Acis kā ar smiltīm piebērtas. Kas jāzina par sausās acs sindromu, skaidro speciāliste
Spožā gaismā, kā arī aukstā un vējainā laikā acis mēdz pastiprināti asarot, vienlaikus nenodrošinot pietiekamu acs mitrināšanu asaru nepilnvērtīgā sastāva dēļ. Tāpat var novērot miglošanos un pastiprinātu jutīgumu pret gaismu.
Asaras ierasts uzskatīt par organisma reakciju uz emocionālu pārdzīvojumu, tomēr to funkcijas ir daudz plašākas. Ikdienā acis pastāvīgi izdala nelielu daudzumu asaru, tādējādi veidojot asaru plēvīti, kas acis mitrina un aizsargā. Ja kādu iemeslu dēļ asaras neizdalās kā nākas, proti, to ir pārāk daudz vai maz, rodas diskomforts un pasliktinās dzīves kvalitāte. Kādi ir acu sausuma un asarošanas biežākie cēloņi un kā mazināt to nepatīkamos simptomus, skaidro aptieku tīkla Apotheka sertificēta farmaceite Mārīte Šukele.
Svarīgā asaru plēvīte
Cilvēka acs virsmu klāj īpaša asaru plēvīte, kas rūpējas par to, lai acs tiktu nepārtraukti mitrināta un aizsargāta no dažādiem svešķermeņiem, piemēram, putekļiem un citām sīkām daļiņām. Asaru sastāvā esošās vielas mazina dažādu baktēriju kaitīgo ietekmi un infekciju risku, asaras piegādā radzenei skābekli un pasargā to no izžūšanas. Plakstiņos esošie asaru dziedzeri nodrošina pastāvīgu asaru izdalīšanos – pamirkšķinot acis, asaru plēvīte atjaunojas un vienmērīgi pārklāj radzenes virsmu. Asaru plēvītes kvalitāti un asaru izdalīšanās apjomu ietekmē dažādi faktori, tostarp vecums, saslimšanas, lietotie medikamenti, redzes piepūle, dažādu kairinošu vielu ietekme un citi. Šo faktoru ietekmē var izdalīties pārāk maz asaru, radot acs sausumu, vai tieši pretēji – izdalīties pastiprināti, izraisot acu asarošanu.
Kā izpaužas sausās acs sindroms?
Ja cilvēks acis nemirkšķina pietiekami bieži, neveidojas pilnvērtīga asaru plēvīte vai ir izmainīts asaru ķīmiskais sastāvs, var attīstīties sausās acs sindroms, kas izpaužas ar graušanas, sausuma, smilšu vai svešķermeņa sajūtu acīs. Sausās acs sindroma gadījumā var būt sūdzības par acu nogurumu un sāpēm, acis var būt iekaisušas, apsārtušas, niezēt. Spožā gaismā, aukstā un vējainā laikā acis mēdz pastiprināti asarot, vienlaikus nenodrošinot pietiekamu acs mitrināšanu asaru nepilnvērtīgā sastāva dēļ. Tāpat var novērot miglošanos un pastiprinātu jutīgumu pret gaismu.
Kas izraisa?
* Novecošana – pēc 40 gadu vecuma samazinās acs dziedzeru izdalītais asaru daudzums un mainās asaru sastāvs.
* Medikamentu lietošana – asaru izdalīšanos samazina virkne medikamentu, piemēram, pretiesnu, pretklepus, pretsāpju, pretalerģijas līdzekļi, hormonālie, psihotropie un urīndzenošie preparāti, kā arī acu pilieni glaukomas ārstēšanai.
* Acu operācijas, piemēram, lāzerķirurģiska redzes korekcija.
* Pastiprināta redzes piepūle, piemēram, viedierīču lietošana, televizora skatīšanās, rokdarbi, lasīšana vai ilgstoša automobiļa vadīšana.
* Apkārtējās vides faktori, piemēram, putekļi, kairinošas vielas, dūmi, sauss gaiss, vējš vai gaisa kondicionētāji.
Viegli novērst
Novērst sausās acs sindroma simptomus vislabāk palīdzēs acu mitrinātāji – mākslīgās asaras, kas pēc sastāva līdzinās īstajām asarām un ļauj atjaunot acs mitrumu. Pieejami arī cita veida pilieni, kurus izvēlas atkarībā no tā, cik bieži pilienus nepieciešams lietot. Tāpat ieteicams parūpēties par gaisa papildu mitrināšanu telpās, kurās jāuzturas regulāri, kā arī pārskatīt ēdienkarti. Asaru dziedzeru darbību uzlabo omega-3 taukskābes, tāpēc uzturā jāiekļauj treknās zivis, linsēklas, rieksti un čia sēklas. Papildus var lietot arī zivju eļļu. Ja problēma ir ieilgusi un farmaceita ieteiktie pilieni nepalīdz, jāvēršas pēc palīdzības pie acu ārsta.