Psihoterapeits atklāj, kam katru dienu noteikti jāatvēl laiks
“Cilvēkus bieži vien nelaimīgus dara tas, ka viņi nejūtas kā savas dzīves noteicēji,” Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Revidents” atklāja sertificēts ārsts-psihoterapeits Artūrs Ancāns.
Artūrs Ancāns stāsta, ka bieži vien efektīvs risinājums, lai atgūtu prieku un enerģiju, ir vairāk laika veltīt sev un nodarbēm, kas aizrauj un priecē.
To viņš ir novērojis, konsultējot savus pacientus. Piemēram, liela daļa cilvēku zina, cik svarīgi ir ievērot konkrētu dienas ritmu un kārtīgi izgulēties, taču ne visi to ievēro.
“Cilvēki izvēlas to nedarīt, jo viņi nejūtas, ka viņi ir savas dzīves noteicēji. Viņi aiziet no rīta uz darbu, darbā viņam ir jādara tas, ko, piemēram, priekšnieks viņam liek un, nedod Dievs, ja tas darbs viņam vispār nepatīk, bet ir jādara, jo, piemēram, ir [paņemta] kaut kāda hipotēka,” stāstīja eksperts.
Piebilstot: “Hipotēka par māju, kuru, starp citu, iespējams, viņš nemaz negribēja, bet vajadzēja. Tas cilvēks atnāk mājās, viņam atkal “kā pienākums” ir jāpaspēlējas ar bērniem, jādara visādi kaut kādi mājas darbi.”
Eksperts skaidroja, ka visa tā iespaidā, kad visi ir aizgājuši gulēt, cilvēks apzinās, ka viņam arī būtu jādodas pie miera, taču arī saprot, ka tās ir arī pāris stundas, ko veltīt sev.
“Es nesaku, kas tas tā ir visiem cilvēkiem, bet, teiksim, ir subgrupa ar cilvēkiem, kuriem tas ir vienīgais veids [kā atpūsties] - tas ir viņu vienīgais laiks sev,” pauda Ancāns.
Tāpēc eksperta vērtējumā efektīvs risinājums, lai atgūtu prieku un enerģiju, ir vienkārši vairāk laika veltīt tam, kas mūs pašus priecē:
“Ja tev palīdz krustvārdu mīklas, tad risini krustvārdu mīklas. Ja tev palīdz šūšana - šuj. Ja tev palīdz slēpošana, tad ej un slēpo, ja to atļauj laikapstākļi. Ja tev patīk pavadīt laiku ar ģimeni un bērniem, pavadi laiku ar ģimeni un bērniem, cik tas ir iespējams. Ja tev patīk un sagādā prieku palikt vienam, tad pavadi laiku viens.”
Turklāt tad, kad sev tīkamā nodarbe izvēlēta, pie nospraustā mērķa ir arī jāpieturas. Psihoterapeitu nepatīkami pārsteidzot tas, cik bieži cilvēki sev iestāsta un dažādos veidos atrod pamatojumu tam, lai nedarītu tās lietas, kuras viņi vēlas darīt.
“Patiesībā, ļoti liela daļa no mana darba ir tā, ka mēs, tā teikt, “pa klucītim” šos dažādos šķietami loģiskos argumentus brucinam vienu pa vienam. Tad notiek tāda “maģiska lieta” - cilvēks uzdrošinās darīt kaut ko tādu, ko viņš grib. Un pārsteigums! Viņš paliek priecīgāks!,” stāstīja Ancāns.