Pētījums atklāj, kādam riskam sevi pakļauj cilvēki, kuru naktsmiegs nepārsniedz 6 stundas
foto: Shutterstock
Esi vesels

Pētījums atklāj, kādam riskam sevi pakļauj cilvēki, kuru naktsmiegs nepārsniedz 6 stundas

Jauns.lv

Cilvēki, kuri naktī guļ mazāk par sešām stundām, ir pakļauti lielākam 2. tipa diabēta riskam, brīdina pētījums. 

2. tipa cukura diabēts ir visizplatītākā diabēta forma. Slimības gadījumā insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta, un insulīns nedarbojas pietiekoši efektīvi. 2. tipa diabēts var attīstīties jebkurā vecumā, lai gan šis stāvoklis bieži vien ir saistīts ar ģimenes anamnēzi un indivīda svaru, ir vēl citi faktori, kas var palielināt slimības risku. 

Bristoles universitātes pētījumā noskaidrots, ka tiem cilvēkiem, kuri cieš no regulāra bezmiega, vai aizņemtības dēļ nakts miegam neatvēl pietiekoši daudz stundu, ir lielāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu. 

Pētnieki salīdzināja augsto cukura līmeni asinīs ar bezmiega simptomu biežumu. Pētījuma dalībniekiem tika jautāts, cik bieži viņi ir piedzīvojuši miega problēmas, kā arī tas, cik stundas diennaktī tiek veltītas netraucētam miegam. Īss miega ilgums tika klasificēts kā sešas stundas un mazāk, turpretī ilgs miega ilgums – 9 stundas un vairāk. Katrai personai tika lūgts reģistrēt arī to, cik bieži dienas laikā tiek izjusts nogurums. 

Pētījumā piedalījās 336 999 dalībnieki, no kuriem 54% bija sievietes. Vidējais dalībnieku vecums – 56,9 gadi. 
Secināts, ka 28% dalībnieku regulāri cīnās ar bezmiegu. Pētījumā, kurš publicēts žurnālā “Diabetes Care”, teikts, ka bezmiega ārstēšana var izraisīt cukura līmeņa pazemināšanos asinīs.

Vecākais pētnieks Džeims Liu sacīja: “Mēs lēšam, ka efektīva bezmiega ārstēšana varētu samazināt glikozes līmeni asinīs. Tas savukārt nozīmē, ka aptuveni 27 300 pieaugušo Apvienotajā Karalistē būtu brīvi no diabēta draudiem, ja ārstētu savu bezmiegu laikus.”. 

Lielāks risks saslimt ar 2.tipa cukura diabētu ir tad, ja:

  • Tev ir liekais svars vai aptaukošanās; 
  • Tev ir liels vidukļa apkārtmērs (vairāk nekā 80 cm sievietei, vairāk nekā 94 cm vīrietim);
  • Tu esi vecāks par 45 gadiem;
  • Tavi vecāki, brālis vai māsa slimo ar cukura diabētu;
  • Tev ir paaugstināts asinsspiediens;
  • Grūtniecības laikā Tev ir bijis diabēts.