Kas ir vajadzīgs, lai miega slimību ārstēšanai būtu labs rezultāts?
foto: Publicitātes foto
Runā speciālists

Kas ir vajadzīgs, lai miega slimību ārstēšanai būtu labs rezultāts?

Sadarbības projekts

Neizgulējies un kašķīgs… Vai tāpēc uzreiz būtu jānāk uz Miegu slimību centru, lai meklētu sev kādu veselības problēmu, kas naktī nav ļāvusi izgulēties? “Protams, nē, jo šeit gaidām cilvēkus ar patiešām nopietnām miega slimībām,” saka šā centra valdes priekšsēdētājs ARTIS SVAŽA. Viņš arī nedaudz ļauj ielūkoties, kā tas ir – būt Miega slimību centra vadītājam.

Pastāstiet, kā vispār radās ideja par šādas specializētas privātklīnikas izveidi – pašas pirmās Latvijā!

Pirms septiņpadsmit gadiem to izveidojām kopā ar Amerikā praktizējošu ārstu Daini Irbi – šeit, Latvijā, dzimušu, augušu un par neirologu izstudējušu ārstu. Deviņdesmito gadu sākumā viņš pārcēlās uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur izveidoja savu miega klīniku. Tajā laikā Amerikā apmēram uz katriem 100 tūkstošiem iedzīvotāju bija viena miega laboratorija, un tās bija tik pārpildītas, ka lāgā ar darbu nevarēja tikt galā. Tad nu dakteris Irbe bija izdomājis, ka arī Latvijā viss būs tieši tāpat.

Tomēr pie mums bija tā, ka gada laikā atnāca labi ja divdesmit pacientu, bet vasaras mēnešos vispār nebija neviena. Pamazām situācija uzlabojās, un nu jau kopumā mums ir tūkstotis pacientu gadā, veicam 70–80 izmeklējumu katru mēnesi. Uz vietas strādā arī pieci seši ārsti, kas specializējušies tieši miega problēmās, un viņu palīgi, CPAP tehniķi, kas pacientiem izsniedz un pielāgo dažādas ierīces, kā arī tiešsaistē seko līdzi viņu terapijas gaitai un koriģē to, ja nepieciešams. Ārsta palīgi arī strādā mūsu nakts miega laboratorijā, kur notiek pacientu miega diagnostika visas nakts garumā.

Nu jau varu droši teikt, ka esam sasnieguši labu rezultātu. Bet, runājot par savu peļņu, joprojām to ieguldām centra attīstībā, ārstu izglītošanā un, protams, arī modernas aparatūras iegādē.  

Interesanti, ka tieši aparatūrai ir liela nozīme, piemēram, tādas slimības kā miega apnoja ārstēšanā.

Par lielu pavērsienu tās ārstēšanā uzskatāms 2017. gads, kad Labklājības ministrijas Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs vidēji smagas vai smagas miega apnojas gadījumā sāka kompensēt 80 procentus no līdzekļiem, lai cilvēks varētu iegādāties tās ārstēšanai nepieciešamo iekārtu. Pa šiem sešiem gadiem līdzfinansējumu ir saņēmuši apmēram divi tūkstoši cilvēku. Un viņi tiešām ir ļoti apmierināti ar savas dzīves kvalitāti un iespējām to uzlabot. Ja veselam cilvēkam šķiet – nu, kā ar tādu iekārtu-ventilatoriņu var gulēt? –, tad tā arī ir. Ierīce vajadzīga nevis veselajam, bet ar miega apnoju sirgstošajam, lai viņš spētu labi izgulēties.

Vēl viens liels solis miega ārstēšanā ir asins gāzu (ogļskābās gāzes, skābekļa) analīzes un skābekļa terapija, ko arī no 2021. gada valsts apmaksā kā medicīnisku pakalpojumu. Diemžēl netiek apmaksāta pati miega diagnostika, tāpēc, lai pacients saņemtu terapijas aparātu, viņam pašam nākas ieguldīt diezgan lielus līdzekļus gan par apmeklējumu pie ārsta, gan poligrāfijas vai polisomnogrāfijas izmeklējumu, ierīces izmēģināšanu. Tiesa, pēc tam tomēr var saņemt valsts palīdzību aparāta iegādē, un tas ir ļoti svarīgi, jo šāds aparāts atkarībā no modifikācijas var izmaksāt no 700 līdz 2000 eiro. Jāsaprot, ka šī tehnoloģija ir domāta ilglaicīgai lietošanai.  Ja reiz tā nozīmēta, tad līdzīgi kā brilles jālieto visu laiku. Pārstājot to izmantot, jau pēc piecām sešām naktīm cilvēkam sāks pasliktināsies miega kvalitāte un pašsajūta.

Miega apnojas ārstēšana ir svarīga arī tādēļ, lai cilvēks droši varētu turpināt vadīt auto, nevis reāli apdraudētu citus satiksmes dalībniekus savas patoloģiskās miegainības dēļ. Ja cilvēks ar miega apnoju lietos speciālo aparātu, viņš būs labi izgulējies un dienas laikā nebūs izteikti miegains.

