No rievām līdz baltiem plankumiem. Ko nagi atklāj par veselību un risku saslimt ar nāvējošām slimībām
Eksperti apgalvo, ka dziļas rievas uz nagiem var liecināt par nāvējošu nieru slimību vai diabētu. Tomēr lielākā daļa nagu vizuālo izmaiņu ir saistītas ar uzturvielu trūkumu organismā, mierina speciālsti.
Dermatologs Dr. Ross Perijs norāda, ka pie ārsta jādodas tad, ja nagos radušās dziļas rievas, vai novērotas krāsas izmaiņas. “Dziļas, izteiktas rievas uz nagiem var būt nopietna veselības stāvokļa, piemēram, nieru slimību, simptoms. Lai noteiktu nagu izmaiņu cēloni, būtu jāveic medicīniskas pārbaudes,” uzsver ārsts.
Jau minētās izmaiņas nagos var būt par pamatu cukura diabētam.
Ārsts gan mierina, ka lielākoties nagu izmaiņas ir saistītas ar kādas uzturvielas trūkumu organismā, piemēram, A vitamīna, kalcija un oblatumvielu. Savukārt baltus plankumus uz nagiem var izraisīt minerālvielu, īpaši cinka un kalcija trūkums organismā. Tāpat baltos plankumus var izraisīt alerģiska reakcija uz nagu lakām vai nagu laku noņēmējiem. Plankumi uz naga var būt arī agrīnas sēnīšu infekcijas simptoms.
Jāpievērš uzmanība arī citām nevēlamām pārmaiņām nagu izskatā, lai saprastu, kas tiem trūkst:
- Balti plankumi uz nagiem jeb "ziedoši nagi" var liecināt par cinka trūkumu organismā. Cinku var uzņemt, ēdienkartē iekļaujot vairāk zivju un pākšaugu.
- Vertikālas rievas uz nagiem – dzelzs trūkuma pazīme. Uzturā ieteicams lietot ar dzelzi bagātus dārzeņus un produktus, piemēram, spinātus, sarkanās bietes, aknas, saulespuķu sēkliņas, granātābolus, kviešu asnus.
- Svītras uz nagiem – signāls par B grupas vitamīnu trūkumu, visbiežāk trūkst B1, B2, B3 un B6, vitamīni, kas piedalās keratīna sintēzē. Lai uzņemtu šos vitamīnus, ēdienkartē jāiekļauj vairāk graudaugu produktu.
- Nelīdzeni nagi liecina par samazinātu A un E vitamīna daudzumu. Šajā gadījumā var lietot krēmus vai nagu eļļu, kuras sastāvā ir šie vitamīni.
- Sausi, lūstoši nagi - olbaltumvielu, kalcija, D vitamīna un ūdens trūkuma organismā sekas. Lai uzņemtu nepieciešamās vielas, uzturā jālieto vistas gaļa, zivis, aknas, piena produkti, kā arī noteikti regulāri jāuzņem pietiekams ūdens daudzums.