Informācija Covid-19 pacientiem, kuri ārstējas mājas apstākļos
foto: scanpix
Esi vesels

Informācija Covid-19 pacientiem, kuri ārstējas mājas apstākļos

Jauns.lv

Lai nodrošinātu to Covid-19 pacientu informētību, kuri var ārstēties mājās, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas speciālisti sagatavojuši vienkāršu un uzskatāmu informatīvo materiālu, kas vērš uzmanību uz galvenajiem faktoriem, kam jāpievērš uzmanība atveseļošanās procesā.

Ja pēc saziņas ar ģimenes ārstu secināts, ka ārstēšanās pieļaujama mājas apstākļos, būtiski ir šādi aspekti:

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Ja temperatūra pārsniedz 38 - 38,5 grādus, to samazina, lietojot bezrecepšu medikamentu acetaminofēnu (paracetamolu), nepārsniedzot sešas tabletes dienā, vai to saturošos preperātus. Var lietot arī ibuprofēnu, nepārsniedzot sešas tabletes dienā. Tāpat pieļaujams lietot recepšu medikamentu metamizolu 500mg (analgīnu), tablešu veidā, nepārsniedzot 6 tabletes dienā.

Klepus

Covid-19 gadījumā klepus var provocēt sāpes, ja plaušu karsonis skar arī plaušu apvalku (pleiru), vai arī, ja klepus lēkmes ir tik biežas un spēcīgas, ka regulāri jāsaspindzina arī vēdera preses muskulatūra. 

Mokoša klepus gadījumā iesaka lietot kombinētos kodeīnu saturošus medikamentus, piemēram, Co-Codamol, vai Solpadeine, kas satur 8mg kodeīna. Jāņem vērā, ka šie medikamenti satur arī 500mg paracetamola, tāpēc rūpīgi jāseko, lai kopējā paracetamola diennakts deva nepārsniegtu 3000mg.

Nav ieteicams lietot dažādus atkrēpojošus līdzekļus, piemēram, acetilcisteīnu (ACC), jo tie var provocēt klepu, pasliktinot vispārējo stāvokli.

Mērījumu veikšana

Vēlams regulāri mērīt asinsspiedienu un skābekļa piesātinājumu asinīs ar pulsoksimetru, kā arī novērtēt sirdsdarbības ātrumu un elpošanas biežumu. 

Skābekļa piesātinājumu asinīs izsaka procentos - maksimāli 100%. Normā skābekļa koncentrācijai asinīs jabūt lielākai par 94%, tomēr jāņem vērā, ka pacientiem ar hroniskām plaušu slimībām un smēķētājiem tā normas variantā varētu būt zemāka - 88-93%. Tāpat jāņem vērā vēl daži faktori, kas var ietekmēt skabekļa piesātinājuma mērījumus ar pulsoksimetru - vēsi pirksti, mērījuma ilgums, liekais svars, ateroskleroze, lakoti nagi, roku trīce, ķermeņa pozīcija, fiziska slodze. 

Covid-19 vīrusa saslimšanas gaita katram cilvēkam var atšķirties un katra situācija ir ļoti individuāla.

Vīrusa raksturīgākās slimības pazīmes ir elpceļu slimības pazīmes, kas parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski:

  • paaugstināta temperatūra
  • klepus
  • iekaisusi rīkle
  • apgrūtināta elpošana

Tāpēc minēto simptomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai saņemtu ārsta tālākas norādnes! Savukārt dzīvībai kritiskā situācijā, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam 113.

foto: Veselības ministrija
Vadlīnijas Covid-19 ārstēšanai mājas apstākļos.
Vadlīnijas Covid-19 ārstēšanai mājas apstākļos.