arī pats pacients, kurš iepriekš bija domājis: “Tās papilomas kā tādas krelles ap kaklu, no tām jau nevar tikt vaļā.” Izrādās, ka var gan, turklāt jau kādu 20 minūšu laikā. Tas, kas 20 gadus audzis uz ķermeņa, nu 20 minūtēs ir prom, un var gan ķēdīti vai krelles uzlikt, gan uzvilkt tērpu ar dziļāku dekoltē un justies daudz sievišķīgāk.

Ieteicams papilomas noņemt, kamēr tās vēl ir mazas, jo tad arī brūcīte ir neliela un pēc sadzīšanas nepaliek nekādas pēdas. Likvidējot lielākus veidojumus, arī brūcīte ir lielāka un dzīšanas process – lēnāks, pēc tam var arī palikt kādas sekas balta ādas plankumiņa izskatā. Nelielas papilomas ir vieglāk noņemt ar lāzeru vai elektrokoagulāciju, nevis piesaldēšanu, pēc kuras var palikt lielākas pēdas. Lai procedūra būtu patīkamāka, pirms tam apstrādājamo ādas zonu ieteicams ieziest ar anestezējošu krēmu.  

Savukārt pret holesterīna izgulsnējumiem – nelieliem dzeltenīgiem plakaniem vai mezglainiem veidojumiem plakstiņu rajonā – ļoti uzmanīgi var izmantot lāzeru, jo tam iespējams regulēt gan jaudu, gan iedarbības dziļumu. Šeit darbiņš dermatologam ir sarežģītāks, jo holesterīns mēdz iegulsnēties diezgan dziļi plakstiņu ādā. Šo veidojumu noņemšanai mēdz izmantot arī elektrokoagulāciju.

Gribētu gan brīdināt, ja cilvēkam ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, pēc kāda laika šie veidojumi atkal var uzrasties. Taču var būt arī tā, ka holesterīna analīze ir normāla, taču tik un tā plakstiņu rajonā tie veidojas.  

Diezgan izplatīta sejas ādas problēma ir rozācija. Vai te var līdzēt?

Rozācija, saukta arī par acne rosacea, var būt kā pastāvīgs vai pārejošs sejas apsārtums, uz tā fona var veidoties arī izsitumi jeb, vienkāršoti sakot, pumpas. Ar laiku var uzrasties arī teleangiektāzijas jeb paplašināti asinsvadi (kapilāri), piemēram, pie deguna kā asinsvadu zvaigznīte un ķirsītis (izskatās kā punktiņš).

Tiem, kam ir rozācija, tā mēdz saasināties rudenī, ziemā, kad sāk darboties apkure, ir krasas gaisa mitruma, temperatūras izmaiņas, kā arī aktivizējas hroniskās kaites.

Pilnībā izārstēt rozāciju nav iespējams, tomēr ilgtermiņā ārstēšana var būt ļoti efektīva. Ārstniecības kursā ir gan lokāli uz sejas lietojami medikamenti (tos izraksta dermatologs), kas samazina asinsvadu jutību, caurlaidību, gan arī rozācijas skartai sejas ādai domāti kopšanas līdzekļi no aptiekas plaukta. Ja uz sejas izveidojušās papulas (mezgliņi), pustulas (strutainas pinnes), ņemam jau spēcīgāku medikamentu. Ja ir tikai apsārtums, derēs līdzeklis jau ar citu aktīvo vielu. Tas nozīmē, ka katrai rozācijas formai izvēlamies atbilstošus līdzekļus. Tos var arī kombinēt atbilstoši problēmai. Medikamentu lieto ilgtermiņā – vairākus kursus.

Ārstēšanu var sākt ar medikamentozu kursu un tad pievienot procedūras, taču var darīt arī otrādi – vispirms veikt procedūras un vēlāk terapiju turpināt ar medikamentoziem un kopjošiem līdzekļiem. Izvēle bieži vien atkarīga no tā, kas cilvēkam īsti ir vajadzīgs.

No procedūrām paplašināto asinsvadu un arī kopējā ādas apsārtuma likvidēšanā izmantojam asinsvadu lāzeru, piemēram, ziemā ar to var veikt 3–5 seansus. Šiem lāzeriem piemīt arī sejas ādu atjaunojošs, toni izlīdzinošs, poras un nelielu pigmentāciju samazinošs efekts.

Bet ir viena svarīga piebilde – ja pacients nākamajā vasarā atkal sejas ādu pakļaus saules stariem, ikdienā nelietos saules aizsargkrēmus, radīs arī citas situācijas, kas izraisa sārtumu sejā, būs atkal jādomā par rozācijas ārstēšanu. Diemžēl asinsvadi mēdz veidoties no jauna, un seja atkal būs apsārtusi, pietūkusi… Ar rozāciju tā nebūs – atnācām, uztaisījām piecas procedūras, un viss – aizmirstam par to. 

Ādas apsārtumu veicina arī pirts procedūras. Tad jau laikam pirtī nemaz nedrīkst iet, ja ir rozācija?

Šajā jautājumā mans viedoklis tomēr atšķirsies no vispārpieņemtā. Es saviem pacientiem saku tā: “Centieties ikdienā noņemt to, kas rada apsārtumu un karstumu sejā, piemēram, ja zināt, ka pēc karstas tējas dzeršanas apsārtums pastiprinās, dzeriet vēsāku. Arī ļoti asu zupu nevajadzētu ēst katru dienu, bet pa retam. Protams, pirtī var būt lielāks sejas apsārtums un palielināties rozācija, taču aizliegt iet pirtī tikai tāpēc, ka ir rozācija, tas, manuprāt, nebūtu pareizi. Jo pirts mums dod ārkārtīgi daudz enerģijas un nāk par labu visam organismam. Pirti droši varat apmeklēt reizi nedēļā, neaizmirstot uzlikt saunā cepuri, lai pasargātu galvu un seju no karstā tvaika, uz sejas var arī uzklāt dvielīti vai uzlikt pirts slotu. Protams, ja ir tikko veikta lāzerprocedūra un gribas no tās sagaidīt rezultātu, nākamajā nedēļā par pirtī iešanu vajadzētu aizmirst.  

Galvenais ir ļoti tālu neielaist rozāciju, regulāri lietot līdzekļus pret apsārtumu, saules aizsargkrēmu vasarā un ziemas posmā veikt ārstnieciskās procedūras. Esmu pārliecināta, ka ar rozāciju iespējams gana labi sadzīvot.

Svarīgi zināt!

● Lāzerķirurģiju, lāzerablāciju, krioterapiju izmanto galvenokārt labdabīgu veidojumu noņemšanā, kā arī ārstēšanā.

● Jebkuru ādas veidojumu pirms likvidēšanas dermatologs pārbauda ar dermatoskopu, lai pārliecinātos, ka tas nav aizdomīgs jeb ļaundabīgs. Ar digitālo dermatoskopiju var novērtēt un nofotografēt visa ķermeņa veidojumus, lai pēc tam sekotu līdzi iespējamām to izmaiņām.

● Ja veidojumu uz ādas ir daudz un ar gadiem kļūst vēl vairāk, ieteicams tos pārbaudīt nevis reizi piecos gados, bet jau reizi gadā. Labāk to darīt laikā, kad āda nav nosauļota, tad pārbaude būs kvalitatīvāka.