Mediķi lūdz vasaras laikā sargāt bērnus - mēneša laikā dīķī noslīcis 5 gadus vecs bērns, bet trīsgadnieks apdedzinājis rokas pie grila
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) brīdina, ka aizvadītā mēneša laikā stipri pieaudzis izsaukumu skaits, kuros slīkuši bērni. Divi no šiem gadījumiem, diemžēl, bijuši ar smagām un traģiskām sekām.
NMPD norāda, ka pēdējo trīs nedēļu laikā mediķi bijuši vairāk nekā 15 izsaukumos, kur slīkuši 10-14 gadus veci bērni, kuri gājuši peldēties bez pieaugušo uzraudzības. Tikai pateicoties nejaušiem garāmgājējiem vai citiem peldētājiem, kuri nelaimi savlaicīgi pamanīja, šo bērnu dzīvības izdevās glābt. Tāpat saņemti 3 izsaukumi, kad slīkuši paši mazākie. Diemžēl, kada piecgadīga puisēna dzīvību mediķiem glābt neizdevās.
NMPD norāda, ka aizvadīto nedēļu laikā "kāds trīs gadus vecs bērns slimnīcā nogādāts ļoti smagā stāvoklī – vecāki bērnu atrada netālu esošajā ezerā. Mazuli veiksmīgi izvilka laukā no ūdens, taču viņš neelpoja, tādēļ līdz NMPD atbraukšanai ģimenes locekļi, uzklausot NMPD dispečera norādes pa telefonu, viņam sniedza pirmo palīdzību, veicot atdzīvināšanas pasākumus un mazuli izdevās kopīgiem spēkiem glābt".
"Savukārt citā gadījumā par spīti ilgstošiem reanimācijas pasākumiem, ko sākumā veica tuvinieki, bet pēc tam NMPD mediķi, kāda piecus gadus veca bērna dzīvību vairs nebija iespējams glābt. Bērns tika atrasts piemājas dīķī."
NMPD mediķi aicina – vecākus, nelaidiet bērnus vienus peldēties, uzmaniet mazos pie ūdens, jo pat mirklis bez uzraudzības var būt liktenīgs, savukārt ar jauniešiem runājiet, ka alkohols nav savienojams ar peldēšanos".
Vasarā būtiski pieaudzis negadījumu skaits, kuros iesaistīti bērni
Līdz ar vasaras brīvlaika sākumu būtiski pieaudzis ir NMPD izsaukumu skaits pie bērniem un jauniešiem. Visbiežāk gūti lūzumi un galvas traumas, lēkājot uz batuta, pārgalvīgi braucot ar skrejriteni vai neievērojot ceļu satiksmes noteikumus.
Lai gan vasaras brīvlaikā NMPD izsaukumu skaits pie bērniem un pusaudžiem parasti pieaug, tomēr salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad tas audzis vēl vairāk. NMPD dati rāda, ka šobrīd ik dienu mediķi dodas vidēji 80-90 izsaukumos pie bērniem, savukārt iepriekšējos gados šajā pašā laika periodā tie bijuši ap 60-70 izsaukumi. Tāpat NMPD mediķu novērojumi liecina, ka arī gūtās traumas ir sarežģītākas un smagākas, kas izskaidrojums ar neuzmanību un pārgalvību.
Vasarā, kad kurinām ugunskuru vai grilu, jāuzmana arī paši mazākie. Šajās dienās slimnīcā ar plašiem ķermeņa apdegumiem NMPD mediķi nogādājuši jau vairākus bērnus līdz trīs gadu vecumam, kuri uzkrituši virsū karstam grilam vai piegrūduši tam rokas. Tāpat fiksēti divi gadījumi, kad mazuļi izkrituši pa logu.
Savukārt vairāki pirmo klašu skolēni vidēji smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā pēc tam, kad skrējuši pāri ielai, aizmirstot par ceļu satiksmes noteikumiem. Daudz ir arī dažādu lūzumu, galvas traumu, kas galvenokārt gūtas lēkājot uz batuta vai pārgalvīgi braucot ar skrejriteni uz ielas un skeitparkos. Piemēram, kāds 8 gadus vecs zēns slimnīcā nogādāts ar aizdomām par atslēgas kaula lūzumu. Viņš ar skrejriteni lielā ātrumā pārgalvīgi bija mēģinājis nobraukt no bērnu slidkalniņa rotaļlaukumā. Kādā citā gadījumā bērns guvis smagu traumu pēc sitiena ar šūpolēm pa galvu.
Lai izvairītos no nelaimes gadījumiem, kuri nereti beidzas ar traģiskām sekām, bērniem un pusaudžiem ir jābūt apdomīgiem, bet vecākiem divkārt atbildīgiem. Aicinām pieaugušos atkārtoti pārrunāt ar bērniem un jauniešiem to, kā izvairīties no nelaimes gadījumiem un smagām traumām. Labs palīgs tam ir Slimību profilakses un kontroles centra izveidotais digitāli šķirstāmais žurnāls "Bērnam droša vasara", kas pieejams SPKC mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunums/tuvojoties-macibu-gada-noslegumam-spkc-aicina-iepazities-ar-drosibas-jautajumiem-vasara-un-parrunat-tos-kopa-ar-berniem