Pētījums apgāž vispārpieņemto praksi par to, kā rīkoties smadzeņu satricinājuma gadījumā 
foto: Shutterstock
Esi vesels

Pētījums apgāž vispārpieņemto praksi par to, kā rīkoties smadzeņu satricinājuma gadījumā 

Jauns.lv

Ja bērns piedzīvojis smadzeņu satricinājumu, ierastā prakse ir pacientam nodrošināt pilnīgu mieru, jebšu gultas režīmu. Jaunā pētījumā konstatēts, ka, lai palīdzētu bērniem ātrāk atveseļoties pēc smadzeņu satricinājuma, labāk būtu viņus sūtīt atpakaļ uz skolu, vēsta CNN. 

Pētījumā, kas piektdien publicēts žurnālā “JAMA Network Open”, konstatēts, ka agrāka atgriešanās skolā dažiem bērniem ir saistīta ar labākiem atveseļošanās rezultātiem. 

Pētījumā tika aplūkoti dati par 1630 bērniem vecumā no 5 līdz 18 gadiem, kuri vērsās deviņās dažādās neatliekamās palīdzības nodaļās Kanādā. Pētījumā tika konstatēts, ka bērniem vecumā no 8 līdz 18 gadiem, kuri atveseļojās pēc smadzeņu satricinājuma, agrīna atgriešanās skolā divu dienu vai īsākā laikā bija saistīta ar to, ka 14 dienas pēc traumas bērni izjuta mazāk simptomu. Tas neattiecas uz bērniem vecumā no 5 līdz 7 gadiem.

Pacientiem, kuri ievēroja pētījumā sniegtos ieteikumus par lēnāku atgriešanos pie aktivitātēm, tostarp ierobežojot iespēju apmeklēt skolu un lietot elektroniskās ierīces, atveseļošanās ilga ilgāk un 10 dienas pēc traumas viņiem bija vidēji vairāk simptomu nekā tiem, kuri neievēroja šos pasākumus.

Tiek uzskatīts, ka ilgstoši ierobežojumi pēc smadzeņu satricinājuma palielina bērna depresijas un trauksmes risku, liecina iepriekš veiktie pētījumi.

Pētnieki uzskata, ka socializācijai, stresa mazināšanai, lai nepalaistu garām pārāk daudz skolas stundu, un atgriešanās pie normāla miega un skolas režīma var palīdzēt bērniem ātrāk atveseļoties. Bērnam ātrāk atgūties var palīdzēt arī vieglas līdz mērenas fiziskās aktivitātes.

Pētījuma autors Dr. Kriss Vogans stāsta, ka aptuveni pirms desmit gadiem ārsti mudināja vecākus likt bērniem atpūsties un ierobežot viņu smadzeņu darbību, lai palīdzētu ātrāk atveseļoties. 

Tomēr pēdējos piecos vai sešos gados ir notikušas pārmaiņas, teic Vogans, un tiek uzskatīts, ka pēc pirmās dienas vai divām atpūtas dienām zināma aktivitāte ir noderīga atveseļošanās procesā.

"Neskatoties uz to, mums joprojām ir ļoti nopietni jāizturas pret smadzeņu satricinājumiem," uzsvēra Vogans.

Tēmas