Kādi simptomi šobrīd ir dominējošie pie Covid saslimšanas?
Pēdējos mēnešos daudzās pasaules valstīs ir palielinājies Covid gadījumu skaits un eksperti lēš, ka pie tā vainojams jaunais vīrusa paveids - Pirola BA.2.86. Šis celms pirmo reizi tika konstatēts Dānijā šā gada jūlijā un ātri vien kļuva par dominējošo celmu citviet pasaulē.
Arī Latvijā turpinās Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Turklāt saņemtie notekūdeņu monitoringa dati par Covid-19 izplatību uzrāda, ka Latvijā dominē SARS-CoV-2 vīrusa Omikrona varianta XBB.1.5 apakšlīnija, kas daudzviet samazinās, pieaugot EG.5 paveida izplatībai. Konstatēta arī Omicron BA.2.86 paveida pieaugoša klātbūtne Rīgā un Liepājā, Ventspilī, Valmierā un Salaspilī.
Gan stacionēto Covid-19 pacientu skaits, gan notekūdeņu monitoringa dati kopumā Latvijā liecina par epidemioloģiskās situācijas pakāpenisku stabilizēšanos, taču situācijas uzlabošanās nav novērota.
Tikmēr ASV, saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) datiem, par dominējošāko celmu ir kļuvis jauns Omicrona apakšvariants - HV.1. Un vēl viens jauns variants - JN.1 - saskaņā ar CDC datiem nesen tika konstatēts Apvienotajā Karalistē, ASV, Islandē, Portugālē un Spānijā.
Dr. Rodžers Hendersons, vadošais ģimenes no Lielbritānijas, norāda, ka biežāk sastopamie simptomi ir nemainīgi. Tie ir: nogurums, drudzis, smaržas un garšas izmaiņas, muskuļu sāpes, kaulu sāpes, slikta pašsajūta. Taču der pievērt uzmanību arī tādiem simptomiem kā vemšana un caureja.
Inficēšanās risks ar Covid-19 joprojām ir augsts, t. sk. veselības riska grupas iedzīvotājiem, kuriem infekcija bieži norit smagā formā, ieskaitot pacientus stacionāros un sociālās aprūpes iestāžu klientus. Visticamāk, vidēji augsta Covid-19 izplatība un apdraudējums sabiedrības veselībai saglabāsies līdz pavasarim līdzīgi kā iepriekšējā epidēmiskajā sezonā.