Kāpēc tik ļoti izkrīt mati pēc slimošanas? Tam patiesībā ir vienkāršs izskaidrojums
Pēc jebkuras vīrusa infekcijas, kad temperatūra vairāk nekā trīs dienas bijusi augstāka par 38 vai 39 grādiem, intoksikācijas dēļ mats strauji pāriet izkrišanas fāzē, un pēc diviem trim mēnešiem to aizvieto jauns mats, un vecais izkrīt, skaidro ārste triholoģe Inga Zemīte.
Nepietiek ar iesnām un klepu, ko atnesis ieilgušais vēsais pavasara sākums, nu pēc slimošanas pastiprināti izkrīt arī mati. Ko darīt? Kādus vitamīnus lietot?
Šī ir klasiska situācija!
Tas ir saistīts ar faktu, ka slimības dēļ organismā pastāv aktīvs iekaisums, rodas toksīni, kas bojā matu saknīšu šūnas, kuras ātri dalās un uz visām negācijām – intoksikāciju, stresu un citām sliktajām lietām, kas notiek organismā, – reaģē ļoti aktīvi. Šī matu straujā pāreja izkrišanas fāzē intoksikācijas dēļ ir viens no mehānismiem, kā mats palīdz sevi pasargāt no bojāšanas.
Izkrišanas fāzē mats atrodas aptuveni piecas sešas nedēļas, un, kad cilvēks ir izveseļojies, aptuveni pēc diviem, trijiem mēnešiem jaunais mats sāk stumt veco ārā, un mati pastiprināti izkrīt. Tā ir klasiska situācija, kas notiek pēc slimībām. Daudzi sūdzas par matu pastiprinātu izkrišanu pēc slimošanas ar Covid-19. Uz to attiecas gan šis jau aprakstītais mehānisms, kad intoksikācijas dēļ mati izkrīt, gan arī ir izpētīts un aprakstīts mehānisms, kad vīruss tieši bojā matu saknīšu šūnas un notiek mata pāreja izkrišanas fāzē, – tie sāk intensīvi izkrist nevis pēc diviem vai trim mēnešiem, bet jau mēnesi vai dažas nedēļas pēc saslimšanas. Un, tā kā pēc Covid-19 pārslimošanas darbojas abi šie mehānismi, tad matu izkrišana var būt ļoti apjomīga.
Savā praksē esmu arī novērojusi, ka pēc vieglas Covid-19 formas pārslimošanas mati praktiski neizkrīt. Labā ziņa ir tā, ka pēc diviem trim mēnešiem mati sāk atkal augt un visbiežāk arī atjaunojas.
Šajās situācijās gan ir svarīgi sekot līdzi, kādos apstākļos tiem jāaug. Ja cilvēks ir pilnībā vesels un nekādu blakussaslimšanu nav, tad, visticamāk, mati ataugs bez problēmām. Ja organismā ir kādu uzturvielu deficīts vai tendence uz androgēno alopēciju, vai pietiekami labi nestrādā vairogdziedzeris, vai nav laba asinsrite, vai pastāv citi nelabvēlīgi blakusfaktori, mati ataugs, bet ne pietiekami kvalitatīvi, tāpēc kopējais matu apjoms vairs nebūs tāds, kāds bija iepriekš.
Līdz šim veiktajos pētījumos ir novērots, ka aptuveni 10% pārslimojušo matu izkrišana pāriet hroniskā formā un tie neataug. Kopumā tas ir atkarīgs no mūsu organisma kā bioloģiskas sistēmas, kā tā reaģē uz vīrusu. Liela nozīme ir arī ģenētiskajai predispozīcijai.
Ietekmē gadalaiks
Pavasarī daļai cilvēku novēro izteiktāku sezonālo matu izkrišanu. Izpētīts un atklāts, ka hormonu svārstības dažādos gadalaikos arī ietekmē matu stāvokli un dažkārt veicina to izkrišanu. Vasaras periodā testosterons vīriešiem un sievietēm ir augstāks, jo esam aktīvāki, tāpēc rudenī izteiktākas androgēnu ietekmes dēļ novēro aktīvāku androgēnu alopēciju.
Vitamīni stiprina, bet neaptur izkrišanu
Svarīgākie vitamīni, kas nepieciešami matiem, ir B grupas vitamīni, (pantotēnskābe, biotīns), no minerālvielām – dzelzs, varš un cinks. Protams, matam vajadzīgas arī aminoskābes, jo keratīns pēc savas struktūras ir olbaltumviela. Visās matu vitamīnu formulās vairāk vai mazāk varam atrast šīs aktīvās vielas. Tomēr ir svarīgi saprast, ka vitamīni neveicina matu augšanu un neaptur to izkrišanu. Ja mati izkrīt, vitamīnus var lietot tikai ar mērķi, lai ataugušais matiņš tos saņemtu un izaugtu spēcīgāks.
Ēdienkartē jābūt olbaltumvielām
Pievēršot uzmanību uzturam, svarīgi ēdienkartē iekļaut olbaltumvielas (siers, piena produkti, gaļa vai pupiņas veģetāriešiem). Ļoti vajadzētu izvairīties no stingrām diētām, jo, kolīdz cilvēks zaudē 15 % svara, mati uz to reaģē un sāk izkrist.
