Zinātniekus uztrauc nāvējošas smadzeņu slimības gadījums, kas, iespējams, saistīts ar Covid-19
foto: Shutterstock
Esi vesels

Zinātniekus uztrauc nāvējošas smadzeņu slimības gadījums, kas, iespējams, saistīts ar Covid-19

Jauns.lv

Covid-19 tiek saistīts ar prionu slimības (strauji progresējošas demences) veida gadījumu. Pētījums balstīts uz gadījumu ar 62 gadus vecu vīrieti, kurš tika uzņemts slimnīcā Ņujorkā, pēc tam, kad viņam bija grūtības staigāt un parādījās strauji progresējošas demences pazīmes. Pētījums aprakstīts žurnālā "American Journal of Case Reports".

62 gadus vecajam vīrietim klīniski pasliktinājās neiroloģiskās funkcijas pēc tam, kad uzņemšanas brīdī bija pozitīvs Covid-19 rezultāts. Jaunā ziņojuma autori apgalvo, ka šie apstākļi ir pierādījums "iespējamai sakarībai" starp Covid un neirodeģeneratīvām slimībām.

Saskaņā ar Džona Hopkinsa Medicīnas institūta datiem ir vairāki prionu slimību veidi, un tās ir ārkārtīgi retas: ASV katru gadu tiek reģistrēti tikai aptuveni 300 šo slimību gadījumi. Cilvēkiem visbiežāk sastopamais veids ir Kreicfelda-Jakoba slimība (KJS).

KJS gaitā saslimušajam progresē demenci jeb garīgo spēju zudums un attīstās smagi neiromuskulārie traucējumi. Slimība sākas pakāpeniski ar atmiņas zudumiem uz neseniem notikumiem, darbspēju samazināšanos, izmaiņām emocionālā sfērā, it īpaši ar intereses zudumu par sabiedrisko dzīvi.

Slimības sākumu apkārtējie uzskata par nelielu depresiju. Pēc dažām nedēļām pievienojas citi simptomi - nestabila šūpojoša gaita, redzes traucējumi un dažreiz halucinācijas, mēles stīvums, runas lēnīgums un grūtības atrast pareizo vārdu. 
Tālāk slimība progresē ātri, attīstās smaga neiroloģiskā simptomātika, raksturīga mioklonāla ekstremitāšu kustība.

Pēdējā slimības stadijā slimnieks pilnīgi zaudē garīgās un fiziskās funkcijas, viņš guļ bez samaņas. Visbeidzot iestājas koma un slimnieks mirst parasti no pievienojušās pneimonijas. KJS ilgums ir 3 - 12 mēneši. Specifiskas ārstēšanas nav.

Prionu slimības rodas pēc tam, kad normāls prionu proteīns, kas atrodas uz šūnu virsmas, kļūst patoloģisks. Galu galā tas veido smadzenēs sastrēgumus un izraisa smadzeņu bojājumus, kas var izraisīt personības izmaiņas, atmiņas traucējumus un kustību traucējumus. Prionu slimības ir letālas.

Aptuveni trīs nedēļas pēc tam, kad jaunajā ziņojumā aprakstītais pacients tika hospitalizēts, viņš kļuva "pakāpeniski mēms" un viņam sākās rīšanas grūtības. Drīz vien viņam bija nepieciešama barošanas caurulīte. Pēc trim nedēļām pacients nomira.

Jaunā ziņojuma autori norādīja, ka šis nav pirmais pierādītais prionu slimības gadījums pēc Covid-19 infekcijas: Kopš vīrusa parādīšanās tas ir noticis vēl vismaz trīs reizes.

Par to, kā šie divi gadījumi varētu būt saistīti, nav daudz zināms, raksta autori. "Literatūrā atrodamie pierādījumi par saistību starp Covid-19 un neirodeģenerāciju ir neskaidri," teikts pētījumā.

"Tomēr ir acīmredzams, ka vairākas neirodeģeneratīvas slimības varētu būt patogēnu slimību, visbiežāk prionu slimību, rezultāts."

Covid-19 infekcijas izraisītas komplikācijas - gan tās, par kurām jau zinām, piemēram, garais Covid, gan tās, kas vēl nav noskaidrotas, - ir vēl viens iemesls, lai atjauninātu Covid vakcīnas, norāda eksperti.