Emīlija: “Es vēlos, lai man izņem dzemdi, bet ārsti teic, ka esmu pārāk jauna!”
foto: Shutterstock
Endometrioze pašlaik ir plaši izplatīta abās Emīlijas olnīcās, kā arī dzemdē, urīnpūslī un daļā zarnu.
Esi vesels

Emīlija: “Es vēlos, lai man izņem dzemdi, bet ārsti teic, ka esmu pārāk jauna!”

Veselības nodaļa

Mammamuntetiem.lv

0

Emīlija Grifita ir 26 gadus jauna sieviete no Velsas, Apvienotajā Karalistē. Viņai nav bērnu un viņa nespēj sevi iedomāties kā mammu endometriozes un adenomiozes dēļ. Šīs ginekoloģiskās saslimšanas Emīlijai katru dienu liek ciest nomācošas sāpes. Cerībā uz pilnvērtīgu dzīvi, jaunā sieviete cer uz dzemdes izņemšanas operāciju, taču britu ārsti to atsakās veikt sievietes jaunā vecuma dēļ.

Emīlijas simptomi sākās 12 gadu vecumā, kad viņai bija tik sāpīgas un stipras mēnešreizes, ka viņa neapmeklēja skolu un iedzīvojās anēmijā. “Ģimenes ārsts teica, ka sāpes mēnešreižu laikā ir pilnīgi normāla parādība, ka tas viss esot manā galvā un es tikai izvairoties no skolas apmeklēšanas,” stāsta sieviete. Endometrioze Emīlijai tika diagnosticēta 21 gada vecumā pēc tam, kad viņa saslima ar sepsi, vēstī BBC.

Dzemdes izņemšana kā vienīgais risinājums

Histerektomija jeb dzemdes izņemšana padarītu Emīliju neauglīgu un veicinātu menopauzi, kas savukārt palielinātu osteoporozes, sirds slimību un demences risku. Tomēr pēdējos trīs gadus viņai katru mēnesi tiek ievadīta injekcija, lai ķīmiski izraisītu menopauzi, pārtraucot mēnešreizes un cenšoties mazināt simptomus. Skenēšanas rezultāti liecina, ka tas ir izraisījis viņas kaulu blīvuma pasliktināšanos.

“Histerektomija nav zāles pret endometriozi, bet pret adenomiozi,” skaidro Emīlija, piebilstot, ka viņai bija 23 gadi, kad viņai tika uzstādīta šī papildu diagnoze. “Lai gan tas ir liels solis, man varētu pavērties iespēja uz normālu dzīvi,” piebilst jaunā sieviete.

Endometrioze pašlaik ir plaši izplatīta abās Emīlijas olnīcās, kā arī dzemdē, urīnpūslī un daļā zarnu. Viņas menopauzes simptomi arī ir bijuši smagi, bet hormonu aizstājterapija pasliktinājusi endometriozi.

Par jaunu, lai dzīvotu bez dzemdes un sāpēm

“Es īsti nedomāju, ka sievietēm ir brīvība izdarīt izvēli attiecībā uz savu ķermeni. Ārsti ir teikuši, ka vēlākā vecumā es, iespējams, vēlēšos kļūt par māti, bet pēc dzemdes izņemšanas tas vairs nebūs iespējams. Taču neviens neredz, ko es izciešu šobrīd. Būt auglīgai ir nostādīts augstāk par visiem maniem pārdzīvojumiem un sāpēm, ko izdzīvoju dienu no dienas,” saka Emīlija, kura pat nevar pārvietoties bez atbalsta. 

Emīlijas darbs, lai veicinātu izpratni par problēmām, ar kurām viņa saskaras, ir izpelnījies Velsas karaļa un princeses atzinību. “Man ir bijušas patiešām pārsteidzošas iespējas... un tas ir tas, kas mani tur pie kaut kādas cerības,” viņa teica.

Kas ir histerektomija?

Histerektomija jeb dzemdes izņemšana ir nopietna operācija ar ilgu atveseļošanās laiku, kas tiek apsvērta tikai pēc mazāk invazīvas ārstēšanas. To veic, lai ārstētu veselības problēmas, kas skar sievietes reproduktīvo sistēmu. Pilna histerektomija ir ķirurģiska dzemdes un dzemdes kakla izņemšana. 

Kas ir endometrioze un adenomioze?

Adenomioze ir stāvoklis, kad dzemdes gļotāda sāk ieaugt dzemdes sieniņas muskuļos. Tas var izraisīt sāpīgas mēnešreizes un stipru asiņošanu, kā arī sāpes iegurnī, vēdera uzpūšanos un sāpes seksa laikā. Par adenomiozi runā tad, kad dzemdes sienā attīstās funkcionējoši endometrija (gan stroma, gan dziedzeri) perēkļi. 

Endometrioze ir saslimšana, kad dzemdes iekšējam slānim (endometrijam) līdzīgi audi attīstās tiem neatbilstošā vietā, tur radot hronisku iekaisumu. Sāpes ir biežākā endometriozes radītā sūdzība. Visbiežāk sāpes sastopamas mēnešreižu, dzimumdzīves un vēderizejas laikā.