Vieglas miega apnojas formas gadījumā risinājums var būt mutes kapes, tikai tad jāraugās, vai tās palīdz vai ne, vai cilvēkam ir savi zobi, uz kuriem tās var turēties, vai arī viņam jau ir protēzes. Tas viss rūpīgi jāizvērtē, jo tā tomēr ir ierīce kas pavirza uz priekšu apakšējo žokli, lai novērstu krākšanu.

Kā varat palīdzēt tiem, kuri mokās ar bezmiegu vai citām problēmām, kas būtiski ietekmē miega kvalitāti?  

Mūsu miega klīnikā strādā gan psihiatrs, gan neirologi. Pie psihiatra nāk cilvēki, kas ilgstoši cieš no bezmiega un kam arī miegazāles vairs nepalīdz, neraugoties uz to, ka tikušas nomainītas pret stiprākām. Te nu aicinātu ņemt vērā, ka diemžēl brīnumzāles pret bezmiegu nav izgudrotas, kā arī cilvēkam pašam jāiesaistās ārstēšanā – ļoti jāgrib uzlabot miega kvalitāti. Visbiežāk bezmiegu ārstē ar psihoterapijas metodēm, jo īpaši efektīva ir kognitīvi biheiviorālā terapija. Mērķis ir iemācīt atkal labi gulēt bez miegazāļu palīdzības un neļauties stresa negatīvajai ietekmei uz miegu. Ne velti ir teiciens: “Tas, kā mēs naktī gulēsim, veidojas pa dienu.” 

Savukārt neirologi ārstē dažādas citas miega patoloģijas, nemierīgo kāju sindromu, kad cilvēks kāju kustību dēļ naktī mostas, pats to nemaz neapzinoties, nakts staigāšanas, nakts murgus. Ja miega problēmām pamatā ir neiroloģiskas problēmas, to risinājums var būt arī medikamentozs.  

Visi mūsu ārsti ir arī miega speciālisti, piemēram, plaušu dakteris ir arī miega dakteris, viņš apmeklē tādas konferences, kur tiek aplūkotas plaušu un miega problēmas.Arī neirologs ir miega ārsts. Nepietiek ar to, ka esat ļoti labs neirologs, jābūt arī papildu zināšanām par miegu.

Gribētu nomierināt tos pacientus, kas baidās – atnāks pirmo reizi uz mūsu klīniku un gadīsies ne pie īstā speciālista. Pirmajā konsultācijā viņam nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus, un nākamreiz viņš jau dosies pie ārsta, kas strādās tieši ar viņa miega traucējumiem. Turklāt izmeklējumus nav jādodas veikt uz citiem medicīnas centriem, jo tas izdarāms vienuviet – uz vietas mūsu klīnikā.

Kuri izmeklējumi vislabāk parāda – jā, šaubu nav, cilvēkam ir miega problēma?

Pasaulē vispopulārākie ir divi miega izmeklējumi – poligrāfija un polisomnogrāfija.

Poligrāfiju tagad iespējams veikt arī mājas apstākļos, cilvēkam tikai atliek iegādāties vienreizlietojamu ierīci. Tā savienojas ar telefonu, un no rīta mums tiek atsūtīti nakts izmeklējuma dati. Tas nozīmē, ka cilvēkam pašam pat nav jānāk pie mums. Šis izmeklējums parāda vitāli svarīgus, bet tādus miegā viegli nosakāmus parametrus kā elpošana, krūškurvja kustības, skābekļa līmenis, gaisa plūsma, pozīcija, kādā cilvēks guļ.

Polisomnogrāfija ir uz vietas miega laboratorijā veikta poligrāfija plus smadzeņu aktivitātes mērījumi (tās viļņi, miega fāzes), acu, žokļu, kāju kustības, piemēram, ja ir nemierīgo kāju sindroms.

Pārsvarā strādājam ar Lowenstein Medical (Vācija) ražotajām iekārtām. Gadu gaitā esam pārliecinājušies, ka šo ražojumu kvalitātei varam droši uzticēties. Mūsu inženieris, kura uzdevums ir iekārtas uzturēt darba kārtībā, pat smejas – ar tik kvalitatīvām iekārtām viņam darba tā pamaz.

Kā jau minēju, uzņēmums daudz iegulda tehnoloģijās. Jaunākais mūsu ieguldījums ir vismodernākā miega izmeklējuma aparatūras komplekta iegāde. Tas sastāv no miega diagnostikas iekārtas, CO2 līmeņa asinīs kontroles iekārtas, CPAP iekārtas, skābekļa iekārtas un infrasarkanās kameras, kas ļauj vērot pacientu visas nakts laikā no ārsta kabineta. Arī visu ierīču un aparatūras novērošana un regulēšana notiek no blakus esošā ārsta kabineta, lai minimāli traucētu pacientu. Lieki piebilst, ka īpaši rūpējamies par pacienta komfortu nakts izmeklējuma laikā. Svarīgs ir viss – no gultas un gultasveļas līdz apgaismojumam.

