Viens faktors, kas gandrīz dubulto dzemdes kakla vēža risku
Pārmērīgs svars teju divkāršo dzemdes vēža risku, secināts Apvienotās Karalistes finansētā vēža izpētes pētījumā. Tiek lēsts, ka gandrīz trešdaļu no Apvienotajā Karalistē konstatētajiem dzemdes vēža gadījumiem izraisa liekais svars un aptaukošanās. Pētījumā konstatēts, ka ar katrām piecām papildu ķermeņa masas indeksa (ĶMI) vienībām, risks pieaug par 88 procentiem.
Pētnieki analizējuši aptuveni 120 000 sieviešu no Austrālijas, Beļģijas, Vācijas, Polijas, Zviedrijas, Apvienotās Karalistes un ASV ģenētiskos paraugus. Aptuveni 13 000 pētījuma dalībnieču bija endometrija (dzemdes) vēzis.
Izpētot 14 marķierus, kas varētu būt saistīti ar aptaukošanos un dzemdes vēzi, viņi atklāja divus hormonus - insulīnu tukšā dūšā un testosteronu -, kas palielināja iespējamību saslimt ar šo slimību.
Pētījuma vadošā autore Emma Heizelvuda uzsvēra: "Šis pētījums ir pirmais solis, lai ar ģenētiskās analīzes palīdzību precīzi atklātu, kā aptaukošanās izraisa vēzi un ko var darīt, lai to novērstu. Saikne starp aptaukošanos un dzemdes vēzi ir labi zināma, bet šis ir viens no lielākajiem pētījumiem, kurā molekulārā līmenī ir noskaidrots, kāpēc tieši tā notiek. Mēs ar nepacietību gaidām turpmākos pētījumus, lai izpētītu, kā varam izmantot šo informāciju, lai palīdzētu samazināt vēža risku cilvēkiem, kas cīnās ar aptaukošanos.”.
Bristoles Universitātes speciālistu recenzētais pētījums, kas publicēts žurnālā “BMC Medicine”, ir viens no pirmajiem šāda veida pētījumiem, kurā aplūkota augstāka ĶMI ietekme uz dzemdes vēža risku.
Liekais svars vai aptaukošanās ir otrs lielākais novēršamais vēža cēlonis Apvienotajā Karalistē. Dzemdes vēzis, kas dzīves laikā skar vienu no 36 Apvienotās Karalistes sievietēm, ir īpaši cieši saistīts ar aptaukošanos, kas izraisa aptuveni trešdaļu gadījumu.
Lielbritānijas Vēža izpētes Veselības informācijas nodaļas vadītāja Džūlija Šārpa piebilda, ka šādi pētījumi apstiprina faktu, ka liekais svars vai aptaukošanās ir otrs lielākais vēža cēlonis Apvienotajā Karalistē un var palīdzēt noskaidrot cēloņus: "Tam būs izšķiroša nozīme, lai atklātu, kā nākotnē novērst un ārstēt vēzi".
ĶMI no 18 līdz 25 tiek uzskatīts par veselīgu svaru, no 25 līdz 30 - par lieko svaru, bet virs 30 - par aptaukošanos.