Informācija, ko vajadzētu zināt par probiotiku lietošanu
Pēdējos gados ir pieaudzis probiotiku – dzīvu mikroorganismu, kas pierādījuši labvēlīgu ietekmi uz cilvēka veselību, – patēriņš iedzīvotāju vidū dažādās valstīs. „Probiotikas arī tiek pētītas no dažādiem aspektiem, un atklājumi nenoliedzami ir šiem mikroorganismiem labvēlīgi,” norāda “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.
Balstoties uz dažādos pētījumos iegūtajiem rezultātiem, farmaceite aplūko secināto par atsevišķu probiotiku labvēlīgo ietekmi uz cilvēka organismu. Tiesa, te minēti tikai daži pētījumos iegūtie fakti. Probiotiku izpēte ir zinātnieku redzeslokā un pētījumi noris joprojām.
„Aptiekās ir plašs produktu piedāvājums, kuri satur probiotiskās baktērijas, tādēļ, izvēloties līdzekli, ir svarīgi konsultēties ar farmaceitu un saprast, kāds ir šo produktu sastāvā esošo probiotiku mērķis un funkcija, nonākot organismā,” saka farmaceite Ērika Pētersone.
Bifidobaktērijas
Lielākā daļa bifidobaktēriju sugu atrodas kuņģa un zarnu traktā.
Viena no daudz pētītām ir bifidobaktēriju suga Bifidobacterium animalis.
Lūk, daži piemēri tam, kas konstatēts pētījumos par šo bifidobaktēriju!
- Bifidobacterium animalis var palīdzēt normalizēt vēdera izejas biežumu.
- Pierādīta korelācija starp probiotikām un imūno šūnu darbību, kas kā atbildes reakciju rada citokīnus, turklāt atbildes reakcija palielinās, palielinot lietoto probiotiku devas.
- Lietojot kopā ar laktobaktērijām, var ievērojami samazināt ar antibiotikām saistītas caurejas biežumu un ilgumu.
- Pētījums, kurā pacienti saņēma gripas vakcīnu un bifidobaktēriju B.animalis, uzrādīja, ka probiotiku grupā bija ievērojami lielāks to pacientu skaits, kuriem antivielu līmenis pēc gripas vakcīnas palielinājās vismaz divas reizes.
- B. animalis uzņemšana labvēlīgi ietekmē augšējos elpceļus infekcijas laikā.
Bifidobaktērija Bifidobacterium breve pētīta saistībā ar zīdaiņu un bērnu veselību.
- Pētījumā konstatēts, ka priekšlaikus dzimušajiem B. breve ievadīšana samazināja patoloģiskos vēdera simptomus un uzlaboja svara pieaugumu.
- B. breve konkrētu celmu ikdienas lietošana samazināja zīdaiņu koliku izpausmes biežumu gan ar krūti, gan ar pudelīti barotiem mazuļiem.
- Pētījumā vērtēta B. breve (BBG-01) celma iedarbība uz bērniem ar diagnozi vēzis. Konstatēts, ka probiotiku ievadīšana ir efektīva drudža epizožu mazināšanā. Tās var būt arī kā papildinājums ķīmijterapijas laikā, lai uzlabotu vispārējo veselības stāvokli un mazinātu komplikāciju risku.
Bifidobaktērija Bifidobacterium longum noderīga gan gremošanas sistēmas, gan imūnās sistēmas veselībai.
- B. longum saturošu piena produktu patēriņš var uzlabot vēdera izejas biežumu un mazināt aizcietējumus pieaugušajiem.
- Var uzlabot gados vecāku cilvēku noturību pret patogēniem vīrusiem, un to var izmantot, lai uzlabotu imūnreakciju, vakcinējot pret gripu.
- Pacientiem, kam veikta zarnu operācija jeb kolorektālā rezekcija, probiotiku lietošana mazināja pēcoperācijas iekaisuma reakcijas un uzlaboja hematoloģiskā un uztura stāvokļa atjaunošanos.
- B. longum lietošana samazina elpceļu slimību simptomu (drudzis, iesnas, klepus) ilgumu.
Bifidobaktērija Bifidobacterium bifidum svarīga imūnsistemas normālas darbības nodrošināšanā.
- Piemīt patogēno baktēriju inhibējošā (kavējošā) iedarbība.
- Ir pārliecinoši pierādījumi tam, ka šīs bifidobaktērijas labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu un aizsargā no alergēniem.
- Probiotiskie polisaharīdi, kas izdalīti no B. Breve, ir parādījuši pretčūlu iedarbību gan tieši, gan netieši, piemēram, imūnsistēmu stimulējoši.
