Kā pareizi veikt inhalācijas? Skaidro ārste Inga Bite
Inhalācijas palīdz nomierināt un atbrīvot augšējos elpceļus, ja ir saaukstēšanās. Tvaiks labi mitrina elpceļus, gļotas vieglāk atdalās no iekaisušās gļotādas, atbrīvojas augšējo elpceļu muskuļi, un samazinās klepošana.
"Ārstējot meitai un arī sev pašai iesnas, iekaisušu kaklu vai klepu, izmantoju ārstniecības augu tvaika inhalācijas, piemēram, ar kumelīti. Tomēr vēlāk meita pārmeta, ka tas tikai kaitējis viņas elpceļiem. Vai tiešām šādas inhalācijas nevajag lietot, piemēram, mazbērniem?" jautā lasītāja.
Atbild ausu, kakla, deguna ārste Inga Bite no LOR klīnikas.
Ārstniecības augus drīkst izmantot tvaika inhalācijās, un ne velti tā ir tradicionāli bieži lietota metode mājās.
Inhalācijas palīdz nomierināt un atbrīvot augšējos elpceļus, ja ir saaukstēšanās. Tvaiks labi mitrina elpceļus, gļotas vieglāk atdalās no iekaisušās gļotādas, atbrīvojas augšējo elpceļu muskuļi, un samazinās klepošana. Uzlabojas arī asinsrite, jo tvaika radītais siltums paaugstina temperatūru un asinsvadi izplešas.
Jāņem vērā, ka šim nolūkam nedrīkst izmantot kompresora inhalācijas (to sīkās daļiņas iekļūst dziļāk elpceļos, un tas nav vēlams), bet tikai tvaiku, turklāt tas nedrīkst būt karsts. Tas nozīmē, ka pēc augu uzlējuma pagatavošanas tam ir jāļauj padzist līdz 40 grādu temperatūrai, jo karstākā pastāv risks applaucēties. Patiesībā tieši drošības dēļ maziem bērniem tās neiesaka izmantot (bērniem līdz viena gada vecumam nedrīkst izmantot, vecākiem bērniem – neilgu laiku un obligāti pieaugušā uzraudzībā).
Kā veic inhalāciju?
Nepieciešama liela bļoda, ūdens ar pievienotiem ārstniecības augiem vai ēterisko eļļu un dvielis, ko pārklāj pār galvu, lai tvaiks neaizplūst telpā. Veic dziļas ieelpas, elpu nedaudz aizturot, un dziļas izelpas. Acis procedūras laikā vēlams turēt aizvērtas.
Inhalāciju veic 20–30 centimetru attālumā no trauka. Ja ir iesnas, inhalāciju cenšas veikt caur degunu, ja ir klepus vai kakla sāpes – caur muti.
Pieaugušajiem procedūra var būt aptuveni 5 minūtes, maksimums 10 minūtes, ilga; inhalācijas var atkārtot līdz piecām reizēm dienā.
Šajos gadījumos nedrīkst veikt!
- Ja ir paaugstināta temperatūra (virs 37,5 grādiem)
- Ja ir izteiktas plaušu slimības pazīmes
- Ja ir nosliece uz deguna asiņošanu
- Ja ir strutaina angīna
Kurus ārstniecības augus vai ēteriskās eļļas izmantot?
Tā kā mūsdienās cilvēki ir kļuvuši alerģiskāki nekā agrāk, pirms likt kādu ārstniecības augu tvaika inhalācijā, jābūt drošam, ka pret to nav alerģijas. Tradicionāli pret klepu izmanto salviju, aveni un piparmētru; pret kakla sāpēm – timiānu, priedi, kumelīti, kliņģerīti, māllēpi un salviju.
Ja tvaika inhalācijām izmanto ēteriskās eļļas (to drīkst darīt, bet ne visas – tas iepriekš jānoskaidro), stingri jāievēro to lietošanas instrukcija, lai pārdozējot nerastos nelabvēlīgs efekts. Visbiežāk ēteriskās eļļas paredzētas vanniņām vai aroma lampām. Tās nedrīkst iepildīt nebulaizeros jeb inhalatoros, kas paredzēti vienīgi zāļu elpošanai. Kakla sāpēm der eikalipta, priedes, piparmētras ēteriskās eļļas, aizliktam degunam – mentola, priedes, egles un eikalipta ēteriskās eļļas.
Ievērībai
● Pēc procedūras vajag ļaut ārstniecisko augu tvaikam kādu laiku turpināt savu labo iedarbību uz augšējiem elpceļiem, tāpēc aptuveni pusstundu pēc tās nevajadzētu ne padzerties, ne kaut ko uzkost.
Uzmanīgi!
● Ja ir kādi dobumu iekaisumi, vienalga, vai tie ir deguna blakusdobumi vai ausu dobumi, kas arī savā ziņā ir kā deguna blakusdobumi, ieteicams izvairīties no to sildīšanas, jo tas var pastiprināt tūsku dobumā un radīt tajā papildu spiedienu. Kaut arī siltām tvaika inhalācijām, iespējams, nav lielas ietekmes uz dobumiem, to veikšanu labāk saskaņot ar ārstu.