Jāatzīst gan, ka šāds izmeklējums ar vismodernāko aparatūru cilvēkam izmaksā diezgan dārgi, aptuveni 400 eiro, toties tā laikā pamanāmies izdarīt to, ko ar citādu metodoloģiju paveiktu divās nedēļās.

Visvairāk šāds izmeklējums būtu vajadzīgs ļoti apaļīgiem kungiem un dāmām, kam jau ir kādas sirds-asinsvadu slimības, sirds mazspēja, cukura diabēts vai hroniskas plaušu slimības un, piemēram, miega apnoja. Tāpat arī slaidiem cilvēkiem ar hronisku plaušu slimību, jo miega laikā viņiem parasti asinīs ir zems skābekļa līmenis, bet augsts CO2 līmenis. Izmeklējums ļaus saprast, kā varam viņiem palīdzēt, lai uzlabotos gan miega kvalitāte, gan asins gāzu sastāvs. Starp citu, asins gāzu analīzi arī var veikt Miega slimību centrā, un no šā gada janvāra tas ir valsts apmaksāts pakalpojums.

Ilgus gadus bijāt vienīgie, kas nodarbojās ar miega slimību ārstēšanu, bet tagad tam pievēršas arī citos medicīnas centros. Kādas ir jūsu vadītā Miega centra priekšrocības?  

Mūsu galvenais pluss ir lielā pieredze, kas uzkrāta šo daudzo gadu laikā kopš klīnikas nodibināšanas; tie pavadīti, specializējoties tieši uz miegu un tā sakārtošanu. Pie mums ir visi speciālisti vienuviet, tāpēc cilvēku nevajag sūtīt kaut kur citur, un līdz ar to kāda daļa nepazūd tulkojumā vai arī ārsts neārstē, teiksim, konkrētu slimību. Jo cilvēkam var būt abas slimības – gan bezmiegs, gan miega apnoja. Mēs pilnībā uzņemamies atbildību par pacientu, nevis vienu problēmas daļu atrisinām, bet ar otru liekam doties pie cita speciālista. Mūsdienās pēc pētījumiem saprotam, ka kaites ļoti bieži noris vienlaikus, un nav pareizi ārstēt tikai kaut ko vienu. Tā darot, rezultāti nebūs tik labi.

Tagad varu teikt, ka beidzot pilnībā esmu apmierināts ar Miega slimību centra darbu. Protams, uzņēmējdarbībā visu laiku jāiet uz priekšu, tāpēc jau kaļam jaunus attīstības plānus. Vienlaikus ieceri par jaunu, piemērotāku telpu atrašanu jāspēj sabalansēt ar peļņu. Kaut arī ne pārāk bieži, tomēr ir situācijas, kad pakalpojumus sniedzam ar būtisku atlaidi, jo cilvēkam nav iespēju samaksāt pilnu summu. Protams, tikai tad, ja varam viņam palīdzēt miega problēmas risināšanā un arī viņš pats ir gatavs nopietni sadarboties.   

Sarūgtina, ka nav valsts līdzfinansējuma poligrāfijai un polisomnogrāfijai. Tagad mums pacientam jāsaka – vispirms izmeklējies par savu naudu, tad varēsi saņemt valsts līdzfinansētu aparātu miega apnojas ārstēšanai. Protams, tas nav pārmetums, jo saprotu, ka valstij veselības aprūpes nodrošināšanā ir ļoti daudz vajadzību.

Nobeigumā – kādos gadījumos, ar kādām problēmām un kur vērsties pacientiem?

Miega slimību centrs ir šaura profila klīnika ar plašu multidisciplināru pieeju miega problēmu un ar elpošanu saistītu problēmu risināšanai. Tas nozīmē, ka pie mums cilvēks var vērsties, ja viņš nav apmierināts ar sava miega kvalitāti un tāpēc cieš viņa ikdienas dzīve, jo viņš izjūt nogurumu vai ir miegains, teiksim, sēžot pie auto stūres. Tāpat pie mums var nākt arī cilvēki, kas cieš no kādas hroniskas plaušu slimības, piemēram, HOPS. Gaidām arī tos, kuri naktī krāc tik stipri, ka traucē sev vai partnerim, un, protams, cilvēkus, kuri ilgstoši, taču bez vēlamā rezultāta ārstējas no bezmiega, lietojot medikamentus. Un, protams, ja cilvēkam tiek novērotas elpošanas pauzes miega laikā, paaugstināts asinsspiediens un/vai cukura līmenis asinīs, kad jau ir aizdomas par miega apnoju. Šādiem pacientiem iesakām aizpildīt īsu testu un noskaidrot, cik liels ir miega apnojas risks. Pie mums Miega slimību centrā strādā ļoti pieredzējuši pacientu reģistratori, tāpēc var zvanīt uz klīnikas reģistratūru un saņemt atbildes uz interesējošiem jautājumiem vai apmeklēt mūsu mājaslapu www.miegacentrs.lv.

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar Miega slimību centru .