foto: Shutterstock
Pieaugot Covid-19 saslimušo skaitam, aicina pievērst uzmanību diviem jauniem “brīdinošiem simptomiem”
Esi vesels
2022. gada 25. jūlijs, 15:59

Pieaugot Covid-19 saslimušo skaitam, aicina pievērst uzmanību diviem jauniem “brīdinošiem simptomiem”

Jauns.lv

Londonas Karaliskās koledžas imunoloģijas pasniedzējs, lietotnes “Covid Zoe” dibinātājs, profesors Tims Spektors brīdina par diviem jauniem Covid-19 izraisītiem simptomiem. 

“Nogurums no rīta, uzreiz pēc nakts miera, pat ja tas bijis labs, kā arī sāpju sajūta kaklā, var signalizēt par Covid-19 infekcijas klātbūtni,” uzsvēra profesors. 

Viņš piebilda, ka omikrona variantam līdz šim kakla sāpes kā simptoms tika novērotas reti, tas bija viens no delta paveida pirmajiem simptomiem, taču, izplatoties jaunajiem apakšvariantiem BA.4 un BA.5, kakla sāpes ir atgriezušās. 

Saskaņā ar Nacionālā statistikas biroja datiem nedēļā līdz 14. jūlijam Covid inficēšanās gadījumu skaits Apvienotajā Karalistē palielinājās par 7%, tāpat inficēto skaits pieaug citās pasaules valstīs, atbildīgajiem dienestiem ceļot trauksmi par tuvojošos trešo Covid-19 vilni. 

"Pašlaik ir divreiz vairāk Covid gadījumu nekā saaukstēšanās gadījumu. Šī attiecība nekad nav bijusi tik augsta," sacīja profesors. 

"Simptomi ir ļoti līdzīgi, tikai parasti vairāk noguruma un kakla sāpju - tāpēc labāk pieņemt, ka tas ir Covid-19, nevis parasta saaukstēšanās,” aicinot cilvēkus būt piesardzīgiem un pie pirmajām slimības pazīmēm palikt mājās, sacīja Spektors. 

Pagājušajā nedēļā viņš apgalvoja, ka jaunākie pētījumi par omikrona apakšvariantiem BA.4 un BA.5 apstiprina, ka tie spēj apiet vakcīnu un izslimošanas radīto imunitāti, tāpēc neesot brīnums, ka saslimušo skaits turpina pieaugt. 

Saskaņā ar Lielbritānijas Nacionālā statistikas biroja datiem, pašreizējā omikrona viļņa laikā ir ievērojami pieaudzis atkārtotu inficēšanās gadījumu skaits. 

Gadījumu skaits turpina pieaugt arī pie mums

Kopš aprīļa Latvijā sasniegts augstākais Covid-19 kumulatīvais rādītājs.

Visās vecuma grupās pieaug jaunatklāto gadījumu skaits, visaugstākā saslimstība saglabājas  vecuma grupā 20-49 gadi. Covid-19 gadījumu pieaugums novērojams visā Latvijā, tomēr saslimstība virs Latvijas vidējā rādītāja ir Rīgā un Vidzemē.  

SPKC atgādina, ka joprojām jāievēro Covid -19 profilakses pasākumi, piemēram:    

  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru) vai citām Covid-19 pazīmēm;
  • censties ievērot 2 metru distanci, atrodoties publiskajās vietās;
  • izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties 2 metru attālumā no citiem;
  • izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas), nepieskarties ar netīrām rokām sejai;    
  • bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā). Ja iespējams, maksimāli intensīvi jāvedina sabiedriskā transporta saloni; 
  • vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2  lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi  - cieši nosedzot degunu un muti;
  • Covid-19 slimnieka kontaktpersonai 7 dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza 2 dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem;
  • publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu.