Kāpēc cilvēki krāc? Uzmanies, tas ir neveselīgi!
Ja krācējam ir liekais svars un paaugstināts asinsspiediens, būtu jākonsultējas ar ārstu.
Esi vesels

Kāpēc cilvēki krāc? Uzmanies, tas ir neveselīgi!

Jauns.lv

Krākšana ir bieži sastopama parādība un nereti liecina vienīgi par to, ka cilvēkam ir sašaurināti elpceļi. Sašaurinājumi var atrasties, sākot no deguna līdz pat mēles saknei. Konsultē ārsts anesteziologs, reanimatologs, miega slimību konsultants Valdis Skotelis.

Miegā pazeminās muskulatūras tonuss, elpceļi vēl nedaudz sašaurinās, gaisa plūsma pa tiem paātrinās, un tas izraisa audu vibrāciju, radot tipisko krākšanas troksni.

Ja cilvēks miegā krāc ilgus gadus, ar laiku var novērot elpošanas aiztures epizodes guļot, bet dienā cilvēks jūt miegainību un nogurumu, tas var liecināt par slimību – obstruktīvu miega apnoju (OMA). Ja krācējam ir liekais svars un paaugstināts asinsspiediens, būtu jākonsultējas ar ārstu. Jo neārstēta miega apnoja var kaitēt veselībai: cieš sirds asinsvadu sistēma, nervu veselība (sākas izmaiņas, kuras mēs bieži uzskatām vienkārši par novecošanos) un vielmaiņas traucējumi. Daudzos pētījumos pierādīts, ka OMA pacientiem ir paaugstināts risks nomirt sirds asinsvadu slimību dēļ. 40% gadījumu slimība ir sastopama otrā tipa diabēta pacientiem, un apnoju novēro 50–70% metabolā sindroma pacientiem, kas arī paaugstina sirds slimību risku. Eiropas Savienībā noteikts, ka smagiem un OMA neārstētiem pacientiem liegts iegūt auto vadīšanas tiesības, jo neapgāžami pierādījumi liecina, ka šie cilvēki miegainības dēļ ievērojami biežāk izraisa avārijas gan kā auto vadītāji, gan kā neuzmanīgi kājāmgājēji.

Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: Shutterstock