Laktobaktērijas
Baktērijas, kas pieder pie Lactobacillus ģints, ir pienskābās baktērijas. Tās sastopamas augos vai augu izcelsmes produktos, skābbarībā, raudzētā pārtikā, piemēram, jogurtā, sierā, olīvās, marinētos gurķos, kā arī cilvēka mutes dobumā, kuņģa un zarnu traktā un sievietes makstī. Tieši kuņģa un zarnu traktā sastopamās Lactobacillus sugas ir izpelnījušās milzīgu uzmanību to veselību veicinošo īpašību dēļ. Parasti tās izmanto kā probiotikas.
Lactobacillus rhamnosus – gan caurejas, gan kariesa izpausmes mazināšanai
- Sievietēm, kuras pēcdzemdību periodā saņēma šo laktobaktēriju, bija ievērojami zemāki depresijas un trauksmes rādītāji.
- Spēj samazināt antibiotiku izraisītas caurejas risku.
- Var aizsargāt pret dažādiem citiem caurejas veidiem, piemēram, ceļotāju caureju, akūtu ūdeņainu caureju un akūtu ar gastroenterītu saistītu caureju.
- Spēj mazināt zobu kariesa izpausmes.
- Atsevišķiem L. Rhamnosus celmiem ir novērota labvēlīga ietekme urīnceļu infekcijas ārstēšanā.
Laktobaktērija Lactobacillus acidophilus – pret bakteriālo vaginozi jeb piena sēni
- Lactobacillus uztura bagātinātāji (tostarp acidophilus), ko lieto katru dienu, var palīdzēt novērst un ārstēt bakteriālo vaginozi, ko izraisa maksts mikrofloras nelīdzsvarotība.
- Konstatēts, ka sešu mēnešu ikdienas L. acidophilus lietošana samazināja drudzi par 53%, klepu – par 41%, antibiotiku lietošanu – par 68% un skolas prombūtnes dienas – par 32%.
- Probiotikas piedevas, kas satur L. acidophilus, ir efektīvas kopējā holesterīna un ZBL (sliktā) holesterīna līmeņa pazemināšanā.
Vai probiotiku lietošanai mēdz būt blaknes?
„Jā, raugoties uz pasaules datiem, ir fiksēti ziņojumi par to, ka, lietojot probiotiskās baktērijas lielākās devās nekā paredzēts, mēdz būt diskomforta sajūta kuņģa un zarnu traktā, piemēram, vēdera pūšanās un meteorisms, taču parasti tas ir īslaicīgi. Reti, tomēr ir cilvēki, kuriem atsevišķas probiotiskās baktērijas var izraisīt alerģisku reakciju. Daži ir ziņojuši arī par asinsspiediena pazemināšanos, rīkles pietūkumu un niezošiem izsitumiem,” norāda farmaceite.
Kā probiotikas mijiedarbībojas ar medikamentiem?
- Lietojot probiotikas antibiotiku terapijas laikā, jābūt vismaz divu stundu starpposmam.
- Pretsēnīšu līdzekļi var samazināt lietoto rauga baktēriju efektivitāti.
- Probiotikas jālieto piesardzīgi tiem, kuri lieto imūnsupresantus un ķīmijterapijas līdzekļus, jo probiotikas var izraisīt infekciju vai patogēnu kolonizāciju cilvēkiem ar novājinātu imunitāti.
- C vitamīns darbojas kā augšanas faktors daudziem baktēriju celmiem.
Konstatēta mijiedarbība arī ar citiem medikamentiem, tādēļ, pirms probiotiskā līdzekļa iegādes aptiekā noteikti jākonsultējas ar farmaceitu un jāizstāsta par visām tobrīd lietotajām zālēm.
Probiotiku pētījumi turpinās
“Pētījumi apliecina, ka probiotikas var būt efektīvas kuņģa un zarnu trakta traucējumu, piemēram, kairinātās zarnas sindroma gadījumā, pret ceļotāju caureju, gremošanas traucējumiem, antibiotiku izraisītas caurejas profilaksei, ka tās der vispārējās veselības uzlabošanai. Uzrādīti arī daudzsološi rezultāti vēža papildterapijā, nieru slimību gadījumā un aptaukošanās ārstēšanā. Joprojām norit pētījumi, vai probiotiku efektivitāte būs novērojama autisma, pankreatīta, fibromiolģijas un citu slimību ārstēšanā.
Plašāk raugoties – probiotiku (arī prebiotiku un sinbiotiku) joma var veicināt jaunas pētniecības nozares attīstību, paverot ceļu personalizētai medicīnai un, iespējams, pat nākotnes bioterapijai,” uzsver farmaceite Ērika Pētersone.