Jāizveido stabila komanda. Stradiņa slimnīca vismaz uz gadu aptur aknu transplantācijas operācijas
foto: LETA
Ilustratīvs foto
Dzīvības loterija

Jāizveido stabila komanda. Stradiņa slimnīca vismaz uz gadu aptur aknu transplantācijas operācijas

Jauns.lv

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) vadītājs Rinalds Muciņš pirmdien Latvijas televīzijas (LTV) raidījumā "Rīta panorāma" pavēstījis, ka slimnīca šobrīd ir apturējusi aknu transplantācijas operāciju veikšanu.

Kā zināms, Veselības ministrija (VM) plāno vērtēt transplantācijas procesu Latvijā, jo no PSKUS veiktajām 13 aknu transplantācijas operācijām tikai pieci pacienti atguvušies, bet astoņi aizgājuši no šīs dzīves, nenodzīvojot ilgāk par desmit dienām.

"Stradiņa slimnīcai ir pieredze transplantācijā kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem. Tās ir gan nieres, gan sirds, gan arī aknas. Runājot par aknām, protams, katrs gadījums ir mazliet unikāls, bet kopumā aknu transplantācija tiek veikta kopš 2011. gada, un komanda ir apmācīta samērā sen. Tā apmācība nav bijusi pietiekami regulāra," pauda Muciņš. "Noturēt šo komandu ir bijis liels izaicinājums."

Otrs aspekts skaudrajai statistikai ir pacientu veselības stāvoklis. "Latvijā pacienti ir smagākā stāvoklī. Tas ir papildu risks šādu manipulāciju, operāciju veikšanai," norādīja Muciņš.

Slimnīcas vadītājs pauž, ka kolēģi ir ielikuši visu sirdi un visas spējas, lai operācijas būtu veiksmīgas, tomēr diemžēl daudzos gadījumos operācijas rezultāts ir neapmierinošs.

"Šobrīd mēs esam pieņēmuši lēmumu apturēt šīs transplantācijas veidu līdz brīdim, kad mēs izveidosim stabilu komandu un vēlreiz veiksim apmācību ciklu," norādīja Muciņš.

Tāpat viņš pauda, ka, lai veiksmīgi veiktu operācijas, ir nepieciešama stabila pacientu plūsma - vismaz 20 operācijas gadā, lai gūtu pieredzi.

"Šobrīd mēs veicam 3, 4 operācijas gadā," norādīja Muciņš.

Aknu transplantācijas slimnīcā apturētas vismaz uz gadu vai pat ilgāk, norādīja slimnīcas vadītājs.

VM iepriekš paudusi, ka PSKUS ir jāizvērtē visi iepriekšējie gadījumi un jāvēršas ministrijā ar plānu, audita laikā gūtajiem secinājumiem, risinājumiem un finanšu aprēķiniem.

"Būtiski ir atrast pareizo risinājumu pacientiem. Ja operāciju tās sarežģītības dēļ Latvijā nav iespējams veikt, ar atbilstošu ārstu konsīlija slēdzienu var doties uz Nacionālo veselības dienestu, saņemt S2 veidlapu un valsts apmaksātu operāciju veikt citā valstī," skaidroja ministrijā.