6 pārsteidzoši fakti par citroniem
Citrons ir ne tikai auglis, garšviela un ēdienu piedeva, bet arī medikaments, garastāvokļa uzlabotājs un pat dizaina priekšmets. Ne velti ziemas mēnešos istabā iesaka novietot lielu šķīvi ar citroniem – tas uzlabo telpas izskatu, smaržu un noskaņojumu. Lūk, seši fakti par citroniem, kurus, iespējams, nezināji.
1. Visvairāk citronā ir C vitamīna, bet ir arī dažādi bioloģiski aktīvi savienojumi: hesperidīns (antioksidants, kas var palīdzēt stiprināt asinsvadus un novērst aterosklerozi), diosmīns (antioksidants, kas uzlabo muskuļu tonusu un samazina hronisku iekaisumu asinsvados), citronskābe (citronā visvairāk esošā skābe, kas var palīdzēt novērst kalcija oksalātu nierakmeņu veidošanos), eriocitrīns (antioksidants, kas atrodams gan miziņā, gan arī citrona sulā), D-limonēns (primāri to satur citrona miziņa. Izolētā veidā var palīdzēt atbrīvoties no refluksa un dedzināšanas sajūtas).
2. Antioksidantu visvairāk ir citrona miziņā, un tiem ir spēcīgāka antioksidatīvā aktivitāte nekā tiem, kas ir greipfrūta vai mandarīna miziņā.
3. Citrona miziņā ir savienojumi ar antibakteriālu iedarbību, kas var kavēt dažādu patogēnu mikroorganismu augšanu mutes dobumā. Mēģeņu pētījumi apliecina to spēju kavēt pret antibiotikām rezistentu baktēriju augšanu, kā arī tie efektīvi cīnās ar ādas problēmas izraisošām sēnītēm, kuras ir rezistentas pret medikamentiem.
4. Konvencionālās saimniecībās augušos citronos būs uzkrājušās pesticīdu atliekvielas. Vislielākā to koncentrācija ir tieši augļa mizā, tāpēc ieteicams izvēlēties bioloģiski audzētus citronus. Vēl mizā ir salīdzinoši daudz oksalātu, ko svarīgi zināt tiem, kas cieš no kalcija oksalātu nierakmeņiem vai kāda cita stāvokļa, kurā jāierobežo oksalātu uzņemšana. Turpretim sulā to ir maz, un sula pat var palīdzēt novērst nierakmeņu veidošanos, paaugstinot urīna pH līmeni.
5. No citronu miziņām nelielā daudzumā iegūtās citronu eļļas aromāts var palīdzēt atslābināties.
6. Citrona mizā esošais pektīns var palīdzēt palielināt žultsskābju izdali, kas tālāk savienojas ar holesterīnu un lieko izvada no organisma.