5 svarīgi iemesli, kāpēc ēdiens ir kārtīgi jāsakošļā
Norijot nelielus, kārtīgi sakošļātus ēdiena gabaliņus, mēs samazinām gāzu uzkrāšanās risku kuņģī un atbrīvojam sevi no vēdera uzpūšanās pēc sātīgām maltītēm.
Esi vesels

5 svarīgi iemesli, kāpēc ēdiens ir kārtīgi jāsakošļā

Jauns.lv

Mums jau no bērnības ir apnikuši daudzie vecāku padomi. Pats apnicīgākais no tiem bija tas, ka jāēd lēnām un ēdiens ir kārtīgi jāsakošļā. Tomēr vairākums no mums nemaz nedomā sekot šiem padomiem. Iemesls iespējams ir vienkāršs – mums neviens nav izskaidrojis, kāpēc tas ir tik svarīgi.

Iespējams, šo padomu ņems vērā daudz vairāk cilvēku, ja viņi apzināsies, cik svarīgi viņu veselībai ir nokost mazu gabaliņu un ilgi to košļāt. Iemeslu ir daudz, kāpēc vajadzētu rīkoties tieši šādi un ne savādāk, taču tos visus var iedalīt piecās kategorijās.

1. Gremošanas process sākas mutē

Vairākums cilvēku uzskata, ka apēstais ēdiens sāk pārstrādāties tikai tad, kad tas ir norīts. Taču galvenais gremošanas ķēdes mirklis sākas tad, kad ēdiens nonāk mutē. Košļāšana ir signāls mūsu siekalu dziedzeriem sākt izstrādāt siekalas. Un vēl - tas ir signāls visam mūsu organismam, kas to brīdina: tūlīt kuņģī nokļūs ēdiens. Šis signāls ļauj mūsu kuņģim, vārda tiešā nozīmē, sagatavoties barības uzņemšanai. Jo ilgāk jūs košļājat, jo ar lielāku siekalu daudzumu ēdiens jūsu mutē sajaucas kopā pirms norīšanas. Lūk, šajā procesā arī ir paslēpies viens no veselībai svarīgākajiem faktoriem. Neskatoties uz to faktu, ka cilvēku siekalas 98% sastāv no ūdens, tās ir ļoti vērtīga substance un satur milzīgu fermentu daudzumu. Bez tam, siekalu sastāvā ir daudz komponentu, kuriem ir antibakteriālas īpašības, ieskaitot gļotas un elektrolītus. Fermenti, kas atrodas siekalās, sāk ķīmisku ēdiena sadalīšanas procesu uzreiz, tiklīdz ēdiens nonāk mūsu mutē. Zobi šajā brīdī arī pilda svarīgu funkciju. Tie samaļ ēdienu un samazina nokostā kumosa lielumu tā lai mūsu gremošanas sistēma, kurā drīzumā nonāks sagremotais ēdiens, varētu vieglāk ar to tikt galā. Mūsu siekalās esošie fermenti saskalda ogļūdeņražus un cieti parastā cukurā. Tas nozīmē, ka jo jūs ilgāk košļājiet, jo mazāk darba šo komponentu sadalīšanai paliek jūsu gremošanas sistēmai.

2.Gremošanas sistēmai nav jāstrādā līdz izsīkumam.

Visbiežāk pats labākais, efektīvākais un vienkāršākais paņēmiens pasargāt sevi no gremošanas sistēmas problēmām pārēšanās dēļ ir... apēst to pašu pārtikas daudzumu tikai daudz ilgākā laikā. Košļājiet ilgāk katru mazo gabaliņu, jo tas lielā mērā atvieglos jūsu gremošanas sistēmas un zarnu trakta darbību. Jo mazāki ēdiena gabaliņi nonāk mūsu gremošanas traktā, jo mazāks ir gāzu daudzums, kuru šai procesā norijam. Tieši tādēļ, norijot nelielus, kārtīgi sakošļātus ēdiena gabaliņus, mēs samazinām gāzu uzkrāšanās risku kuņģī un atbrīvojam sevi no vēdera uzpūšanās pēc sātīgām maltītēm. Ja ēdam lielus kumosus, tad tādus mūsu organismam ir smagi pārvietot pa gremošanas traktu.

3.Visvairāk barības vielu katrā ēdienreizē.

Panākot to, ka jūsu košļāšanas process pietuvināsies ideālajam un jūsu organisma veselībai nepieciešamajam līmenim, jūs regulāri sāksiet apgādāt savu organismu ar mazākiem ēdiena kumosiem, kurus organisms spēs pārstrādāt daudz ātrāk, un pats galvenais, efektīvāk. Jo mazāks ir pēc košļāšanas norītais kumoss, jo mazāka gremošanas sistēmas virsma tiek pakļauta sadalošo fermentu ietekmei. Tas savukārt nozīmē, ka mazāk laika būs nepieciešams ēdiena sadalīšanai komponentos. Līdz ar to vairāk barības vielas spēs absorbēt jūsu organisms.

