Zinātnieki izstrādā izgudrojumu, kas pilnībā mainītu medicīnu, kādu to pazīstam šodien
Pētnieki izstrādājuši pastmarkas lieluma ultraskaņas uzlīmes, ar kuru palīdzību iespējams “palūkoties ķermeņa iekšienē”. Plāksteri 48 stundas spēj radīt skaidrus iekšējo orgānu attēlus, vēsta “Independent”.
Pašlaik ultraskaņas izmeklējumu veikšanai ir nepieciešams apjomīgs un specializēts aprīkojums, kas pieejams tikai slimnīcās un ārstu kabinetos. Taču Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta inženieru izstrādātās ultraskaņas uzlīmes varētu padarīt šo tehnoloģiju tikpat pieejamu kā plāksteru iegādi aptiekā.
Ultraskaņas plāksteri ļauj ārstiem redzēt pacienta iekšējo orgānu attēlus tiešsaistē. Lai virzītu skaņas viļņus ķermenī, tiek izmantotas zondes.
Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta maģistrantūras students Čonghe Vangs sacīja: "Valkājamiem ultraskaņas attēlveidošanas rīkiem būtu milzīgs potenciāls nākotnē klīniskajā diagnostikā. Tomēr esošo ultraskaņas plāksteru izšķirtspēja un attēlveidošanas ilgums ir salīdzinoši zems, un tie nespēj attēlot dziļus iekšējos orgānus.”.
Pētnieki uzlīmes pielietoja uz brīvprātīgajiem, pierādot, ka tās spēj radīt augstas izšķirtspējas attēlus. Uzlīmes labi pieķērās un fiksēja izmaiņas orgānos, cilvēkiem veicot dažādas darbības, tostarp sēžot, stāvot, skrienot un braucot ar velosipēdu.
Lai gan izgudrojums vēl nav pilnvērtīgs, pētnieki apgalvo, ka jau esošajā formā tam varētu būt tūlītēja ietekme. Piemēram, tos varētu izmantot pacientiem slimnīcā, līdzīgi kā elektrokardiogrāfijas uzlīmes sirdsdarbības kontrolēšanai.
Pašlaik komanda strādā pie tā, lai ierīces būtu bezvadu, proti, pacients tās brīvi spētu lietot arī mājas apstākļos, un tās varētu iegādāties aptiekā, gluži kā parastus plāksterus. Inženieri ierosināja, ka ierīce varētu palīdzēt cilvēkiem fiksēt treniņa brīdi pirms pārmērīgas slodzes un apstāties, pirms muskuļi tikuši pārpūlēti.
“Mūsu vīzija ir plāksteri, kas būtu piestiprināmi dažādās ķermeņa vietās, un tie sazinātos ar mobilo tālruni, kurā mākslīgā intelekta algoritmi pēc pieprasījuma analizētu attēlus,” skaidroja pētījuma galvenais autors Iksuanhe Zhao, mašīnbūves un civilās un vides inženierijas profesors.