“Situācija ir nopietna!” - aptiekās nevar nopirkt bērniem domātas antibiotikas, zāļu trūkst visā Eiropā
Daudzu šajā laikā slimojošu bērnu vecākus uztrauc fakts, ka aptiekās nav nopērkams ārsta izrakstīts medikaments – antibiotiku pulveris dzeramu zāļu pagatavošanai. Trūkst antibiotiku arī pieaugušajiem. Aptiekās situāciju risina, gan sazinoties ar ģimenes ārstiem un zāles aizstājot, gan gatavojot tās uz vietas. Antibiotiku trūkums esot visas Eiropas problēma, kas līdz šim pārāk paļāvās uz piegādēm no trešās pasaules valstīm, vēsta LTV raidījums “Panorāma”.
Mitrajā un aukstajā laikā, pieaugot kakla, deguna un ausu saslimšanām, aizvien vairāk pacientu saskaras ar to, ka vienā aptiekā ārsta izrakstītās zāles nopirkt nevar. To trūkst vai nav vispār.
Dzirciema aptiekas vadītāja, farmaceite Sigita Čulkstena atzina, ka situācija ir nopietna. Šī nav pirmā reize, kad kādu zāļu nav. Trūkst populāru bērnu antibiotiku, kuras lieto sīrupa veidā.
"Pašlaik ir respiratoro saslimšanu laiks. Ārsti daudz nozīmē antibiotikas. Darām, ko varam, sazvanāmies ar ārstiem. Ja nav viens, varbūt ir cits sīrups. Varbūt uz kapsulām. Citos gadījumos piedāvājam šo sīrupu izgatavot aptiekā," pastāstīja Čulkstena.
Dzirciema aptieka ir viena no nedaudzajām, kur zāles gatavo arī uz vietas. Tāpēc tur var pagatavot citviet trūkstošo antibiotiku sīrupu bērnam, attiecīgās proporcijās sasmalcinot pieaugušo zāles, kuras pieejamas tablešu veidā.
Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute norādīja, ka par medikamentu trūkumu atbildība dalās: "Tā ir ķēde, kur ir iesaistīti gan ražotāji, gan lieltirgotāji, es teikšu – arī valsts instances."
Izeja varētu būt lielāku uzkrājumu veidošana. Tas gan draud ar cenu pieaugumu. Jo, veidojot krājumus, tirgotājs gribēs iesaldētos līdzekļus atgūt no pacienta.
Trūkstošās bērnu antibiotikas tagad ir atrastas, un piegādes atsākušās.
Arī šodien, 11. novembrī, ievedīs jaunu partiju. "Šobrīd esam saņēmuši iepriecinošas ziņas, ka kārtējās piegādes ir notikušas. Līdz ar to situācija savā ziņā ir atrisinājusies," pastāstīja Valsts zāļu aģentūras direktora vietnieks Sergejs Akuličs.
Taču pati problēma nebūt nav atrisināta, jo aktīvās vielas trūkst visā Eiropā, kas līdz šim pārāk paļāvās uz piegādēm no trešajām valstīm. Ļoti daudz antibiotiku izmanto Ukrainas karā ievainoto ārstēšanai.