4.Rijībai un pārmērīgai ēšanai sakām NĒ

Kādreiz maz zināms fakts, bet tagad to zina arvien vairāk cilvēku vēsta: mūsu smadzenēm ir vajadzīgas divdesmit minūtes, lai saņemtu mūsu organisma signālu par to, ka kuņģis ir pilns. Ja kāds ēdienu uzņem pārāk ātros tempos, tad šim cilvēkam ir visas iespējas apēst daudz lielāku ēdiena daudzumu, nekā viņam patiešām būtu nepieciešams, lai justos paēdis. Tādējādi šāds ēdājs pēc maltītes sajutīs nepatīkamo un neveselīgo pārēšanās sajūtu. Ja pirms norīšanas pamatīgi sakošļāsiet katru mutē nonākušo ēdiena porciju, ēdiena uzņemšanai patērēsiet vairāk laika. Tas nozīmē, ka radīsies iespēja sajust sāta sajūtu, pirms esat pārēdies. Vārdu sakot, jūsu kuņģī nenonāk lieks pārtikas daudzums, kurš jums nav vajadzīgs. Līdz ar to jūsu organismam un gremošanas sistēmai nedraud neveselīgā pārslodze.

5.Ilgāku laiku novērtējiet katru apēdamo kumosu.

Mūsdienu trakajā pasaulē vairākumam cilvēku vēlme ēst rodas daudz biežāk, nekā jebkad tas ir bijis. Jo vairāk laika jūs veltīsiet barības sagremošanai, jo vairāk jūs sāksiet cienīt to laiku, kuru veltāt savām ēdienreizēm. Jo ilgāk jūs košļāsiet, jo garšīgāks un saldāks (vārda tiešā nozīmē! ) jums liksies katrs ēdiena kumosiņš. Tas tādēļ, ka siekalas, kā jau iepriekš minējām, sadala jebkuras pārtikas sarežģītos komponentus parastajos cukuros. Tālāk – vēl vairāk! Ēdiena aromāts un konsistence kļūs izteiktāki, tiklīdz pievērsīsiet visu uzmanību ēdienam un sāksiet novērtēt katra apēstā kumosiņa garšu. Lēna ēdiena baudīšana atvērs durvis uz pilnīgi jaunu pasauli, kura vienmēr ir jums līdzās, bet kurai jūs līdz šim nebijāt pievērsuši pienācīgu uzmanību. Tādā veidā jūs nemanot sāksiet vairāk rūpēties par to, ko tieši apēst, lai justos paēdis. Tas jums palīdzēs ēst veselīgāk un gūt lielāku baudījumu no lēna ēšanas procesa. Jūs nekad vairs negausīgi nemetīsieties virsū ēdienam, jo tas jums vairs nebūs nepieciešams.

Cik ilgi ir nepieciešams košļāt barību? Eksistē ļoti daudz viedokļu, cik daudz laika ir nepieciešams katra kumosa sakošļāšanai. Iesakām lielisku un praktisku paņēmienu, kā noteikt košļāšanai nepieciešamo laiku. Košļājiet tik ilgi, līdz jums pēc sagremotā ēdiena konsistences kļūs grūti noteikt, ko īsti jūs košļājat. Tomēr, ja runājam skaitļu izteiksmē, tad cietu barību ir jāsakošļā 30 – 40 reizes. Putras, augļu kokteiļus un zupu būtu jāsakošļā 10 reizes. Neskatoties uz to faktu, ka tādas pārtikas košļāšana, kuru nevar sasmalcināt mazos gabaliņos šķiet bezjēdzīga, pats košļāšanas process jūs pasargās no gremošanas trakta problēmām. Bez košļāšanas procesa gremošanas sistēma ir gatava uzņemt tikai ūdeni vai sulu. Turklāt ar siekalām sajauktu ēdienu organismam ir daudz vieglāk pārstrādāt, neskatoties uz tā konsistenci. Taču, ko darīt tad, ja lēna ēšana un ilgstoša košļāšana nav iespējama tā vienkāršā iemesla dēļ, ka jums nav tam laika? Iespējams, ka tā ir tikai ieraduma lieta. Varbūt, ka ir vērts sekot pāris turpmākajiem padomiem, kuri palīdzēs jums iemācīties ēdienu sakošļāt lēnāk.

• Centieties ēšanai lietot irbulīšus

• Ēšanas laikā sēdiet taisni, elpojiet dziļi un lēni

• Koncentrējieties tikai uz ēdienu, nepievēršot uzmanību nekam apkārt

• Ēdienreizes ieturiet tikai tam paredzētā vietā. Piemēram, virtuvē, nevis istabā pie datora vai televizora

• Centieties ēdienu pagatavot paši. Tas jums palīdzēs ar mīlestību novērtēt katru apēsto kumosu

Atrodiet laiku pamatīgai ēdiena sakošļāšanai. Ar to jūs radīsiet brīnumu savai gremošanas sistēmai un visai organisma veselībai, turklāt atbrīvosieties no tā diskomforta, kuru iepriekš izjutāt pēc ēdienreizēm. Un visbeidzot. Novērtējiet katru apēsto kumosu kā īstu dāvanu un sniedziet savam organismam reālu iespēju pārstrādāt ēdienu tieši tā, kā tam būtu jābūt – bez mazākās diskomforta sajūtas.

BonAppetit.lv / Foto: Vida Press