Iekodis svešs suns...
foto: Shutterstock
Dzīvības loterija

Iekodis svešs suns...

Jauns.lv

To, vai suni ielaiž, piemēram, restorānā, izlemj pats komersants, nosakot savus iekšējos noteikumus. Vienlaikus normatīvais regulējums nosaka, kas jāievēro saimniekam.

Īpašniekam vai turētājam ir tiesības atrasties kopā ar dzīvnieku ārpus viņa valdījumā vai aizbildniecībā esošās teritorijas, ja dzīvnieks: netraucē sabiedrību un nerada draudus ne cilvēku, ne citu dzīvnieku drošībai, veselībai un dzīvībai. Ja saimnieks zina, ka viņa suns ir agresīvs, tad viņam pašam jāseko līdzi, lai tas neradītu draudus apkārtējiem.

Uzpurnis nav obligāts, bet, ja suns sakož cilvēku vai citu dzīvnieku, par to atbildīgs ir saimnieks. Ministru kabineta noteikumi Nr. 266 Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņu apmācībai nosaka, ka sunim jāvalkā uzpurnis, ja tas tiek uzskatīts par bīstamu.

Ja cilvēku sakodis suns, nekavējoties jāizsauc gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, gan policija. Gadījumos, kad suņa uzbrukumā nodarīti miesas bojājumi, nepieciešams uzrakstīt paziņojumu, kurā izklāstīti visi apstākļi, ja iespējams, norādot lieciniekus un viņu kontaktinformāciju, un nosūtīt to Valsts policijai.

Šādu paziņojumu cietušais var izteikt gan notikuma vietā, gan vēlāk, piemēram, nākamajā darba dienā pēc ārstniecības iestādes apmeklējuma. Par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, ja tā rezultātā cietušajam nodarīti vidēji smagi vai smagi miesas bojājumi, paredzēta kriminālatbildība.

Gadījumos, kad suns uzbrucis (varēja noraut cilvēkam drēbes vai nobiedēt, bet nekoda un nenodarīja miesas bojājumus), nekavējoties arī jāzvana policijai pa diennakts palīdzības tālruni 110. Šādā gadījumā suņa saimniekam (vai citai par dzīvnieku uzbrukuma brīdī atbildīgajai personai) ir jāatbild administratīvi, kā paredz minētie Ministru kabineta noteikumi.

Administratīvā pārkāpuma (ja pārkāpums nodara kaitējumu personai) procesu veic pašvaldības policija (pirms lietas izskatīšanas) un Valsts policija (Dzīvnieku aizsardzības likuma 60. pants). Konstatējot administratīvos pārkāpumus, policija sāk kārtot dokumentus un sastāda administratīvā pārkāpuma protokolu. Ja nodarīti vidēji smagi vai smagi miesas bojājumi, lietu izmeklēs Valsts policija.

Skaidro jurists Aleksejs Jeļisejevs,

aleksejs@jelisejevs.lv