Stradiņa slimnīcā veikta unikāla operācija pacientam ar retu onkoloģisku saslimšanu
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (Stradiņa slimnīca) šajā vasarā pirmo reizi Latvijā notikusi unikāla un sarežģīta operācija pacientam ar retu onkoloģisku saslimšanu - pleiras mezoteliomu. Operācijas laikā tika veikta audzēja rezekcija un intratorakālā hipertermiska ķīmijterapija (HITHOC).
Pēc citā ārstniecības iestādē uzstādītās diagnozes un uzsāktās ārstēšanas ar standarta ķīmijterapiju Vācijā, meklējot turpmākas ārstēšanas iespējas Latvijā, pacients vērsās pie Stradiņa slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra virsārsta-torakālā ķirurga Dr. Artjoma Špaka. Ņemot vērā, ka mūsdienīga mezoteliomas ārstēšana prasa multidisciplināru pieeju un vairāku ārstēšanas metožu kombināciju, tika izstrādāts personalizēts ārstēšanas plāns.
Operācija notika sadarbojoties Stradiņa slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centram, Onkoloģijas klīnikai un Mākslīgās asinsrites laboratorijai. Dr. Artjoms Špaks kopā ar torakālajiem ķirurgiem Dr. Kristu Grigoroviču un Dr. Gustavu Pētersonu veica pleiras dekortikācijas un daļējās plaušu rezekcijas operāciju (anesteziologs Dr. Māra Klibus). Operācijas otrajā posmā pacienta pleiras dobumā tika ievadītas vairākas drenas, kuras pieslēdza pie cirkulācijas sistēmas. Šis cirkulācijas aparāts nodrošināja līdz 41°C temperatūrai uzsildīta ķīmijterapijas šķīduma pastāvīgu plūsmu caur pleiras dobumu. Pēc operācijas pacients sekoja garš, bet veiksmīgs atkopšanās periods, pēc kura šobrīd pacients ir jau uzsācis staru terapijas kursu.
"Šī operācija nebūtu iespējama bez komandas darba, jo ar sadarbību un apņēmību ir iespējams paveikt sākotnēji neiedomājamo. Tas ir nozīmīgs solis uz priekšu sarežģītu un retu onkoloģisko slimību ārstēšanā Latvijā, " uzsver Dr. Artjoms Špaks.
Īpaša pateicība pausta Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra ārstiem, medmāsām un atbalsta personālam, A operāciju bloka darbiniekiem, kā arī Onkoloģijas klīnikas ārstiem, it īpaši Dr. Lindai Jurginauskai un Dr. Inesei Smiļģei. Tāpat arī paldies Mākslīgās asinsrites laboratorijas vadītājai Birutai Mozulei.