Zobu higiēna. Kāpēc veidojas smaganu kabatas?
Zobu no ārpuses apņem smaganas, bet tās nav pieaugušas pie zoba. Starp zobu un smaganu ir spraudziņa (smaganu rieva), kurā var uzkrāties aplikums.
Nenotīrot aplikumu no zobiem un zobu starpām, šajā smaganu rievā savairojas daudz baktēriju, kas rada audu bojājumu. Sākumā pazīmes ir smaganu iekaisums, kas izpaužas kā asiņošana. Neuzlabojot mutes dobuma higiēnu, process ies tālāk – noārdīsies kauls, un veidosies smaganu kabatas.
Noārdoties kaulam, padziļinās sprauga starp zobu un smaganu, izveidojas tāds kā tukšums. Dziļas smaganu kabatas var novest pie zobu kustīguma, jo tiek zaudēts kauls ap zobiem, un tas var beigties ar zobu izkrišanu, jo zobam nav kur turēties. Parasti šis iekaisuma process notiek bez īpašām sūdzībām.
Ko darīt?
Ja smaganu kabatas nav ļoti dziļas, mājas apstākļos vari lietot zobu diegu, starpzobu birstītes vai mutes dobuma irigatorus (spēcīga ūdens strūkla). Dziļas smaganu kabatas (vairāk par 4 mm) nav iespējams iztīrīt mājas apstākļos. Obligāti ir jāapmeklē zobu higiēnists vai periodontologs, kurš veiks mutes dobuma higiēnu un rekomendēs, cik bieži nepieciešams atkārtot šo procedūru (tikai tādā veidā var iegūt labu rezultātu).