Kāpēc ar iesnām nevar iet uz darbu? Skaidro ģimenes ārste Signe Novika
foto: Shutterstock
Obligāti zvani savam dakterim, ja sāk sāpēt galva, kaut vai tikai tad, kad noliec to leju, vai arī tad, ja parādās strutaini izdalījumi no deguna, jo šīs pazīmes liecina, ka ir sācies deguna blakusdobumu iekaisums.
Esi vesels

Kāpēc ar iesnām nevar iet uz darbu? Skaidro ģimenes ārste Signe Novika

Veselības nodaļa

"100 Labi Padomi"

Rudenī atliek vien nedaudz apaukstēties, lai saķertu iesnas. Pilošais vai aizliktais deguns apgrūtina elpošanu, pasliktina miega kvalitāti un kopējo pašsajūtu. Agrāk uzskatīja, ka iesnas, vienalga, ārstētas vai neārstētas, pāriet septiņās dienās. Tagad šis uzskats ir mainījies. Turklāt ir daudz veidu, kā uzlabot pašsajūtu iesnu laikā. 

Stāsta ģimenes ārste Signe Novika.

Ko darīt, lai būtu vieglāk elpot?

Iesnām ir trīs stadijas – pirmajā izdalās caurspīdīgs un šķidrs sekrēts, otrajā tas ir dzeltens un biezs, savukārt trešajā atkal caurspīdīgs, līdz iesnas pāriet. Dienās, kad izdalās caurspīdīgs sekrēts, degunu skalo ar jūras ūdeni. Obligāti dzer daudz šķidruma un lieto C vitamīnu – līdz pat 2000 mg dienā. Tagad ārsti arvien biežāk iesaka pacientiem iesnu laikā lietot arī zāles pret alerģiju jeb antihistamīna preparātus, jo tie mazina gļotādas tūsku un atvieglo elpošanu. Šādi rīkojoties, nereti pat ir iespējams novērst iesnu otrās stadijas attīstīšanos.

Kad jāvēršas pie ārsta?

Iesnām attīstoties, jālieto tie paši preparāti, bet, ja nekļūst labāk, jāvēršas pie ģimenes ārsta. Obligāti zvani savam dakterim, ja sāk sāpēt galva, kaut vai tikai tad, kad noliec to leju, vai arī tad, ja parādās strutaini izdalījumi no deguna, jo šīs pazīmes liecina, ka ir sācies deguna blakusdobumu iekaisums. Tas var attīstīties septiņu dienu laikā, ja organisms netiek galā ar vīrusu un jau ir sākusies bakteriāla infekcija, kas jāārstē ar antibiotikām. Pie ārsta jādodas arī tad, ja aizkrīt un sāp ausis, jo šīs pazīmes signalizē par iespējamu vidusauss iekaisumu. Arī šādā gadījumā nepieciešamas antibiotikas. Visbiežāk ar vidusauss iekaisumu saslimst bērni, jo viņiem no aizdegunes uz ausīm iet īss un plats kanāls, pa kuru iesnu sekrēts var nokļūt vidusausī.

Kāpēc ar iesnām nevar iet uz darbu?

Dažkārt cilvēki, kuriem ir iesnas, dodas uz darbu vai citām sabiedriskām vietām, jo uzskata – tas nav vīruss, tikai saaukstēšanās. Tomēr nav saaukstēšanās bez vīrusa klātbūtnes, tāpēc ka iesnas izraisa vai nu vīruss, vai alergēns. Kā tas notiek? Cilvēks ieelpo vīrusu vai alergēnu, kas nonāk uz deguna gļotādas, un, ja imunitāte nav pietiekami spēcīga, gļotāda uztūkst un sāk veidoties iesnu sekrēts, lai gļotāda neizžūtu. Rudenī un ziemā iesnas visbiežāk izraisa vīruss, savukārt pavasarī un vasarā – dažādi alergēni.