Liela nozīme uzturā ir arī gaļas produktiem. Iespējams, kādam veģetārietim ir labi mati, bet tas, visticamāk, saistīts ar ļoti labu ģenētiku. Ja cilvēks neēd gaļu, ilgtermiņā dzelzs un olbaltumu trūkuma dēļ var pasliktināties matu kvalitāte un apjoms. Taču, ja veģetārietis uzņem pietiekami daudz augu valsts olbaltumvielu, no šīs problēmas var izvairīties.
Kā palīdzēs matu kosmētika?
Matu izkrišanas vieglākiem gadījumiem ir dažādi kosmētiski ārstnieciski matu losjoni, kas uzlabo asinscirkulāciju un pasargā matus no hormonu ietekmes. Smagākos gadījumos ārīgi jālieto bezrecepšu vai recepšu preparāti, kurus jauc losjonos kā medikamentus, un tie brīnišķīgi palīdz gan ataudzēt, gan nostiprināt matus.
Vispirms ir jāsaprot iemesls, kāpēc mati izkrīt, jo ir ļoti svarīgi nevis vienkārši lietot jebkuru līdzekli, ko ieraugām veikalā vai aptiekā, bet tieši to, kas katram ir piemērots un palīdzēs atrisināt konkrēto problēmu.
Sīpols un eļļa nederēs
Runājot par dabas līdzekļiem, tos saviem pacientiem iesaku reti. Neraugoties uz dabīgo līdzekļu popularitāti, tie diemžēl nav tik iedarbīgi. Ja matu izkrišana izbeidzas, tajos smērējot sīpola sulu, tas nozīmē tikai to, ka tā izbeigusies pati, nevis pateicoties sīpolam. Protams, ir iespējams kombinēt ārstnieciskās kosmētikas līdzekļus ar medikamentiem un uztura bagātinātājiem, taču praktiski dabas līdzekļus neiesaku. Ja nu vienīgi ūdens mīkstināšanai pievienot mazliet ābolu etiķi, lai ūdens, kura sastāvā ir daudz dzelzs, kļūtu mīkstāks.
Jutīgai galvas ādai var izmantot alvejas putriņu – likt to kā masku, jo alveja nomierina ādu.
Noteikti neiesaku ziest matos eļļainas struktūras matu līdzekļus, jo, eļļu uzklājot uz mata, tā kādu brīdi paspīd, taču mats ir nedzīva struktūra, un, kad eļļa būs sasūkusies kutikulā, matam žūstot, tas tiks deformēts.
Mītu par matiem ir daudz, un vienmēr, kad kāds mēģina kaut ko darīt, lai matus uzlabotu, iesaku padomāt, vai tiešām konkrētā darbība, padomājot loģiski, varētu palīdzēt.
Pārbaudiet hormonus!
Endokrinoloģe Svetlana Saveļjeva atzīst, ka pēc jebkuras slimības asins analīzēs, iespējams, uzrādīsies vairogdziedzera funkciju traucējumi, kas pastiprināti stimulē matu izkrišanu. Saviem pacientiem daktere Saveļjeva vienmēr iesaka sākt ar vairogdziedzera hormonu līmeņa pārbaudi.
“Vairogdziedzera galvenā funkcija organismā ir vielmaiņas aktivitātes uzturēšana. Ja rodas aizdomas par vairogdziedzera slimību, kas var izpausties ar depresiju vai trauksmi, atmiņas traucējumiem, strauju svara zudumu vai pieaugumu, ar ādas, matu un nagu izmaiņām, nespēku, nogurumu, miegainību, ar sirdsdarbības traucējumiem, iesaku vērsties pie sava ģimenes ārsta.
Vienas no visizplatītākajām vairogdziedzera hormonu sekrēcijas patoloģijām (un arī endokrinoloģiskajām patoloģijām) ir hipotireoze un hipertireoze. Vairumam vairogdziedzeru slimību ir autoimūna izcelsme, kad imunoloģiski procesi vērsti pret paša organisma vairogdziedzera šūnām.
Ja vairogdziedzera funkcija ir nepietiekama, nereti nozīmē līdzekļus, kuru aktīvā viela ir levotiroksīns, kas iedarbojas tāpat kā dabiski izstrādātais hormons. Savukārt, ja vairogdziedzera darbība ir pastiprināta, var noderēt zāles, kas satur tiamazolu, – tas kontrolē vairogdziedzera hormonu pārprodukciju vairogdziedzerī neatkarīgi no tās rašanās iemesla. Šie līdzekļi ir recepšu medikamenti, un tos nozīmē ārsts.
Tāpat saviem pacientiem iesaku vismaz divas reizes gadā pārbaudīt D vitamīna līmeni organismā, kas ļoti ietekmē vairogdziedzeru funkciju. Normālai vairogdziedzera darbībai nepieciešami dažādi vitamīni un minerālvielas, piemēram, jods, aminoskābe tirozīns, B, C grupas vitamīni, kā arī ikdienā jālieto sabalansēts un daudzveidīgs uzturs.”