Metode, kas atvieglos dzīvi ikvienam, kurš baidās no vēža
Pēdējos gados veiktie pētījumi liecina, ka katram cilvēkam pēc 45 gadu vecuma vajadzētu veikt padziļinātu resnās un taisnās zarnas izmeklējumu – kolonoskopiju. Tas attiecas arī uz tiem, kam nav sūdzību par gremošanas trakta darbību, jo šajā vecumā ievērojami pieaug iespēja diagnosticēt kādu no pirmsvēža stāvokļiem, tādējādi pasargājot sevi no saslimšanas ar audzēju, skaidro Diagnostikas centra gastroenteroloģe, endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite.
Tomēr, ja ir sūdzības un ja ar zarnu vēzi slimojis kāds ģimenes loceklis, dažkārt šis izmeklējums jāveic jau pirms 45 gadu vecuma. Tāpēc, ja tev ir kaut mazākās aizdomas par zarnu slimībām, noteikti konsultējies ar ārstu.
Četri svarīgi jautājumi
1. Kas ir kolonoskopija? Ar šo metodi diagnosticē resnās un taisnās zarnas slimības. Ja nepieciešams, izmeklējuma laikā ārsts veic biopsiju, izņem polipus un citus veidojumus.
2. Kad tā jāveic? Ja vēdera izejai ir asiņu vai gļotu piejaukums, mainīta vēdera izejas regularitāte, konsistence, vēdera izeja kļuvusi apgrūtināta vai sāpīga, ja ir neskaidras dabas nogurums, svara zudums, mazasinība.
3. Kā notiek izmeklējums? To parasti veic, izmantojot lokālo anestēziju. Endoskopu – tievu, lokanu optisko instrumentu – caur anālo atveri ievada taisnajā un resnajā zarnā un tās detalizēti apskata. Izmeklējums ilgst 20–50 minūtes, bet kopējais laiks, kas jāatvēl vizītei pie ārsta izmeklējuma dienā ir 1,5–2 stundas.
4. Kas jāzina iepriekš? Resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai, tāpēc pirms izmeklējuma jāveic speciāla zarnu sagatavošana ar tīrīšanai paredzētiem medikamentiem; par to pastāsta ārsts. Pēc izmeklējuma vēl aptuveni stunda jāpavada medicīnas iestādē, līdz narkoze izgājusi. Pēc ārsta apskates var doties mājās.
Jo kvalitatīvāka aparatūra, jo labāk
Svarīgi, ar kādu iekārtu izmeklējumu veic, – jo labāk tā aprīkota, jo veiksmīgāk un precīzāk var noteikt diagnozi. Piemēram, lai resnajā zarnā konstatētu plakanus polipus un noteiktu lielu polipu robežas, nepieciešams zarnu gļotādu apskatīt, izmantojot uzlabotus gaismas filtrus, kas, dodot spilgtāku gaismu, palielina attēla kvalitāti. Ārsts izmanto arī ūdens padeves iekārtu, lai noskalotu gļotādu no nevēlamiem aplikumiem un redzētu zarnu pilnā apjomā. Tādējādi var atrast polipus, it īpaši plakanos un zobainos, kas nepilnīgi iztīrītu zarnu gadījumā var slēpties zem izkārnījumu aplikuma.
Lai izmeklējuma laikā pilnā apjomā izvērtētu resnās zarnas gļotādu, zarna jāuzpilda ar gāzi. Līdz šim to darīja ar gaisu, taču nereti tas pacientiem radīja nepatīkamas sajūtas. Daži sūdzējās par piepūsta vēdera sajūtu, diskomfortu, reizēm pat par sāpēm, kas saistītas ar zarnu sieniņas iespriegumu. Lai izvairītos no šīm nepatīkamajām sajūtām, pasaules vadošajās klīnikās zarnas uzpildīšanai izmanto ogļskābo gāzi, kas zarnu uzpūš lēnāk un saudzīgāk, mazinot nepatīkamās sajūtas pēc procedūras. Ogļskābā gāze absorbējas 150 reižu ātrāk par gaisu un tiek pilnībā izvadīta caur plaušām.