Nepērc tumšas krāsas piparkūkas! Uztura speciāliste skaidro, kāpēc
foto: LETA
Noslēdzot labdarības akciju, kuras laikā deputāti un parlamenta darbinieki gādāja Ziemassvētku dāvanas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem, pie Saeimas nama notiek radošā darbnīca.
Runā speciālists

Nepērc tumšas krāsas piparkūkas! Uztura speciāliste skaidro, kāpēc

Jauns.lv

Piparkūkas ir viens no Ziemassvētku simboliem. Eiropā tās ienāca 16. gadsimtā, un kādreiz šie cepumi bija rets un izsmalcināts svētku gardums. Tradicionāli piparkūku mīklu gatavoja un nostādināja pat vairākus mēnešus, taču mūsdienās to var iegādāties jau gatavu lietošanai. Kuras tad ir veselīgākās piparkūkas, un kāpēc priekšroku dot gaišākas krāsas Ziemassvētku gardumam, LTV raidījumam “Revidents” skaidro sertificēta uztura speciāliste Zane Timpare.

Piparkūkas ir našķis, raidījumā vērtēja eksperte, un dienā vēlams apēst ne vairāk kā vienu sauju šo cepumu.
"Sauja – tas tiešām skan maz. Jo piparkūkas pieder pie produktiem, ko mēs tā ļoti ātri un nemanot apēdam un varam apēst diezgan lielos daudzumos," stāstīja Timpare, "līdzīgi kā, piemēram, riekstus.

Būtiskas atšķirības starp veikalā nopērkamu un mājās gatavotu mīklas sastāvu nav, norādīja uztura speciāliste. Taču, izvēloties produktu, priekšroku vēlams dot tādam, kurā ir pēc iespējas mazāk sastāvdaļu.

Un uzmanība jāpievērš arī miltu sastāvam: "Es ieteiktu izvēlēties piparkūkas, kurām ir pievienoti rudzu pilngraudu milti. Un, protams, izvēlēties vietējo ražotāju piparkūkas.

Tiesa, veikalos nopērkamās mīklas sastāvā lielākoties ir margarīns jeb augu tauki. Un no tiem rūpnieciski ražotos produktos bieži vien rodas veselībai nevēlamās transtaukskābes. Uztura speciāliste gan mierina – Eiropas Savienībā jau vairākus gadus spēkā ir ļoti stingri ierobežojumi transtauku daudzumam dažādos pārtikas produktos.

Latvijā svētkos ierastas ir tumši brūnas piparkūkas, taču uztura speciāliste atklāja, ka veselīgāki būs gaišākas krāsas cepumi.

"Viss ir saistīts ar tādu vielu kā akrilamīds, kas veidojas, tieši karsējot cukurus augstās temperatūrās. Un piparkūkas ir tas produkts, kur mēs gan karamelizējam cukuru, gan izmantojam dažādus sīrupus, gan grauzdējam. Un akrilamīds veidojas tieši šādos brūnināšanas procesos."

Tā ir potenciāli kancerogēna viela. Akrilamīdi veidojas cieti saturošos produktos, kas apstrādāti augstā temperatūrā. Un tie var būt kartupeļu čipsi, grauzdēta maize, cepumi un arī piparkūkas.

Tēmas